UKRjizn.com
Image default
Економіка

Багатовекторна політика Казахстану та майбутнє відносин з Росією

Найдовший у світі безперервний сухопутний кордон поділяє Росію з Казахстаном, її «найближчим стратегічним союзником і партнером», за визначенням Путіна. При цьому Казахстан з початку війни в Україні дедалі частіше демонструє свою відстороненість від позиції Кремля.

«Казахстан довгий час намагався позиціонувати себе як країна, яка проводить багатовекторну зовнішню політику ще в 1990-х роках, до того, як цей термін був придуманий. Він позиціонував себе як міст між Сходом та Заходом. Почасти це було просто риторикою, але не позбавленою сенсу. Головне питання зараз полягає в тому, чи зможе Казахстан продовжувати цю політику, оскільки Росія стає агресивнішою у своїх відносинах із безпосередніми сусідами», – розповів Едвард Шац, професор політології Університету Торонто.

Товарообіг Казахстану з Росією обчислюється десятками мільярдів доларів. Після наданого на Москву економічного тиску з боку Заходу президент Касим-Жомарт Токаєв заявив, що Казахстан «не відмовляється від своїх союзницьких зобов’язань», але співпрацюватиме з Росією з дотриманням усіх санкцій, що на неї накладаються.

Джоанна Лілліс, журналіст, автор книги про Казахстан, розповіла, що «деякі спостерігачі побоювалися, що Казахстан може стати своєрідною лазівкою в обхід санкцій для Росії, для ввезення чи вивезення товарів через його членство в Євразійському економічному союзі. Але уряд ясно дав зрозуміти, що не хоче, щоб по Казахстану вдарили санкціями і не хоче бути за новою залізною завісою». Більше того, на Петербурзькому економічному форумі президент Токаєв у присутності глави Кремля відкрито заявив, що його країна не визнаватиме «квазідержави «ДНР» і «ЛНР».

Джоанна Лілліс вважає, що «Путін хотів би, щоб Казахстан відкрито підтримав його війну в Україні та його цілі, але також цілком очевидно, що Казахстан чинить опір усіма силами і не вимовляє жодних слів підтримки. Токаєв не став ходити навкруги, а дуже прямо сказав, що думає, і це явна ознака того, що він чітко посилає Росії сигнал про свою позицію. Очевидно, що він виходить із інтересів Казахстану. Будь-який сусід Росії був би стурбований, побачивши, як Росія вторгається на територію іншої сусідньої держави».

«Росія настільки стурбована Україною, що це створює простір для таких маневрів, даючи можливість Токаєву виступати за територіальну цілісність держав і не визнавати сепаратистські регіони, започатковуючи позицію статутом ООН і кажучи, що це основні засади міжнародних відносин. Я впевнений, що Путін потай закипів, але він навіть не може приборкати Білорусь, змусити її належним чином допомогти у війні. Тож я думаю, що намагатися змусити Казахстан підтримати цілі Кремля – це надто зараз», – додав професор політології Університету Торонто.

Лідер Казахстану також висловив Путіну претензії щодо заяв російських депутатів та інших діячів на адресу його країни. Це був камінь у город режисера Тиграна Кеосаяна, чоловіка ведучої форуму Маргарити Сімоньян. Виправдовуватись за дует пропагандистів довелося господареві Кремля.

Минулого тижня глава Казахстану на запрошення Сі Цзіньпіна взяв участь у саміті «БРІКС», де зазначив, що торік товарообіг Казахстану з країнами-учасницями перевищив 45 млрд доларів, і наголосив на необхідності продовження співпраці.

Джоанна Лілліс, стверджує, що «очевидно, Китай має в Казахстані великий економічний та політичний вплив, але він не такий великий, як у Росії. Не думаю, що Казахстан схиляється до Китаю, він намагається зберігати незалежну позицію».

У Казахстані, при цьому, влаштувалися тисячі росіян, які залишили країну через незгоду з агресивною політикою Кремля щодо України.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.