UKRjizn.com
Image default
Релігійні свята

Батьківські суботи в 2022 році

В Україні є спеціальні дні, коли люди поминають померлих родичів. Для цього вони замовляють молебень в церкві, несуть гостинці для посвяти, відвідують померлих на кладовищі. Як говориться в одному православному журналі, У Бога немає поділу на живих, мертвих, у нього всі живі: одні живуть на землі, одні – на небі. Тому молитися потрібно за всіх, незважаючи на те, померла людина, чи ні.
Щорічно дні для поминання покійних змінюються.

Так звані «батьківські дні» мають свої традиції, в які входить служба в церкві панахида за покійним, відвідування кладовища, трапеза на могилах, приведення надгробків у порядку, приготування куті, інших пісних, релігійних страв.

У православних батьківський день ще називають радонницею або Великоднем для покійних. Такі назви ці дні мають, оскільки люди, які померли до нас – наші предки. Батьківською суботою також вважається дев’яте травня, коли святкується День Перемоги. Вважається, що загиблі воїни у Другій світовій війні також вважаються нашими прабатьками.

Види батьківських субот

Є два дні в році, коли всі церкви країни поминають всіх померлих в цілому. Такі дні називають Вселенськими батьківськими суботами, які діляться на два види: М’ясопусну, Троїцьку.

Можна назвати такі види батьківських субот:

 • перша Вселенська (М’ясопустна);
 • седмиці Великого посту;
 • день Радониці;
 • панахида для воїнів;
 • Троїцька;
 • Дмитрівська.

Перший загальний день (М’ясопусна) відзначається за сім днів до Великого посту, перед Великоднем. Ця дата залишається незмінною. Всі бажаючі можуть прийти в храм, помолитися за своїх рідних, близьких. Другий загальний день, коли можна прийти пом’янути рідних, близьких, родичів – остання субота перед святом Трійці.

Всіх українців цікавить питання, коли будуть батьківські суботи в 2022 році. Дана інформація необхідна, щоб люди знали, коли замовляти молебень.

родительский день

Проводки в 2022 році

У православному календарі виділяються 3 найбільш значущі батьківські суботи, звані Мясопустной, Дмитрівської і Троїцької. Але насправді їх більше-цілих сім:

 • Мясопустная-настає 26 лютого 2022 року;
 • Субота другої седмиці Великого посту-буде 14 березня;
 • Субота третьої седмиці Великого посту-буде 21 березня;
 • Субота четвертої седмиці Великого посту-буде 28 березня;
 • Радониця-відзначається 3 травня;
 • Троїцька-припадає н а 11 червня;
 • Дмитрівська-випадає на 5 листопада.

Традиція

Головне правило батьківських днів – пом’янути своїх предків, згадати добрим словом, а не випити за їх спокій. У православних християн виникає багато питань, відповідь на які дають священнослужителі, віруючі.

Усі питання стосуються вінчання, хрещення дитини в поминальні дні, можливості трапези на могилках. Вінчатися в такі дні не можна, оскільки цей обряд зазвичай проводиться в неділі, дні для поминання – вівторок, четвер. Теоретично хрестини влаштувати можна, тільки домовитися з батюшкою буде складно, оскільки священнослужителі в цей час зайняті молитвами за померлих.

Що стосується трапези на могилах, то це одна з традицій святкування. Ще з давніх часів вважалося: душі людей, що відійшли на небеса, в поминальні дні сидять на могилках. Трапезуючи на кладовищі, вважається, що людина обідає разом з небіжчиком, як ніби він живий. Схожа традиція, коли на Великдень люди кладуть на могилу пофарбовані яйця, паски, солодощі.

Окрема тема-панахида за людьми, які вчинили самогубство. У церкві меси по таких людям замовляються, рідні, близькі можуть самі помолитися за їх спокій, прийти до них на могилку. Закон церкви цього не забороняє.

Пасха

Перша Вселенська, М’ясопустна субота

У цей день згадують всіх померлих, оскільки вважається: всі люди, що відбулися від Адама, є братами, сестрами. Субота припаде на останній тиждень перед Великим постом, в молитвах згадується Друге пришестя Ісуса Христа, Сина Господнього. У цей час можна їсти м’ясні продукти.

Тиждень

Під час Великого посту відбуваються поминальні дні – Седмиці. Їх є три: друга (проводиться в суботу другого тижня посту), третя (проводиться третього тижня Великого посту), четверта (відповідно, проводиться на четвертий день Великого посту). Ці поминальні дні були придумані для того щоб згадати померлих людей молитвою, оскільки в звичайні будні подібні меси не відбуваються.

Радониця

Другий тиждень після Великодня в народі називається Фоміної тижнем. Саме в цей час відзначається Радониця (перемога над смертю). Цей день так називається, оскільки сам син Господа побілив смерть. На питання, коли буде батьківський день, відповідь – в першу неділю після Великодня, на проводи. У двадцятому році цей день припаде на двадцять восьме квітня. У цей день прийнято спочатку відслужити панахиду в церкві, потім присвятити могили рідних, «сотрапезничать» з мертвими, тобто, пообідати на могилі. Ця традиція з’явилася ще в стародавні часи, збереглася до наших часів.

Поминання воїнів

Солдати, загиблі у Другій світовій війні, заслуговують окремої панахиди. Завдяки їхній сміливості, відвазі всі українці живуть у мирі, спокої, в незалежній країні. Тому кожен День Перемоги, дев’ятого травня, у всіх церквах читають молитви, ставлять свічки за упокій героїв, покладають квіти до пам’ятників.

Троїцька субота

Це-друга Вселенська субота, коли в усіх храмах моляться за упокій усіх померлих. Меса проводиться в останню суботу перед Трійцею (в народі – Святки). Служба, як і перша вселенська, присвячується початку Великого Апостольського посту. Дата припадає на шосте червня. Троїцька тиждень присвячена благань про те, щоб Господь Бог простив гріхи, гріхи всіх покійних близьких.

Дмитрівська субота

Багато хто запитує, коли буде батьківський день? Якщо мова йде про останню поминальну суботу в році, то це-Дмитрівська субота. У цей день згадують великомученика Дмитра Солунського. Панахида призначається на восьме листопада. У цей день відбулася ще одна подія, що увійшла в історію. Йдеться про Куликову битву. В церкві також читаються молитви про покійних воїнах.

Історія появи батьківського дня (Дмитрівки) православного свята досить цікава. Першим, хто став відзначати цей день, став князь Дмитро Донський. Саме він здобув перемогу в Куликовій битві. Перед битвою полководець попросив благословення у настоятеля Троїцького монастиря. Разом з благословенням Донської отримало двох воїнів, які були ченцями в обителі. Їх імена досі не сходить з вуст священнослужителів. Це-Олександр Пересвятий, Андрій Ослаблю. Дмитро побіли невірних але служителі церкви загинули. Поховали їх у храмі Різдва Пресвятої Богородиці.

У священній обителі була замовлена Меса, відбулася трапеза за покійними. Крім преподобних Олександра, Андрія, в Куликовій битві загинуло близько двісті п’ятдесят чоловік. Саме за ними, за їх упокій, щорічно правлять у храмах. А в честь знаменитого полководця князя Дмитра Донського, була названа поминальна субота. Пройшли роки, і в ці поминальні дні молилися за всіх солдатів, загиблих на війнах, за всіх померлих на війнах.

Що стосується традицій в Дмитрівка (так в народі назвали це свято), то вони не сильно відрізняються від інших. У ці дні також прийнято ходити в храм, ставити свічки за покійних родичів, здійснювати всі інші дії, пов’язані з повагою пам’яті мертвих.

Молебень починається в п’ятницю ввечері, коли співочі правлять Парастас про покійних людей. Вранці читаються молитви із загальної літургії. Вже потім проводять загальну панахиду. Всі присутні в церкві пишуть імена своїх померлих родичів, коли читається молитва за упокій, віддають їх святому отцю, той зачитує вголос всі імена.

лето в Украине

У молитві проситься упокоїти душі померлих людей, перераховується, за кого саме говориться в молитві (батьки, близькі, друзі), називають їх імена, просять Господа пробачити всі їхні гріхи, дарувати їм Царство Небесне. Такий молебень проводиться не тільки на Дмитрівську суботу, але і на всі інші церковні свята. Головне в молитві – бути щирим, тоді Бог почує прохання, заспокоїть душі покійних, подарує спокій, умиротворення живим, тим, хто пам’ятає, сумує про померлих людей.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.