UKRjizn.com
Image default
Економіка

Безцінна нафта Росії?

Про те, наскільки введені санкції та запропоновані обмеження на експорт російської нафти можуть вплинути на можливість Росії продовжувати війну в Україні, «Голос Америки» поговорив із директором геополітичних ризиків в енергетичній групі Rapid Energy Фернандо Феррейра (Fernando Ferreira, Geopolitical Risk Service).

“Голос Америки”: Який стан світового енергетичного ринку?

Фернандо Феррейра: Глобальний енергетичний ринок зараз переживає дуже складний момент, балансуючи між ризиком рецесії та дуже складною ситуацією на фізичних ринках. На нас чекають дуже нестабільні часи, коли ціни на ринку здатні сильно змінюватись протягом одного тижня.

Г.А.: Як війна в Україні та санкції проти Росії впливають на ринок енергоресурсів?

Росії поки що вдалося збільшити експорт, а також відновити та збільшити виробництво, яке сповільнилося на початку війни.

Росії поки що вдалося збільшити експорт, а також відновити та збільшити виробництво, яке сповільнилося на початку війни.

Ф.Ф.: Це одні з основних чинників, які впливають ринку сьогодні. Я думаю, що існує величезна невизначеність щодо того, наскільки ефективними будуть санкції. За різними оцінками, збої у постачанні нафти становитимуть від мільйона – що вже відбувається – до трьох мільйонів барелів на день. І це робить ринок дуже невизначеним. Ми ще не відчули впливу збоїв у постачанні нафти. Росії поки що вдалося збільшити експорт, а також відновити та збільшити виробництво, яке сповільнилося на початку війни. Подивимося, як вплине європейське ембарго на сиру нафту з Росії, яке набуде чинності 5 грудня цього року, та ембарго на нафтопродукти, яке набуде чинності 5 лютого 2023 року. До цього також треба додати заборону на страхування (транспортування нафти морем), поряд з іншими фінансовими послугами з відвантаження російської нафти, яка також набуде чинності в грудні. Думаю, що це призведе до великих перебоїв у видобутку російської нафти і скорочення виробництва нафтопродуктів.

Г.А.: Як може працювати пропозиція щодо обмеження закупівельної ціни для російської нафти?

Ф.Ф.: Ідея полягає в тому, щоб пом’якшити наслідки скорочення виробництва та експорту нафти з Росії на два-три мільйони барелів на день… Це працюватиме лише на добровільній основі для країн, які запровадять ці обмеження. Наразі не обговорюється питання вторинних санкцій США проти тих, хто закуповуватиме російську нафту за ціною, вищою за запропоновані цінові обмеження. Європа та Великобританія робить винятки для своїх країн щодо страхування та фінансових послуг (на постачання російської нафти), які набудуть чинності у грудні. Вашингтон дуже стурбований масовими перебоями у постачаннях наприкінці цього року. Чиновники адміністрації Байдена хочуть знизити ризик рецесії, знизити ризик масових перебоїв із постачанням нафти, які підвищать на неї ціну. І основним механізмом для цього цінового обмеження буде надання винятків країнам, які не мають таких же можливостей, як Індія чи Китай, які для обходу західних обмежень здатні відвантажувати свою власну нафту, використовувати власні фінансові механізми, власне страхування. У маленьких країн не буде таких же можливостей, і вони можуть бути витіснені з ринку російської нафти, якщо заборона на страхування (транспортування нафти) набуде чинності… Китай та Індія можуть продовжувати працювати за межами обмежень ціни на нафту і можуть просто відмовитися співпрацювати країнами G7 щодо цього, або можуть домовитися про середню ціну – між тією, яку вони нині платять, та граничною запропонованою ціною.

Г.А.: Чи знизить ціну на нафту запровадження обмежень щодо закупівельної ціни?

Ф.Ф.: Це залежить від того, чи буде цінова стеля працювати так, як задумано, і як сподіваються чиновники Міністерства фінансів США, дозволивши меншим країнам або меншим імпортерам продовжувати імпортувати російську нафту, обмеживши при цьому кількість грошей, які отримає Росія. В цьому випадку очікуване скорочення експорту російської нафти на два-три мільйони барелів на день до кінця року виявиться скороченням від одного до двох або навіть менше. Звісно, ​​це допомогло б знизити ціни на нафту. Але існує значний ризик рецесії наприкінці цього року, і це може призвести до зниження цін та зниження попиту на нафту, і, отже, цього року на нас може чекати слабкіша цінова кон’юнктура.

Г.А.: Чи зможе Росія протистояти цьому?

Росія може протистояти ціновому обмеженню.

Ф.Ф.: Росія може протистояти ціновому обмеженню. І в цьому одна із головних проблем. Йдеться про добровільні рішення держав. Пропозиція щодо обмеження закупівельної ціни російської нафти не передбачає введення вторинних санкцій щодо страхових чи фінансових послуг. Так що Росія завжди може просто сказати: «Ні, ми не продаватимемо за тими цінами, за якими ви хочете купувати, ми покриємо вартість доставки і забезпечимо страхування, але ми продаватимемо свою нафту за цінами, які ми встановили!» Але оскільки Росія сьогодні не є великим гравцем на міжнародному фінансовому ринку або надійним гарантом страхування транспортування нафти морем, то є ризик того, що країни не захочуть прийняти ці умови Росії.

Г.А.: Що може відбуватися у ситуації, якщо Росія скоротить видобуток і ціна на нафту зросте до 380 доларів за барель?

Росія має багато способів маніпулювати ринком енергоресурсів.

Ф.Ф.: Думаю, що ринку буде складно пристосуватися до такої високої ціни і попит знижуватиметься. Але в Росії на руках багато козирів – вона може скоротити свій експорт і, отже, ще більше підвищити ціни; обмежити експорт казахстанської нафти; обмежити потоки газу до Європи.
Росія має багато способів маніпулювати ринком енергоресурсів.

Г.А.: Що можна протиставити такій маніпуляції ринком з боку Росії?

Ф.Ф.: Досить складно цьому протидіяти і, ймовірно, при запровадженні Європою заборони на імпорт російської нафти і особливо нафтопродуктів наприкінці року будуть значні збої постачання енергоресурсів на і без того обмежений ринок. Країни ОПЕК+ намагаються виконати квоти видобутку. Резервні потужності сьогодні є лише у розпорядженні жменьки країн – Саудівської Аравії та ОАЕ, які разом добувають десь між двома-трьома мільйонами барелів на день, але й їхньої нафти буде недостатньо, щоб компенсувати скорочення поставок з Росії внаслідок санкцій. А в контексті невдалих переговорів з Іраном щодо відродження ядерної угоди виникає ризик геополітичних потрясінь на Близькому Сході. Усе це становить величезний ризик ринку.

Г.А.: Наскільки санкції впливають на Росію?

Доходи від нафти, які отримує Росія, продовжують зростати і їм вдається уникнути тиску санкцій.

Ф.Ф.: Не думаю, що санкції будуть ефективні та болючі настільки, щоб змусити Кремль змінити свої плани в Україні. Але санкції будуть болючі для російської економіки та народу. Доходи від нафти, які отримує Росія, продовжують зростати і їм вдається уникнути тиску санкцій. Навіть коли санкції повністю набудуть чинності, Росія, як і раніше, зможе заробляти стільки ж грошей, скільки зараз, через вищу ціну, навіть якщо вона експортуватиме менше. Лише санкцій буде недостатньо, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів і домовитися про припинення вогню.

Г.А.: Чому так обмежені можливості країн ОПЕК щодо збільшення видобутку нафти?

Ф.Ф.: Це пов’язано з нестачею інвестицій в одних країнах та з геополітичними потрясіннями в інших. У Нігерії, наприклад, присутні обидва ці фактори – десятиліття недоінвестування у нафтову галузь та політичні ризики, пов’язані з виборами, що відбудуться наступного року, утримують видобуток нафти на низькому рівні, значно нижчим від того, що дозволяє їм видобувати квота. І такі проблеми є у всіх країнах ОПЕК+, а також в Іраку, який може видобувати п’ять мільярдів барелів на добу. Їм вдається підтримувати свої родовища у стані. Вони продовжують інвестувати та продовжувати буріння та підтримують виробничі потужності на цих родовищах. Проблема, з якою вони зіштовхнулися, пов’язані з обмеженням експортних потужностей. Вони не мають трубопроводів або трубопроводів у хорошому робочому стані, щоб збільшити експорт до колишніх рівнів. В Іраку існує політична дисфункція від нездатності сформувати уряд до вирішення бюджетних проблем, що обмежують експорт нафти.

Г.А.: Сполучені Штати намагалися укласти угоду з постачання нафти з Венесуелою, які перспективи цієї угоди?

Ф.Ф.: Угода з Венесуелою, безперечно, обговорюється. Я думаю, що шанси на те, що переговори будуть успішними, нижчі за 50%. Байден та його адміністрація хотіли б цього. Але їм треба знайти вихід із цієї кампанії максимального тиску, яка не змогла досягти політичних цілей щодо позбавлення Мадуро. І проблема полягає в тому, що в США існує сильна двопартійна політична опозиція, а Байдену буде потрібна політична згода з боку опозиції Венесуели. Потрібно, щоб Хуан Гуайдо або значна частина опозиції заявили, що вони згодні на умови, висунуті Мадуро, і Байден може послабити санкції. Я не думаю, що ми побачимо ослаблення санкцій щодо Венесуели на цьому етапі. Я думаю, що вірогіднішим сценарієм буде проведення американськими нафтовими компаніями переговорів з Мадуро про зміну структури своїх спільних підприємств у країні таким чином, щоб їм дозволили отримати контрольний пакет акцій у цих підприємствах, що дозволяє їм комерціалізувати ці барелі, приймати інвестиційні та управлінські рішення. майбутньому. Санкції США щодо Венесуели націлені лише на PDVSA (Petrоleos de Venezuela, Sociedad Anonima – державна нафтогазова компанія Венесуели – Г.А.). За законом, PDVSA повинна мати контрольний пакет акцій у всіх нафтових підприємствах країни, за винятком видобутку газу на океанському шельфі. Таким чином, санкційні заходи запроваджуються щодо всієї країни. Змінивши структуру спільних підприємств, американські компанії зможуть обійти режим санкції, але для цього буде потрібно внесення змін до закону про вуглеводні Венесуели, який застряг у парламенті, який контролює Мадуро. Можливо, буде укладено угоду між американськими компаніями та PDVSA або між опозицією Венесуели та Мадуро.

Г.А.: Чому американські…

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.