UKRjizn.com
Image default
Економіка

Чи не «технічний» дефолт Росії

Росія не змогла сплатити міжнародним інвесторам відсотки за зовнішнім боргом. Мінфін США позбавив Росію можливості обслуговувати міжнародні боргові зобов’язання, номіновані у доларах через американські банки. Росія називає дефолт «штучним», бо має необхідні гроші для виплати боргів, і заявляє про готовність погасити доларові борги в рублях, що порушує умови контрактів. Про те, що означає цей дефолт для Росії, «Голос Америки» поговорив з Тімом Ешем (Timothy Ash), старшим аналітиком по суверенних ринках країн, що розвиваються в компанії BlueBay Asset Management.

“Голос Америки”: Що означає цей дефолт для Росії?

Тімоті Еш: Це означає, що доступ Росії до міжнародних ринків капіталу обмежений. Щойно оголошується дефолт, кредитори починають домовлятися з емітентом – державою, корпорацією чи банком про відшкодування боргу. Росія не зможе цього зробити, оскільки дефолт стався після рішення Міністерства фінансів США (про заборону обслуговування держборгу в доларах), Росія не може розпочати переговори, доки Міністерство фінансів США не скаже, що вона може це зробити. А для такого рішення, швидше за все, буде потрібно досягнення миру в Україні та довгострокова угода. І знову ж таки це означає, що доступ Росії до міжнародних фінансових ринків та капіталу буде обмежений ще дуже довго, на багато років уперед. Що, відповідно, означає вищі витрати обслуговування позик, скорочення інвестицій, низькі темпи зростання і застій російської економіки.

Міністр фінансів Росії Антон Сілуанов

Міністр фінансів Росії Антон Сілуанов

Г.А.: Міністр фінансів Росії Антон Силуанов стверджує, що Росія має можливість розплатитися і називає цей дефолт «фарсом».

Т.Е.: Це не так. Не його відповідальність – оголошувати дефолт чи ні. Це роблять кредитори. Якщо кредитору не платять у строк і в тій формі, що прописана в договорі, то це дефолт і кредитора не хвилює, що він (Силуанов) каже. Справа в тому, що якщо інвестор не отримує своїх грошей, то це незадоволений інвестор. Невдоволений, бо Росія незаконно вторглася в Україну, у зв’язку з чим було запроваджено санкції, через які Росія не змогла розплатитися зі своїми кредиторами.

Г.А.: Чи справедливо говорити, що це перший дефолт Росії з часів більшовицької революції у 1918 році?

Т.Е.: Не зовсім так. Росія оголошувала дефолт у 1998 році. Дефолт стався за рублевими борговими зобов’язаннями на суму близько 60 мільярдів. Але Росія також не виплатила велику суму радянських реструктурованих боргів, за виплату яких несла відповідальність. Якщо пам’ятаєте, 1991-го Росія взяла на себе зобов’язання та активи колишнього СРСР. Вона не заплатила за борговими зобов’язаннями, реструктуризованими у 1998 році. Тому Російська Федерація оголосила дефолт у 1998 році. Я нітрохи не сумніваюся, що це сталося.

Г.А.: Як технічно кредитори можуть вимагати виплати боргів після дефолту, якщо основні рейтингові агенції не можуть оголосити про дефолт через обмеження в роботі в Росії?

На ринку боргові зобов’язання Росії торгуються так, начебто дефолт у Росії відбувся.

Т.Е.: Рейтингове агентство Moody’s оголосило про дефолт Росії 16 червня. Вони визначили, що платіж у рублях, який мав бути виплачений у березні, виплачено не був – і це дефолт. Виплата в доларах, яка мала відбутися у квітні, теж не сталася. І це також дефолт за замовчуванням. Так що Moody’s заявило, що це дефолт. На ринку боргові зобов’язання Росії торгуються так, начебто дефолт у Росії відбувся. Російські суверенні єврооблігації з тривалішим терміном погашення, які перед вторгненням приносили близько 130 центів за долар, зараз торгуються на рівні 25 центів. Ринок припускає, що Росія вже перебуває у стані дефолту.

Г.А.: Чи може Росія звернутися через оголошення дефолту до суду, щоб це оскаржити?

Т.Е.: Удачі їм із цим! Успіхів у пошуку західного адвоката, який погодиться представляти інтереси Росії в ситуації, коли йдеться про скоєні нею військові злочини в Україні – це може виявитися досить складним завданням. Звичайно, вони можуть спробувати добре заплатити адвокату за врегулювання справи, але це буде дуже довгий процес, який триватиме багато років. Хотілося б сподіватися, що світ в Україні буде досягнутий на початок потенційних судових процесів.

Г.А.: Чи можете ви оцінити суму російського зовнішнього боргу?

Т.Е.: Близько 40 мільярдів доларів становить непогашений зовнішній борг щодо європейських боргових зобов’язань. Загальний борг державного сектора становить приблизно 18% ВВП. Загалом близько трьохсот мільярдів доларів, включаючи борги, деноміновані у рублях.

Г.А.: У ситуації дефолту, які можуть бути наслідки для західних компаній, які працювали в Росії?

Т.Е.: Багато західних компаній вирішили, що з моральної точки зору правильно пітиме з Росії через те, що Росія порушила міжнародне право, вторгнувшись в Україну, вчинила військові злочини і нападає на мирних жителів. Вони цінують свій міжнародний імідж більше, ніж свій бізнес із Росією та готові нести фінансові втрати, щоб підтримувати свої моральні принципи на міжнародному рівні. Очевидно, що є низка міжнародних кредиторів, які тримають російські боргові зобов’язання на суму близько 20 мільярдів доларів, з яких західні інвестори, ймовірно, мають десь половину цієї суми. В американських інвесторів – близько 5 мільярдів. І тут постає питання: чому ці інвестори тримали суверенний борг Росії до початку вторгнення, коли їх попереджав власний уряд? Джо Байден роз’яснив наприкінці минулого року, що вторгнення мало відбутися і будуть агресивні санкції проти Росії. Отже, вони самі несуть за це відповідальність, вони повинні були передбачити це. Я думаю, не дуже справедливо стверджувати, що уряд США має брати до уваги їхні інтереси, коли вони проігнорували рекомендації власного уряду.

Г.А.: Наскільки дефолт хвилює Росію, якщо вони дедалі частіше говорять про переорієнтацію на азіатський ринок?

Риторика російських офіційних осіб та кількість зусиль, які витратила Росія, намагаючись уникнути цього дефолту, означає, що її це непокоїть.

Т.Е.: Риторика російських офіційних осіб та кількість зусиль, які витратила Росія, намагаючись уникнути цього дефолту, означає, що її це непокоїть. Наприклад, якщо подивитися на події на початку 2000-х, коли Росія провела реструктуризацію боргів приватного сектору та збиралася провести офіційну реструктуризацію боргу державного сектору Паризькому клубу. На самому початку президентства Путіна очікувалося, що приділятимуть увагу боргам країни. Путін говорив (тодішньому канцлеру Німеччини Герхарду) Шредеру, що суверенні нації та світові держави чесно платять за своїми борговими зобов’язаннями. Отже, для Путіна оголошення, що Росія не в змозі сплатити свій борг, є особистим приниженням.

Щодо перспективи, що Китай чи інші країни можуть захотіти фінансувати Росію, то досі вони були дуже обережними, щоб не потрапити під вторинні санкції США. Крім того, коли країна оголошує дефолт, кредитори дуже неохоче надаватиму їй кредит. Вони будуть стурбовані тим, що в майбутньому можуть бути втягнуті в переговори про реструктуризацію боргу та виплати за принципом старшинства боргу (Порядок виплати боргу у разі банкрутства та ліквідації компанії, що передбачає спочатку виплату старших боргів, а потім субординованих – ГА). Навіть якщо ці країни даватимуть Росії в борг, то з дуже високою премією, і стягуватимуть з Росії дуже високу відсоткову ставку через ризики.

Г.А.: Чи означає це, що санкції у цьому випадку справді спрацювали?

Росії загрожує фінансовий крах за кілька років. За кілька років ці санкції подіють. Росіяни це розуміють і дуже намагаються уникнути цього сценарію.

Росії загрожує фінансовий крах за кілька років. За кілька років ці санкції подіють. Росіяни це розуміють і дуже намагаються уникнути цього сценарію.

Т.Е.: Санкції – складний інструмент. Це активно обговорюється, є плюси та мінуси. Я думаю, що ці санкції вплинуть на Росію дуже великий вплив. По-перше, багато уваги приділяється тому, що санкції збільшили ціни на нафту. Ціни зросли в короткостроковій перспективі, але зараз зрозуміло, що на Заході є рішучість диверсифікувати свою діяльність і позбавитися залежності від російських енергоносіїв і сировини. Отже, обсяг імпорту з Росії впаде дуже значно, і це зашкодить російським експортним доходам. Росія боротиметься з ліквідністю у довгостроковій перспективі, їй будуть потрібні фінансові ресурси, а оголошений цього року дефолт означає, що їй буде складно отримати фінансування. Тому я припускаю, що Росії загрожує фінансовий крах за кілька років. За кілька років ці санкції подіють. Росіяни це розуміють і дуже намагаються уникнути цього сценарію.

Г.А.: Що російська влада може зробити у зв’язку з цим?

Т.Е.: Гадаю, що не дуже багато. Все що вони можуть зробити – це спробувати експортувати якнайбільше сировинних товарів, спробувати обійти санкції, спробувати запропонувати низьку ціну на енергоносії та сировинні товари іншим країнам. Але ці санкції виявилися досить жорстокими. Путін зробив Росію міжнародним ізгоєм. Міжнародний бізнес не хоче ризикувати та вести справи з Росією. І це становище збережеться дуже довгий час. Можливо, для того, щоб щось змінилося, потрібен хтось інший у вищому керівництві Росії. Я не впевнений, що міжнародний бізнес захоче вести справи із путінською Росією.

Г.А.: Чи можуть країни БРІКС замінити західних інвесторів?

Т.Е.: Ні. Китай дуже не хоче наражати себе на ризик вторинних санкцій, і ми не бачимо жодних доказів того, що китайські банки надають Росії фінансування, а в інших країнах просто немає здатності надавати таке фінансування, якого потребує Росія. Ніхто не має таких рухливих ринків капіталу, щоб допомагати Росії, і вони не хочуть ризикувати, допомагаючи Путіну.

Г.А.: Наскільки важливими є санкції проти Росії зараз?

Т.Е.: Санкції ускладнять доступ Росії до фінансування, вартість запозичень буде вищою. Це означає скорочення інвестицій, скорочення зростання економіки, нижчий рівень життя простих росіян, що врешті-решт вплине на популярність Путіна в майбутньому.

Г.А.: Але хіба його…

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.