UKRjizn.com
Image default
Пенсія

Чи платитимуть пенсії переселенцям у 2021 році в Україні

На інформаційних порталах ще в кінці грудня минулого року почалося обговорення закону про держбюджет України, в якому є спірні і незрозумілі положення. Експерти відзначають, що на відповідь на питання, чи будуть платити пенсії переселенцям в 2021 році в Україні – невідомий, але якщо не ігнорувати існуючі закони, то ВПО повинні отримувати пенсії з моменту початку карантину і протягом місяця до дня його закінчення.

Чи буде підвищеня пенсії переселенцям в 2021 році в Україні

Передісторія подій

Виплата пенсій переселенцям-щорічна гаряча тема, і це не дивно, якщо згадати, які умови нещодавно прийняті щодо соціальних пенсій людям з мінімальним стажем. Той, хто зараз змушений виїжджати на заробітки за кордон, працювати там без оформлення, за фактом вже відсунутий в отриманні пенсій до 65 років, і без 15 років стажу буде отримувати не більше 600 грн.

Останні новини про пенсію переселенцям із зони АТО 2021 повідомляють, що уряд країни має намір продовжувати виплати, але змінилася процедура оформлення та нарахування так званої допомоги від держави. Тепер тимчасово переміщеній особі необхідно:

  • стати на облік за місцем реального проживання;
  • документально підтвердити свій статус переселенця (звернувшись до місцевих органів, розташованих поблизу від місця проживання з переліком документів);
  • написати заяву, з докладним перерахуванням даних про себе і членів сім’ї, і подати його разом з посвідченням особи;
  • підтвердивши статус, звернутися до ПФУ;
  • почекати, поки буде проведена перевірка і складено акт про побутові умови.
Правила видачі пенсії переселенцям

Рішення Комісії приймається протягом 15 днів, пенсія виплачується в наступному місяці. Однак є нововведення, які викликали коментарі від правозахисників не тільки на території Донбасу, але і в інших регіонах. Ось уже майже сім років тимчасовим переселенцям постійно блокують пенсії.

Це робиться під приводом, що деякі жителі Донбасу, які проживають на основній території, отримують дві пенсії – від України і нібито від Росії. Прописуючись у знайомого або родича на підконтрольній території, вони продовжували жити за постійним місцем прописки. До 2017 року була постійна комісія, яка перевіряла людей, і тільки через 4 роки після початку військових дій стали перевіряти тільки справжність пропонованих документів. Але контроль за цим процесом ніколи не припинявся, ось і зараз в деяких відділеннях Пенсійного фонду їм вже погрожують заблокувати виплати під надуманими приводами.

Причини призупинення виплат

Як повідомив Пенсійний фонд України, виплата пенсій переселенцям може припинятися з кількох причин, але вказівок про їх припинення поки не надійшло. Люди, які переїхали із зони АТО, можуть не отримувати пенсійне забезпечення, якщо:

  1. Житель тимчасово окупованої території повернувся з тимчасового місця проживання на своє постійне, і воно знаходиться не під українською юрисдикцією (передбачається, що там їм виплачує пенсії країна-агресор, за заперечення ролі якої в тому, що відбувається, мають намір ввести кримінальну відповідальність).
  2. Переселенець-терорист, вчинив або мав намір зробити якісь протиправні дії проти українського населення.
  3. Отримано заяви про відмову статусу ВПО (тимчасово переміщеної особи).
  4. Виявлено неточності, невідповідності або завідомо неправдиву інформацію в наданих для отримання пенсії відомостях.
  5. Перераховані ПФУ кошти не були затребувані протягом шести місяців.
  6. Після смерті адресата або автоматично, при виявленні факту не проживання за адресою, вказаною в документах, оформлених для нарахування пенсійного забезпечення.

Перманентно надходять повідомлення про припинення пенсії переселенцям в 2021 році, останні новини в Україні пояснюють причинами, перерахованими в раніше прийнятому законі, рекомендуючи людям, позбавленим допомоги від держави, заново пройти всю тривалу процедуру переоформлення та збору документів.

Однак деякі факти, введені в Закон Про проект бюджету і законодавчі акти, датовані минулим роком, кажуть, що процес припинення не настільки нешкідливий і має під собою вагомі підстави. Наприклад, не передбачено жодних асигнувань від київської влади до місцевих бюджетів для надання житла внутрішньо переміщеним особам.

Пенсії переселенцям в Україні

Що відбувається

У серпні минулого року ВР прийняла чергову постанову, спрямовану на поліпшення життя свого населення, вимушеного тікати з території, на якій майданна влада почала військові дії. Чергові трансформації в допомозі людям, що залишилися без даху над головою, виглядають наступним чином:

  • виплата пенсії переселенцям із зони АТО буде проводитися тільки після проходження кожним ВПО (громадянином України) процедури ідентифікації;
  • до неї увійде перевірка особистих даних, порівняння їх з позначеним в ПФУ;
  • перевірка торкнеться не тільки часу прибуття в країну з окупованих територій, а й факту візиту за тимчасову демаркаційну лінію за останні роки.

Наприкінці грудня минулого року правозахисникам вже надходили повідомлення про припинення пенсійних виплат, з усним посиланням у територіальному відділенні ПФУ, на те, що громадяни не пройшли ідентифікацію, або під іншими надуманими приводами. На українських інформаційних порталах людям з Донбасу настійно рекомендують пройти ідентифікацію, і іронічно-звертатися в судові інстанції, якщо у них заблокована пенсія.

Наскільки це правомочно

Карантин, введений Урядом України на всій території країни, діє з березня минулого року, і він продовжений до кінця лютого нинішнього, 2021 року. У так званому карантинному Законі України є пункти, в яких прямо вказується на неможливість припинення виплат пенсійного забезпечення в карантинний період. П. 4 вказує, що переселенці повинні отримувати будь-які пенсії, компенсації та допомоги не тільки в період введення і продовження карантину, а й через місяць після його закінчення. Протягом того ж періоду Ощадбанк не має права блокувати рахунки ВПО тільки на тій підставі, що вони не пройшли ідентифікацію, введену в серпні.

Якщо відбулося призупинення виплати пенсій переселенцям у 2021 році в Україні, і вони були призначені на момент введення карантину, дії ПФУ та Ощадбанку – незаконні. Правозахисники вказують і на неможливість застосування по відношенню до переселенців Донбасу п.17 з порядку виплат, в якому йдеться про непроходження ідентифікації протягом року.

Вказівку на незаконність дій керівництва ПФУ та Ощадбанку намагаються підмінити посиланням на самостійні дії рядових співробітників. Є поради скаржитися в обласні відділення ПФУ та в профільні комітети Верховної Ради. Однак, судячи з усього, так просто намагаються позбавити ВПО належних їм коштів на якийсь час.

На період, поки вони будуть з’ясовувати причину припинення виплат в ПФУ, звертатися у відділи соцзахисту, дзвонити на гарячі лінії і скаржитися по інстанціях. А ще доведеться доводити, що нікуди не виїжджав з підконтрольної території, подаючи запит до прикордонної служби. І коли прийде відповідь-невідомо.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.