UKRjizn.com
Image default
Економічний прогноз

Державний борг України 2021

Поділ боргу держави на весняний і внутрішній вкрай зручно уряду, який може таким чином дещо приховати загальну непривабливу картину, що виникла в ході запозичень, позик, кредитних договорів і зобов’язань, взятих за роки перебування при владі.

Президенту Зеленському дісталася країна, яку складно назвати успішно керованою. Але за час, що минув з його обрання, відповідь на питання, державний борг України 2021: виріс чи ні, став однозначно позитивним. 2021 рік можна назвати піковим за кількістю зобов’язань, які доведеться віддавати.

Державний борг України 2021

Загальна ситуація з боргами

Вчорашнє повідомлення від Нацбанку про те, що валовий зовнішній борг України успішно прагне до 100% бар’єру і досяг вже 81 відсотка від ВВП, нікого не здивувало і не шокувало незважаючи на те, що в кінці минулого року Уряд країни повідомила про зростання цього показника на 4 млрд доларів.

Долар як і раніше – основна валюта, в якій відбуваються запозичення, але тепер Україна винна і в Євро (частка збільшилася на 5% в порівнянні з минулим роком):

 1. На десяті і соті частки % скоротилися заборгованості Кіпру, Віргінським островам і Нідерландам, зате виріс борг Великобританії і Нідерландам.
 2. Основним досягненням минулого періоду НБУ вважає скорочення власного зовнішнього боргу на цілих 0,4 млрд, розсудливо забуваючи згадати, що ця мінімізація відбулася завдяки амортизаційним виплатам в програмі, за якою ще не отримано транш, так що Нацбанк погасив борги за неодержаними кредитами. Грошей не дали, але відсотки з них вже стребували.
 3. Обсяг зовнішніх зобов’язань настільки великий, що виріс на 0,3 млрд тільки через періодичні зміни курсу СРД.
 4. Банки дещо оптимізували ситуацію, погасивши невелику частину довгострокових кредитів, заборгованості за цим видом і за короткостроковими, а також міжбанківськими борговими зобов’язаннями.
 5. В цілому держборг і не думав зменшуватися – тепер зобов’язання перед МВФ становлять вже не 9,3, а 10,2%

У минулому році НВ Бізнес розмістив публікацію під гучною назвою «не втримали тенденцію…», інформуючи населення країни про те, що на початку року вдалося зменшити заборгованості, які різко зросли в другому кварталі, з’ївши всі досягнення і збільшившись ще на 3,7%. У перші три місяці валовий зовнішній борг України на в доларах зменшився на 1,4 млрд, але в цілому це слабо відбилося на фінансовому стані, тому що віддати належало ще 120,33 мільярда в американській валюті.

Перспективи 2021 року

Держборг України 2021 в доларах і в іншій валюті – результат перманентних запозичень, що проводилися для перекриття дефіциту бюджету. Щоб скласти об’єктивне уявлення про його розмір, його вказують ще у відсотках від ВВП-об’єктивного макропоказника, що відображає ринкову вартість всього, що виробляє конкретна країна за 12 місяців.

Гарантований зовнішній борг – це всі борги суб’єктів господарювання, за якими країна дає гарантії. Небезпечною рисою для держави вважається, коли держборг перевищує 77% від ВВП. Вже в 2 кварталі минулого року він становив 78,8% від ВВП, за даними на липень минулого року державний борг України становив 85,05 мільярдів доларів, а за повідомленнями від 22 березня, зовнішній борг України на 2021 рік становить 125,69 млрд.дол.

Якщо врахувати, що цей показник перевищує навіть 3 квартал сумного 2015 року, і тільки за останні три місяці минулого збільшився на 3,51 мільярда в американській валюті, нескладно підрахувати, що тепер відсоток від ВВП держборгу України в 2021 році знову збільшився і становить 83,4%.

Державний борг України в іноземній валюті

Для неосвячених у фінансові тонкощі громадян України наводяться дещо інші показники-наприклад:

 1. Окремо боргові зобов’язання державного та приватного сектору. Якщо аналізувати тільки досягнення в області держсектора за 4 квартал минулого року, то вони становлять 54,7 мільярдів дол. (36.3% ВВП), і цифра здається не настільки загрозливою.
 2. Все інше-зобов’язання приватного сектора, вони в кінці минулого року становили 47,1% від ВВП, а борг НБУ, хоч і збільшився на 155 млн., але займає всього 4,6% ВВП.
 3. Скорочення зовнішніх зобов’язань сектором депозитних корпорацій. Вони зменшилися на2,4% від ВВП (з 4 до 3,7 млрд. в американській валюті).

Така подача інформації і справді може вселяти деякий оптимізм в середнього обивателя. Однак, згідно неодноразово проведених досліджень, безпека державного та гарантованого боргів України закінчується на позначці 35%. І це-дані аналітиків по практиці дефолтів інших світових держав.

Ситуація не оптимістична

Сама Україна вже двічі перебувала на тонкій грані між існуванням економіки та її дефолтом. При цьому показники тоді балансували між 30 і 35%. Це було в кінці першого десятиліття існування незалежної держави, і в кінці 2000.

Україна знаходиться на другому місці після Угорщини, за величиною кредитів, не безоплатно наданих світовими фінансовими організаціями. Вже в 2016 році вона займала 35 місце в світі за обсягом зовнішнього боргу.

Держборг України в реальному часі 2021 призводять, в основному, за даними на кінець 2020. 31 Грудня були озвучені наступні цифри:

 • 90,26 млрд. дол. (у Гривнях це звучить зовсім жахливо, 2 551,94 млрд.);
 • зростання боргу за рік – майже 28%;
 • у грошовому еквіваленті стало віддавати на 5,89 млрд.дол. більше, ніж було до Зеленського.

На початку березня поточного року прем’єр-міністр України, Д.Шмигаль, заявив, що цифра в 90 мільярдів доларів в масштабах такої країни, як Україна, – абсолютно прийнятна. Причиною зростання заборгованостей стала сумлінна робота уряду – воно виконувало всі необхідні параметри бюджету, брали позики, які були заплановані в минулому році для оптимізації економіки, покривали дефіцит державного бюджету, тому борг виріс, як і слід було цього очікувати після всіх проведених дій.

Д. Шмигаль акцентував увагу своїх довірливих слухачів на тому, що борг не просто в межах допустимих параметрів, він ще й узгоджений з шанованими міжнародними партнерами. Тому він особисто, і його соратники з фінансового управління країною, впевнені, що виходу за межі допустимої суми не відбулося, і обслуговування держборгу не утруднено. І це при тому, що він збільшився на мільярд доларів тільки в листопаді минулого року.

Як і чим платити

Остаточне підведення традиційно успішних підсумків управління державою, призвело до оприлюднення Національним банком України шокуючих цифр – валовий зовнішній борг на кінець минулого року досяг 125 мільярдів американських доларів, і ця цифра з’явилася на офіційному сайті НБУ. Зовнішні зобов’язання банків знизилися, але рівно на стільки ж (1,1 млрд) зросли зобов’язання приватного сектора, а державний з грошей, узятих в борг за 4 квартал, отримав 2,9 млрд.в американській валюті.

Державний борг України

Графік погашення зовнішнього боргу України на 2021 рік не вселяє оптимізму нікому, крім українського прем’єра – в першому і четвертому кварталі заплановані колосальні суми, чверть з яких – це відсотки за борговими зобов’язаннями. За 2021 рік Україні належить виплатити понад 15,5 мільярдів доларів.

Найбільші суми належать МВФ 1,65 млрд.дол. (262 мільйони відсотків), але це протягом року, як і 25,88 мільярдів у гривні тим нерезидентам, які все ще володіють українськими ОДВЗ.

Найбільш красномовні цифри у відповідь на питання, який зовнішній борг України, кому винні – це сукупна сума за рік (для уряду, НБУ, підприємств і банків) – 17, 244 мільярда доларів, з яких 4,254 мільярда у валюті США – це відсотки, що набігли.

Цікаво, що інформаційні сайти по заборгованостях країни незмінно наводять цифру зовнішній борг України 2021 на душу населення. Але особливо орієнтуватися на неї не варто. Фінансові аналітики, разом з патріотично налаштованими сайтами, однозначно впевнені, що єдиний шлях до погашення кредитів – це нові короткострокові запозичення.

Минулого року було зайнято рекордне число – 11 мільярдів доларів, або 300 млрд. грн. У Державному бюджеті країни всього трильйон гривень, так що цифра перевищення нових позик над старими запозиченнями просто вражає уяву.

Цікаво, що в розпорядженні держави є ще мільярди гривень, отримані за переплатами податків від бізнесу, і вона не віддає їх навіть після рішення суду. Рахувати, скільки доведеться виплачувати середньому українцю і його нащадкам за кредитами уряду Зеленського марно, оскільки вже через рік набіжить нова сума за відсотками, і, цілком ймовірно, знову не менше чверті.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.