UKRjizn.com
Image default
Економіка

до чого готуватися США та Росії?

З оголошеною перемогою над абсолютною бідністю у півторамільярдному Китаї перед країною поставлено нове завдання – побудувати соціалізм із китайською специфікою. Про це заявив голова Комуністичної партії Сі Цзіньпін, обраний на безпрецедентний третій термін.

Соціалізм із китайською специфікою та оновлення китайської нації на всіх фронтах шляхом «китайської модернізації» – такі центральні завдання Комуністичної партії Китаю та її голови Сі Цзіньпіна, обраного на безпрецедентний третій термін після десятирічного перебування при владі. Сі добився скасування обмеження на два президентські терміни у 2018-му році, відкривши дорогу до свого безстрокового правління.

«Китай вступає у довгий шлях, який буде сповнений звершень і мрій, – заявив голова Компартії Китаю Сі. – Дорожню карту складено, і сигнал до відправлення пролунав. Ми повинні долати цей шлях, зберігаючи заповзятливість та силу духу, і прагнучи створити ще краще майбутнє для нашої країни».

Сі Цзіньпін домігся витіснення конкурентів у партії, які виступали на підтримку бізнесу. У своїй промові 69-річний політик дав зрозуміти, що тепер, коли, за даними Компартії, у Китаї покінчили з абсолютною бідністю, питання національної безпеки виходять на перший план. Експерти звертають увагу на той факт, що Сі у своїй промові не згадав жодної іноземної держави, обійшовшись завуальованими натяками на погрози Китаю ззовні.

За офіційними даними Пекіна, економіка країни зросла на 3,9 відсотка у третьому кварталі порівняно з аналогічним періодом минулого року. Після оприлюднення цих даних, проте, фінансові ринки країни пішли різке зниження.

«Ринки продемонстрували скептицизм – частково це сталося тому, що публікація економічного звіту, яка мала відбутися ще минулого тижня, була з невідомої причини відкладена, – пояснює професор Університету Вашингтона. Девід Бахман. – Є виправданий скептицизм щодо того, що з цією статистикою, так би мовити, «попрацювали», щоб намалювати найкращу картину. Проте, якщо подивитися на ці цифри, вони показують сильне зростання виробництва та експорту, але у багатьох відношеннях роздрібна торгівля, житло та інші аспекти економіки залишаються досить слабкими».

У своїй промові Сі Цзіньпін у попиті Тайваню пообіцяв, як і раніше, протистояти незалежності острова. Американські китаїсти оцінюють ризик зсуву Пекіна від агресивної риторики та залякувань у бік пом’якшення або, навпаки, повномасштабного вторгнення найближчим часом, як низький.

«Розрахунки Комуністичної партії Катая щодо Тайваню залишаються незмінними, – вважає Аллен Карлсон, професор Корнеллського університету, – Якщо подивитися на Путіна та Сі, то стає ясно, що це різні лідери за стилем управління. Так, Сі прагне уникати ризиків та прораховувати кроки. Путін же пішов на авантюру, вдершись в Україну, і, не знаючи, якими будуть результати, опинився в трясовині. У питанні Тайваню я дуже сумніваюся в тому, що Пекін найближчим часом збирається діяти в односторонньому порядку. При цьому Сі потрібно буде виправдати своє одноосібне правління Китаєм, що триває, протягом третього терміну – а, можливо, і довше, тому я думаю, що в середньостроковій перспективі, протягом наступних п’яти-десяти років може постати питання про різку зміну підходу Пекіна до острова». .

У питанні відносин Китаю з Росією економічні інтереси Пекіна, як і раніше, продовжать домінувати на порядку денному Пекіна, вважають експерти. Війна Путіна в Україні обходиться Китаю «в копієчку» і викликає дедалі більшу незадоволеність.

«Сі та Путін оголосили про «партнерство без кордонів», хоча насправді санкції США вже показали їм, що насправді кордони цієї ініціативи все ж таки є. Китайці очікували, що Путін швидко переможе в Україні, і витрати на цю кампанію будуть обмежені, – вважає професор Бахман. – Тепер вони хочуть, щоб війна закінчилася швидше – і не важливо, з яким результатом. Китай бачить сьогодні нестабільність міжнародних ринків, вплив інфляції на сільськогосподарські продукти та експорт та інші наслідки для країн, менш успішних, ніж Китай, які вказують на те, що китайські програми євразійського будівництва «Один пояс і один шлях» можуть опинитися під загрозою дефолту або вимагати рефінансування. Китай також бачить інфляційні наслідки війни в Україні, які знижують попит на китайський експорт».

У стратегії національної безпеки, оприлюдненої Білим домом цього місяця, Китай визнано головною загрозою США. Це почуття взаємне, вважають експерти. Політика адміністрації колишнього президента Трампа стосовно Китаю, сьогодні, мабуть, один із небагатьох напрямків, підтриманих адміністрацій Байдена. Війни тарифів, боротьба з промисловим та інтелектуальним шпигунством Китаю та обмеження США, накладені у сфері виробництва та продажу Китаю технологій напівпровідників, нікуди не підуть під час третього терміну Сі. При цьому питання з напівпровідниками сьогодні – одне з найболючіших для Китаю. Без цих компонентів техніки заявлені Сі Цзіньпіном цілі розвитку економіки, технологій і військових потужностей зіткнуться зі значними труднощами.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.