UKRjizn.com
Image default
Допомога

Добові в Україні з 1 січня 2021 року

Ще минулого року в українських ЗМІ посилено мусувалися актуальні питання зростання пенсії та мінімальної зарплати, підвищення прожиткового мінімуму і навіть мінімальний і максимальний розмір аліментів на дітей. Всі ці трансформації назріли, а розміри виплат давно потребували корекції на тлі більш, ніж 10% тільки офіційного рівня інфляції.

На тлі нововведень, що стартували на початку року, якось непомітно прозвучало, що з 01.01.2021 збільшено розмір добових, хоча ця тема видається особливо актуальною для журналістів.

Добові відрядження 2021 в Україні

Причини відбулися трансформацій

Останні новини про добові відрядження 2021 в Україні незмінно передрікали збільшення цього розміру, оскільки вже були прийняті постанови про зміни розмірів прожиткового мінімуму і мінімалки, причому, неодноразових і запланованих до поетапного проведення. Головний бухгалтерський сайт, коментуючи майбутні нововведення, повідомив дилетантам, що добові виплати – це те, що асоціюється з відрядженням.

Останнє поняття означає поїздку з метою ділового, фінансового або культурного обміну, налагодження ділових зв’язків або врегулювання на місці спірних моментів. Відмінність від розважальної подорожі – в тому, що перед відрядженим поставлені чіткі завдання, тому фінансування в бюджетних організаціях здійснює держава, а в приватних структурах – роботодавець.

Поширена, але помилкова думка в тому, що виплачуються суми – це зарплата працівника, що відправляється в поїздку з діловими цілями. Однак сайт Головбух стверджує – що це-витрати, які не потребують документального підтвердження, витрати, що відшкодовуються працівникові за його харчування та особисті потреби в порядку, визначеному законодавством:

  • на них не нараховують ЄСВ;
  • крім них подорожуючому в службових цілях належить стандартна заробітна плата, хоча вона в період поїздки розраховується за особливими правилами;
  • ця сума затверджується законодавчо, але не підлягає індексації: зміни відбуваються тільки у випадку, коли вони відображені в чинних законах.

Щорічно, або трохи рідше, встановлюються межі, до яких може стискатися або простягатися щедрість роботодавця.

Мінімальний розмір добових в Україні для бюджетників і не тільки від законотворців – це, на їхню думку, прояв турботи про права відрядження. Він повинен бути забезпечений найнеобхіднішим, хоча з яких міркувань і за якими розцінками це підраховується – залишається загадкою. Все, що за межами невеликого максимуму-це вже розкіш, за яку потрібно розплачуватися.

Як трансформується величина категорії

Роботодавець може сплатити більше максимуму, але сума, що перевищує ліміт, буде оподатковуватися, як незаслужене заохочення працівника. Для цього є рекомендації від КМУ, постанови та інструкції. Зрозуміло, держава не може наказувати приватній організації встановити такий же розмір відрядних, як у бюджетників, зате може кваліфікувати виплати нижче мінімального порогу, як порушення трудового законодавства, а все, що вище – обкласти 18% податком. Для цього і встановлюються норми, які визнаються Податковим кодексом України.

Про добові гроші у 2021 в Україні

У 2019 ці норми були встановлені в розвалі від 60 до 470 гривень при поїздці в межах країни і від 25 до 80 євро, якщо людина їде за кордон (валюту наказано перераховувати щодня, за курсом на сьогодні від Нацбанку, щоб не допустити маніпуляцій з національною та імпортною валютою).

Документальне підтвердження

Добові у 2021 році в Україні — це – наказ, який видається керівником одноразово, в якому підтверджується час, необхідний для відрядження. До нього додаються проїзні документи, що підтверджують прибуття в населений пункт і відбуття з нього в належні терміни. Сюди ж відноситься підтвердження виконання поставленої мети.

У 2020 році відбулася зміна відрядних виплат, але вона вже обчислювалася в процентному співвідношенні від мінімалки (0,1 МОЗ), звідси добові в 2021 році, які не підлягають оподаткуванню – це 600 гривень. Після зростання мінімалки до 6,5 тисяч, розмір підросте до 650. Цікаво, що величина витрат на поїздки за кордон залишилася в році, що наступив незмінною – з 2017 року на ці цілі відводиться не більше 80 євро. Хоча якщо рахувати в національній валюті за курсом НБУ, а й на закордонні поїздки суми дещо трансформувалися.

Відповідь на питання, що входить в добові витрати в Україні, можна знайти на спеціальних порталах. У ці витрати входить:

  • проживання та побутові потреби (наприклад, прасування, прання або телефонні переговори);
  • бронювання номерів у готелі (але за умови, що бронь коштує менше половини добового найму);
  • проїзд у транспорті (оплата квитків разом з ПДВ);
  • харчування (в розумних межах).

Особливо економні керівники вважають, що в витрати на відрядження входять тільки проїзд і харчування, і то, за умови їх документального підтвердження.

Підприємство або організація мають повне право не відшкодовувати працівникові витрати на знімання житла у приватника, оскільки цьому неможливо дати документальне підтвердження.

Призначення грошових коштів в межах встановленої норми звільняє працівника від ЄСВ, ПДФО і навіть від військового збору. Але якщо вони вище верхнього ліміту, він віднімається від виданого грошового забезпечення, і частина, що залишилася підпадає під всі три види оподаткування.

І ще одна, не менш цікава новина-добові в Україні з 1 січня 2021 року не будуть видаватися готівкою, вони будуть перераховуватися на карту працівника. З цього правила є винятки-воно не зачіпає силовиків і військових, зайнятих оперативною, розшуковою діяльністю або розвідкою. Підпадають під виключення і держслужбовці окремих установ.

Все, що не витрачено працівником, має бути обов’язково повернуто підприємству або організації, якщо витрати виходять за встановлені рамки або у них немає документального підтвердження. Тому не треба думати, що збільшення відрядних – це таке вже благо. Рядовий працівник повинен звітувати про витрати і повертати залишки з будь – якої суми, виданої йому на руки, а витрачати-тільки на строго певні потреби.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.