UKRjizn.com
Image default
Економічний прогноз

Думки експертів сьогодні про прогноз економіки України на 2021 рік

У січні навіть нейтральні видання говорили про невеликі наслідки пандемії для економіки країни: вона впала всього на 6%, в той час як у ЄС відсоток падіння склав 7. Дешеве паливо і власний подорожчав імпорт спрацювали на користь України. Однак відновлення багатьох країн призвело до подорожчання нафти, а метал і руда більше не ростуть в ціні і три місяці тому вже говорили, що прогноз розвитку економіки України на 2021 рік залежить від типу і кількості введених коронавірусних обмежень. Сьогоднішня ситуація нікому не вселяє оптимізму.

Прогноз розвитку економіки України на 2021 рік

Коротко про неприємне

В.Скаршевський, фінансовий аналітик відомого інституту, на початку року наївно вважав, що влада відмовиться від січневого локдауну і не вдаватиметься до таких заходів згодом, щоб уникнути негативних наслідків для економіки. Країна, під успішним управлінням ззовні, вже який рік увійшла в новий часовий відрізок з традиційним дефіцитом бюджету.

Прогноз економіки України, на думку фінансового аналітика, залежав від кількості локдаунів і обмежень, що вводяться владою:

  • вони вдарять по економіці і обрушать ВВП;
  • НАФТА вже подорожчала і зростатиме в ціні;
  • сировини на продаж в України не так, щоб багато, і воно вже досягло цінової стелі;
  • 6% обвалення економіки-це підсумки минулого року, коли Україні сприяла кон’юнктура світового ринку, але вона вже змінилася в протилежний бік.

Скаршевський запевняв, що зростання ВВП складе 3-4%, але навіть якщо його оптимізм має під собою підстави, то це не зростання, а тільки часткове відновлення вже втраченого, причому, при найсприятливішій ринковій кон’юнктурі.

Вражаюча наївність

Патріотичні і провладні сайти, даючи прогноз економіки України на 2021 рік, запевняють народонаселення, що країна формує світові ціни на сільгосппродукти (у всякому разі, на ряд з них). І це при тому, що минулорічна посуха сильно підкосила фермерські господарства, працівники галузі неодноразово проводили акції протесту, вимагаючи в уряду підтримки. Другим фактором, на якому базуються оптимістичні очікування авторів, є приплив грошей від гастарбайтерів з-за кордону.

Прогноз економіки на 2021 рік

Навіть для цього влада не зробила зовсім нічого-придбана ними вакцина не визнається в Європі, країни ЄС відмовляються пускати дешеву робочу силу. Нацбанк повідомив, що в 2020 році надходження з-за кордону знизилися всього на 2,5%, проте зараз затребувані не працівники сфери обслуговування, а лікарі і медсестри, а для тих, кому пощастило залишитися в Європі настала пора, коли їм не тільки ускладнюють в’їзд, а й урізують зарплати.

Однак в. Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, відзначає тенденцію, що різко збільшилася, не перераховувати гроші в країну, а оселитися в Європі і перевезти туди сім’ю. Це особливо посилилося після того, як Уряд України прийняв рішення оподатковувати кошти, що перераховуються з-за кордону.

Негативні фактори

Офіційні дані показують, що ціни підвищилися на 4%, але реальне збільшення набагато більше, і в березні, за деякими даними, продукти подорожчали на 12-14%. Думки експертів сьогодні про прогноз економіки України на 2021 рік різко розділилися: одні впевнені, що зростання ВВП складе 5-6%, і ймовірність такого сценарію в їх поданні, досягає 75%. А. Гмирін, доцент університету ДФСУ, впевнений, що прогноз Кабміну про зростання в 3% ні на чому не заснований: якщо влада не змінить своєї політики і не почне шукати інші, альтернативні підходи до вирішення проблем, то економіка країни продовжить свою ходу за негативним сценарієм.

При цьому, січневі прогнози про позитивний розвиток були засновані на тому, що влада не введуть локдаун. Вони не тільки ввели його на початку року, але і продовжують перманентно відновлювати жорсткі обмеження.

Поки прогноз зростання економіки України на 2021 рік залежить від:

  • темпів вакцинації та результатів застосування сумнівного складу для імунізації (в Європі не визнають результативність таких щеплень);
  • збереження податкових пільг для бізнесу (основні надії на надходження до бюджету влада все ще покладає виключно на податки);
  • траншу від МВФ, переговори про який поки безрезультатні, а ця сума вже закладена в бюджет на невідкладні витрати;
  • інших факторів, передбачити які складно-наприклад, емісії гривні Нацбанком, щоб заплатити зарплати і пенсії.

Ю. Гаврилечко, експерт ФОБ, впевнений, що ні про яке відновлення економіки не може бути й мови, як би в інформаційному просторі не проголошували це, супроводжуючи оптимістичними заявами і патріотичними гаслами. Достатньо тільки подальшого підвищення комунальних тарифів, деградації більшості сфер українського життя і масового відтоку за кордон. Але до цього може додатися і криза влади, тому що Зеленського вважають виключно слабким, нездатним витримати одночасно зовнішній тиск і внутрішню кризу.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.