UKRjizn.com
Image default
Економічний прогноз

Індекс інфляції в 2022 році в Україні

У середині 2021 року в ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що Верховна Рада затвердила бюджетну декларацію, в якій передбачуваний рівень інфляції в найближчі три роки запланований у розмірі 5-6%.

Міністерство фінансів щиро сподівається, що показники, на яких заснований прогноз (індекси споживчих цін і цін від виробника), будуть знижуватися до кінця кожного року. Індекс інфляції 2022 в Україні визначено в 6,2%.

Індекс інфляції в 2022 році в Україні

Передісторія подій

У жовтні 2020 року сайт Мінфін опублікував оптимістичне повідомлення від Нацбанку з дивовижною періодичністю розміщується кожен квартал поточного року про те, що в 2021 інфляція відхилиться від раніше поставленого рівня в 4,1%, але це – процес керований і допущений навмисно керівництвом країни для збільшення темпів зростання економіки.

За рік до цієї знаменної події таблиця індексу інфляції в Україні виглядала, в поданні НБУ, не більше, ніж короткочасним і незначним відхиленням від прокладеного адміністрацією Зеленського переможного курсу:

  • 4,1% за підсумками першого року пандемії;
  • 5-5, 1% в 2021;
  • Бурхлива і позитивна динаміка в 2022, яку НБУ якимось дивом сповільнить до цільових значень

Наприкінці 2020 року сайт Мінфін впевнено говорив про яскраво виражену позитивну динаміку в економіці, відновлення ділової активності та стрімке відновлення споживчого попиту.

Оптимізм авторів, натхнених риторикою Нацбанку, простягався до тверджень про підтримку економіки зростаючими доходами громадян, поліпшенням ринкової кон’юнктури (особливо, на зовнішньому ринку) і непомірних бюджетних асигнуваннях на оптимізацію дорожніх покриттів в українській інфраструктурі.

Всі ці твердження можна чітко розпізнати в інфляційному звіті НБУ, на думку якого падіння вже у вересні спостерігалося до 2,3%. Експерти відзначили, що вже в 3 кварталі першого року пандемії рівень споживчої інфляції склав більше 5%.

Уповільнення було викликане широким спектром пропозицій продуктів харчування, що дещо нейтралізувало інші тривожні фактори – падіння національної валюти, зростання тарифів і вартості енергоносіїв. Бізнес і населення в своїх інфляційних очікуваннях сповнилося тривожності, що призвело до їх погіршення.

Перспектива

Альфа-Банк Україна ще в квітні 2021 року склала аналітичний прогноз, в якому стверджувалося, що індекс інфляції в 2022 р.в Україні буде незмінно залишатися вище, ніж це зазначено в цільовому прогнозі. Це не дивно, оскільки, як відзначали аналітики, бюджетна Декларація – всього лише документ, в якому висловлені благі наміри і слабо здійсненні побажання.

Інфляція в 2022 році в Україні

З цієї причини її текст не був опублікований на офіційному сайті, а тільки розміщений в новинній стрічці, і забезпечений примітками, що економічні реалії можуть привести до змін намічених цілей.

В аналітичному прогнозі гранично м’яко вказується на неминучість в наступаючому році:

  • просідання гривні на валютному ринку (у формулюванні про торговельний дефіцит, який неминуче чинитиме тиск на валютний ринок в 3 і 4 кварталі 2022);
  • зростання інфляції його не минути н, і він вже вище очікувань;
  • подальшого зниження інвестиційної активності: саме цей фактор-основна причина більш, ніж помірних очікувань зростання української економіки.

Не надто активна реанімація економічного становища (її планується досягти продажем сільгосппродуктів, яка буде активнішою через високий врожай і побоювання покупців, що США і Росія знизять рівень зернового експорту) привела тільки до відновлення, та й то не дуже значного, споживчого сектора. Прогноз від Альфа-Банку Україна, зроблений на підставі даних Держстату – 10-11% – рівень, з якого українська економіка не зрушиться аж до кінця поточного року.

НБУ позначив 4-6%, але в незалежному прогнозі вказується, що за підсумками року інфляція знизиться до 7 а ІСЦ в цей же час в кращому випадку буде 9,4%.

Індекси інфляції в Україні за 2022 рік тільки за розрахунками Мінфіну виглядають дещо оптимістично: ІСЦ – 6,2%, ціни від виробників – на рівні 8,5%. Експорт повинен трохи підрости, але імпорт складе на 3-5% більше. Світове подорожчання в продуктовій сфері-фактор, яким міністр фінансів ВФ пояснює цифри, що виросли більше прогнозованих.

Економічні процеси на пострадянському просторі подібні, але в Росії відновлення йде більш швидкими темпами. І ті негативні процеси, які у них вже відзначені, прийдуть в Україну в наступному півріччі, тільки в кілька разів більш виражені.

Навіть у проурядових виданнях відзначають дивовижну тенденцію і вказують, що керівництво країни зазвичай намагається збільшити експорт і зменшити імпорт, але з українським це не працює.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.