UKRjizn.com
Image default
Нерухомість

Іпотека у проблемному банку Україна 2022

Протягом усієї історії становлення незалежної України банківська система безперервно змінювалася та вдосконалювалася. З’явилася велика кількість недержавних банків, які активно залучали кошти у вигляді депозитів.

Що таке іпотечний кредит

Гроші вкладників використовувалися для кредитування різних проектів, у тому числі широкого поширення набули іпотечні кредити. Вони видавалися громадянам для придбання нерухомості, причому ця нерухомість виконувала функцію застави.

Який банк вважається проблемним

Але не всі банки в результаті змогли витримати конкуренцію та виконувати всі взяті на себе зобов’язання у повному обсязі. Економічні потрясіння, недосконалість законодавства та нестабільність національної валюти спровокували спад фінансової активності та як результат – закриття багатьох банків.

Як працює банківська система

Банківська діяльність в Україні перебуває під контролем Національного банку. Після того, як діяльність будь-якого банку буде визнана незадовільною, він стане неплатоспроможним. У такий банк запроваджується тимчасова адміністрація. З цього моменту банк вважатиметься проблемним.

Що таке тимчасова адміністрація

Після визнання банку неплатоспроможним він переходить під контроль тимчасової адміністрації, яку вводить Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Зовнішнє управління діє зазвичай протягом кількох місяців, під час яких вивчається реальний стан справ у банку. Після цього приймається рішення – реанімувати роботу цього банку або його повністю ліквідувати.

Як рятують проблемний банк

Іноді проблемний банк вдається врятувати шляхом залучення інвесторів, злиття чи поглинання іншим банком чи шляхом переходу під контроль держави – так званої націоналізації.

Як ліквідують проблемний банк

У разі ліквідації банку Фонд гарантування вкладів виплачує компенсації приватним вкладникам – власникам рахунків та депозитів.

Але що робити тим, хто оформив іпотеку та має перед банком зобов’язання щодо погашення кредитної заборгованості?

Іпотека у проблемному банку – віддавати чи ні?

За українським законодавством процедури закриття будь-якого кредиту не передбачено. Тому у разі ліквідації банку або під час переходу його під контроль тимчасової адміністрації зобов’язання позичальника за іпотечним договором не припиняються.

Що буде, якщо позичальник перестане платити за кредитом

У разі порушення графіка платежів позичальник потрапить під дію санкцій – штрафи, пеня, неустойка. А у разі злісного ухилення від виконання взятих на себе зобов’язань може настати звернення на заставне майно.

Інакше кажучи, якщо перестати платити за кредитом, існує дуже велика ймовірність втратити заставну квартиру.

Іпотека у проблемному банку – кому платити?

Виникає питання – кому має сплачувати кредитор, якщо банк, з яким він підписував кредитний договір, визнано неплатоспроможним та ліквідовано?

У будь-якому випадку необхідно підтримувати постійний зв’язок із банком, який видав вам кредит. Розвиватися події можуть за різними сценаріями:

  • У деяких ситуаціях тимчасова адміністрація може ухвалити рішення про державну підтримку проблемного банку або його рефінансування. Тоді банк має шанси залишитись на ринку. У цьому випадку ви продовжуватимете платити за кредитом у цьому ж банку і для вас нічого не зміниться.
  • Якщо тимчасова адміністрація ухвалить рішення щодо ліквідації фінансової установи, то кредити проблемного банку будуть передані іншій структурі. Платити за кредитом вам потрібно буде вже за реквізитами цієї нової фінансової установи.

У цьому випадку вам потрібно направити письмовий запит керівництву вашого банку та отримати відповіді на такі запитання:

  1. Назва банку, до якого переходять права на прийом кредитних платежів за вашим договором.
  2. Сума, яку ви вже сплатили банку на момент обігу та розмір залишку за кредитом.
  3. Дата, з якої ви будете оплачувати кредит в іншому банку.
  4. Реквізити для оплати, спосіб та графік оплати.

Відповідь банку, яка поки що існує, але знаходиться в процесі ліквідації під контролем тимчасової адміністрації, допоможе вам уникнути непорозумінь і проблем.

Буває, що навіть за кілька років можуть з’явитися якісь незрозумілі штрафи за несвоєчасні платежі, за обслуговування кредиту, страховку та пеню за їхню несплату. А після того, як банк буде ліквідовано, довести щось буде проблематично.

Чи можна переглянути умови кредиту?

Відповідно до статті 516 Цивільного кодексу України, заміна кредитора здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Права та обов’язки за переукладеним договором мають бути аналогічні договору, укладеному з банком, який виявився проблемним.

Інакше кажучи, під час передачі прав вимоги іншому банку зазвичай змінюються умови кредитного договору. Однак можна спробувати домогтися зниження відсоткової ставки та покращення умов кредитування.

Як переглянути умови кредиту

Можна спробувати провести переговори про дисконт, кредитні канікули, зміну графіка виплат тощо. У разі досягнення взаємної згоди щодо нових умов погашення кредиту слід укласти договір про зміни до початкового договору іпотеки.

Іпотека у проблемному банку – переваги боржника

  1. Власники валютної іпотеки зможуть отримати пільгові умови погашення кредитів у разі, якщо це їхнє єдине житло.
  2. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) розробив уніфіковану процедуру зміни умов погашення іпотечних кредитів в іноземній валюті. З ними можна ознайомитись на офіційному сайті Фонду.
  3. Додаткові переваги, які отримують позичальники неплатоспроможних банків на період реструктуризації, – це суттєве зниження процентної ставки до 0,01%. Напрямок платежів погашення кредитної заборгованості, так званого “тіла кредиту”, а чи не відсотків і штрафів.
  4. Крім того, продаж прав вимоги за кредитними договорами, заборгованість за якими була реструктуризована, здійснюється в останню чергу. Термін реструктуризації неспроможна перевищувати термін ліквідації неплатоспроможного банку.

Іпотека у проблемному банку – висновки

Іпотека в проблемному банку крім недоліку, який полягає в тому, що незважаючи на визнання банку неплатоспроможним, гроші по кредиту все одно повертати доведеться, має свої переваги:

  • Боржник має можливість провести переговори та домогтися зниження процентної ставки. А також зміни графіка виплат, загальної схеми погашення заборгованості, зменшити платежі за обслуговування кредиту, змінити умови страхування заставного майна.
  • Власники валютної іпотеки можуть отримати лояльніші умови погашення кредиту, якщо дана квартира є їх єдиним житлом.
  • Позичальник неплатоспроможного банку весь період його реструктуризації може досягти істотного зниження відсоткової ставки. Отримати можливість направити майже всі платежі на зменшення “тіла кредиту”, а не на виплату відсотків за кредитом, пені та штрафами.

Сподіваємося, ця стаття була вам корисною і ви дізналися про іпотеку в проблемному банку. Зрозуміли, що платити все одно доведеться, але, ймовірно, за зниженими тарифами та зі знижкою. Підписуйтесь на наші групи в соціальних мережах, буде ще багато всього цікавого.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.