UKRjizn.com
Image default
Релігійні свята

Сагаалган 2022 року

Деякі жителі східних регіонів Росії вже цікавляться, коли буде Сагаалган 2022 і якого числа в Бурятії будуть його відзначати. Такий інтерес зовсім невипадковий, так як дата свята щороку різна.

Свято Сагаалган

Історія виникнення

Це торжество з’явилося багато століть тому в Монголії. Воно було пов’язане із заготівлею молочних продуктів. У ті часи свято називалося Саган Сар і відзначалося восени, коли у худоби з’являвся перший приплід. У цей період у населення було багато молока і м’яса, і вони могли дозволити собі відпочити від важкої праці.

У тринадцятому столітті хан Хубілай вирішив перенести це свято на кілька місяців вперед і прив’язав до місячного календаря. З тих пір Сагаалган став відзначатися в перший молодик нового року.

Так як різні народи живуть за різними календарями, дата першого молодика у всіх різна. Буддистські лами розраховують час свята відразу на кілька років вперед для кожного окремого регіону.

Сенс свята

Сагаалган символізує вхід в Новий час і свідомість. Не дарма його називають ще буддистським Новим роком. Це свято в Росії відзначається скрізь, де компактно проживають буддисти: Алтай; Комі; Забайкальський край; Бурятія.

У кожного народу він має різну назву. Наприклад, у сибірських татар він називається Цаган Ай, у тувинців – Шагаа, а у жителів Алтаю — Чага-Байрам. Також його називають святом білого Місяця. Вважається, що в цей період відбувається оновлення природи і всього живого.

Сагаалган

Протягом місяця після Сагаалган покладається здійснювати тільки позитивні вчинки. За словами буддистських священиків, від білого Місяця залежить, як пройде весь рік. Якщо віруючі дотримуються в цей час всі канони буддистської релігії, то їм нема про що турбуватися. Також важливе значення має очищення душі і помислів.

Дата свята в 2022 році

Так як Сагаалган розраховується, виходячи з місячного календаря, його дата щороку змінюється. Зазвичай, вона знаходиться в проміжку між січнем і березнем. У 2022 році свято білого місяця відбудеться 12 лютого.

У Росії він буде відзначатися пізніше, ніж у буддистів інших країн. Також вже відомі дати свята на найближчі три роки:

  • 2022 – 1 лютого;
  • 2023 – 20 лютого;
  • 2024 – 10 лютого.

На відміну від григоріанського в буддистському календарі Новий рік не пов’язаний з північчю. Початок білого Місяця настає зі світанком сонця, коли стають помітними лінії життя на долонях.

Як відбувається підготовка до свята?

Буддисти починають готуватися до Сагаалгану ще восени. Ті, хто має худобу, підбирають тварину, яка буде міститися певним чином. Його рясно годують перед забоєм.

Як святкують Сагаалган

Перед святом господині ретельно прибирають житло, позбавляються від зайвих і непотрібних речей. Також перед Білим місяцем потрібно розправитися з боргами і придбати подарунки близьким людям.

Увечері перед Сагаалганом всі члени сім’ї повинні зібратися за загальним столом. Вони повинні мати національні головні убори і їх одяг повинен бути ретельно застебнута. В цей час прийнято пити чай і говорити про хороші вчинки.

М’ясо і алкоголь неприпустимі під час трапези. Також перед Сагаалганом не покладається спати. У цей період всі житла відвідує богиня Лхамо. Вона оберігає людей від хвороб і є берегинею життя.

Для позбавлення від існуючих проблем і накопичився зла віруючі застосовують різні способи. Одним з них є спалювання на пустирі червоної фігурки людини, яку роблять з тіста. За 3 дні до початку білого Місяця буддисти посилено моляться, присвячуючи свої молебні десяти божествам, які оберігають вчення. Також вони не забувають богиню Шрі-Деві, що оберігає Лхасу – столицю Тибету.

Як відзначається саме свято?

З настання білого Місяця буддисти відвідують храми і монастирі, де йдуть молебні, присвячені богиням Балдан і Лхамо, а також білому старцю — Сагаану Убгеному. Він вважається відповідальним за родючість і довголіття. На свято віруючі займаються медитацією в дацанах, а також здійснюють різного роду сакральні ритуали.

Під час білого Місяця прийнято відвідувати родичів, близьких, а також приймати гостей у себе вдома. Це робиться для того, щоб зміцнювався зв’язок поколінь і люди ставали більш згуртованими.

Під час таких візитів буддисти дарують один одному подарунки. У перший день білого Місяця прийнято поклонятися домашнім божествам. В цей час запалюються лампадки «Зула» і «хуже» — спеціальні ароматні трави.

У Сагаалган вдень і вночі проходять хурали у всіх храмах. Після закінчення служб лами оголошують про початок білого Місяця. У перший день всі домочадці намагаються прокинутися дуже рано, щоб не пропустити відвідування богині Палден Лхамо.

Вона опікується протягом майбутнього року тільки тих, хто чекає її і добре підготувався до свята.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.