UKRjizn.com
Image default
Свята

Коли буде Ханука в 2022 році ?

Ханука 2022 року-один з найважливіших днів у році для іудеїв. Ще це свято називають святом вогнів, світла або свічок. Торжество присвячене мужності євреїв і чуду перемоги над греко-римськими військами.

В цей час євреї приходять в синагогу, щоб вшанувати пам’ять Маккавеїв і освятити хліб з вином. З якого числа починається святкування Хануки? Яка історія і традиції цього дня? Розповімо далі.

Коли буде Ханука?

Коли буде Ханука в 2022 році

Всі свята в Ізраїлі відзначають за іудейським календарем. Ханука щороку проходить з 25-го кіслева по 2-3 тевета. Дата свята за григоріанським календарем щорічно змінюється.

У 2022 році свято розпочнеться недільним вечором 28 листопада і завершиться ввечері в понеділок 6 грудня. Так відбувається тому, що в іудейському календарі літочислення ведеться виходячи з місячних фаз.

Історія свята

Дослівно з івриту “ханука” перекладається як: відданість, урочисте відкриття, освячення, оновлення.

Історія свята бере початок в 167 р.До н. е. після того як помер Олександр Македонський, який ніколи не втручався в релігійні питання, в Єрусалимі стали керувати правителі, які мають інші погляди. Правитель Антіох IV прагнув примусити юдеїв, щоб вони відмовилися від своєї віри і стали поклонятися грецьким богам. Євреї не хотіли підкорятися.

Протистояння призвело до повстання, яке очолив Юда Маккавей. Євреї відважно боролися з греками близько трьох років. Іудеям вдалося вийти переможцями з ситуації, що склалася. Антіох був повалений, а євреї змогли довести, що віра і воля до перемоги важливіше чисельності військ.

Однак за той час, що тривало протистояння, велика частина святих місць були заплямовані і зруйновані. Коли Юдеї прийшли на Храмову гору, щоб освятити Храм, то виявилося, що практично не залишилося масла для лампад. Але сталося диво: лампади дарували світло цілих вісім діб. Євреї привели в порядок Храм і виготовили нову партію масла. На згадку про ті часи єврейський народ щорічно запалює свічки в якості подяки Богу за підтримку в ті непрості дні.

Традиції святкування

Відзначають свято 8 днів. Щодня в ханукії (свічнику) запалюють таку кількість свічок, яке дорівнює дню торжества. У перший день горить одна свічка (крайня справа), на другий – дві і так далі поки не будуть горіти всі вісім свічок.

Традиції святкування Хануки

Ханукію стали використовувати як заміну менорі, де замість свічок була оливкова олія. Запалюють свічки пізно ввечері від шамаша (особливий світильник). Ханукію ставлять на підвіконня, щоб поширювати знання про диво, яке зробив Господь. Крім того, ханукальні свічки можна поставити зліва на вході в будинок. Кажуть, що світло від цих свічок проганяє всі негаразди.

У той час, поки горять свічки, жінкам заборонено робити яку б то не було роботу – так вони виявляють подяку Господу за створене диво. Світло цих свічок не рекомендують використовувати для особистих потреб: домашніх справ або читання.

У цей період є традиція надавати допомогу тим, хто потребує, щоб всі могли святкувати і радіти життю. Святкуючи, євреї співають і танцюють. Не можна засмучуватися і плакати.

На Хануку вихідні лише у дітей, дорослі працюють, через що це свято нерідко називають «дитячим». Дітям приділяють особливу увагу: підносять презенти і дають гроші. Дорослі вчать дітей, що частину отриманих грошей потрібно пустити на благодійність.

Подарунки дарують дітям кожен день, починаючи від скромного в перший день і закінчуючи чимось цінним в останній день святкування. Батьки привчають дітей піклуватися про оточуючих, тому в другий день готують разом зі своїми дітьми подарунки для інших діток. На наступний день дарують щось для розвитку творчих здібностей. Гроші прийнято давати на четвертий день, а на п’ятий – щось релігійне. У шостий і передостанній день святкування презентують щось стосується сімейних цінностей. В останній день дитина отримує основний подарунок.

Обряди на Хануку

По всьому світу в синагогах щодня читають молитву Галель, в якій вихваляють і дякують Всевишньому.

Дотримуватися посту в цей час не можна, всі євреї накривають щедрі столи і збираються цілими кланами, щоб поспілкуватися і повеселитися. Ніхто ні в чому собі не відмовляє. На стіл кладуть багато смакоти, серед яких завжди можна зустріти картопляні оладки і пончики в цукровій пудрі – вони називаються латкес. Також на святковому столі є молочні продукти, зокрема сир і різні страви з нього, фрукти, вино.

У багатьох будинках прийнято грати в дрейдл або свівон. Всі по черзі запускають дзигу, на гранях якого зображені букви, щоб скласти фразу «чудо велике здійснилося тут». Так під час гонінь вчили Тору. Гра допомагає навіть найменшим членам сім’ї зацікавитися і задуматися над дивом Хануки.

У період Хануки розмовляють про Торі і розповідають дітям про чудеса. У громадах влаштовують всякі заходи, щоб пробудити у дітей тягу до вивчення Тори. В ході цих заходів діти отримують гроші в якості заохочення і з метою залучення уваги.

Рабини з діаспор їдуть в невеликі селища, щоб навчати простих євреїв Торі. Це робиться для того, щоб всі мали можливість, хоча б раз на рік поспілкуватися зі знавцями Тори і чогось навчитися у них.

Головний звичай – хинух (виховання). І це виховання не тільки дітей, а й усього народу. Основне завдання святкування: домогтися, щоб ніхто не забув про милість Бога, не переставав прославляти Його і з радістю виконувати заповіді.

Ханука 2022 року-світлий день, що є невід’ємною частиною життя єврейського народу. Це свято об’єднує людей, надає їм сил і дарує надію. Хануку відзначають євреї різного віку, а полум’я свічок у вікнах говорить про те, що Всевишній захистить від темряви.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.