UKRjizn.com
Image default
Свята

Коли починається і закінчується Новий 2023 рік за китайським календарем?

Чуньцзе — найдавніше свято, яке відзначається в Китаї та інших азійських країнах. Згідно з віруваннями, з настанням нового року відбувається оновлення природи і настає весняне тепло. Китайський Новий рік 2023 за стародавнім календарем настане 22 січня.

За китайським календарем новий рік настає на другий повний місяць після завершення повного місячного циклу. Дата прив’язана до дня зимового сонцестояння і фаз місяця, тому в народі свято нерідко називають «місячним Новим роком».

Коли відзначають

Точний час, коли починається і закінчується Новий 2023 рік за китайським календарем — 22 січня 2023 року в 00:03 за московським часом. Цей час відповідає східному літочисленню, згідно з яким в Китаї настане новий 4718 рік. У Росії його відзначатимуть за московським часом, в Китаї він настане о 05:03 (за пекінським часом).

Новий 2020 рік за китайським календарем

Якого числа почнеться найтриваліше і барвисте свято східної культури в інших країнах, слід дивитися в місцеві календарі. Дата і число, коли настає торжество в країнах Східної Азії, завжди вираховується відповідно до місячним календарем і місцевим часом. Святкування проходять протягом 15 днів, а іноді і до місяця.

Історія

Відповідно до китайського Місячного календаря, Новий рік настає в перший день першого місяця. Зазвичай свято припадає на січень. Згідно з давніми легендами, в це свято відбувається пробудження природи і всього живого від зимового сну. Урочистості, пов’язані з початком нового річного циклу, широко відзначають в багатьох країнах, не тільки в Китаї, Монголії і Тайвані, але навіть в Росії.

Існує кілька версій появи свята. У давнину свято називалося Синьнянь. Після 1911 року його перейменували, і день весни отримав назву Чуньцзе.

Міфи і легенди

Стародавні китайці вірили, що в перший весняний день приходив злий звір на ім’я Нянь, який поїдав всі харчові запаси і худобу. Особливо побоювалися жителі за маленьких дітей, яких викрадало нещадне Чудовисько. Для захисту від Няня люди готували якомога більше частувань, щоб звір міг насититися і піти.

Так тривало багато століть, поки одного разу звір не пішов, злякавшись дитини в червоному одязі. Помітивши це, люди стали готувати до Нового року одяг і ліхтарики з червоного кольору, якими прикрашали житло. Потім стали використовувати вогонь і яскраві феєрверки, які відлякували злого Няня. Набагато пізніше даоському ченцю Хунцзюню Лаоцзи вдалося захопити Чудовисько, після чого його стали використовувати як засіб пересування.

Ці легенди лягли в основу основних традицій святкування. Прихід весни і зустріч нового року супроводжується гучним веселощами, яскравими барвистими уявленнями і фестивалем ліхтарів, який проходить в останній день урочистостей.

Традиція

Китайський Новий рік відзначається пишним застіллям, веселими карнавалами і народними гуляннями. В ці дні прийнято ходити один до одного в гості і дарувати подарунки. У всі дні урочистостей традиційними є масові виступи, які проходять на головних вулицях та майданчиках міст. Особливий інтерес викликають танці левів і вогнедишних драконів, які символізують повернення божеств зі світу духів.

Новий рік за китайським календарем

Напередодні свята влаштовується урочиста вечеря. В ніч, яка носить назву «Чусі», всі намагаються не лягати спати. Увечері сім’я готує святкову вечерю, після чого ніхто не розходиться все з нетерпінням очікують настання ранку. До зустрічі нового року обов’язково готуються заздалегідь — наводять порядок, викидаючи старі і поламані речі. Всередині будинок прикрашається паперовими плакатами з написами побажаннями, на стінах розвішують картини, а з боку вулиці розвішують кольорові ліхтарики.

Існує давня традиція дарувати один одному мандарини. Гості, що приходять в будинок, на вході дають господарю два солодких фрукта, які символізують багатство і достаток. Словосполучення “пара мандаринів” в перекладі з китайської означає “золото”, тому цей подарунок є головним символом багатства. Коли гості йдуть, господар в свою чергу також дарує їм солодкі плоди.

Святкова трапеза

За давньою традицією, за святковим столом збираються найближчі люди. Господині обов’язково готують різні морепродукти — особливим перевагою користуються креветки і устриці, які повинні принести щастя і здоров’я всім знаходяться за столом. Китайські вареники з начинкою і паперовими побажаннями на удачу ставлять на чолі столу — ними зазвичай починають святкову трапезу.

Фестиваль ліхтарів

«Юаньсяо» проходить в останній день святкування. До нього готуються заздалегідь, готуючи спеціальні страви з клейкого борошна і солодкої начинки. Після заходу сонця всі виходять на вулиці, щоб помилуватися мільйонами запалених ліхтариків, які запускаються в нічне небо. Це подія завершується пишні урочистості і знаменують початок нового року, який вже вступив у свої права.

Як відзначають у світі

У Китаї Чуньцзе відзначається на державному рівні. Якщо перші дні урочистостей випадають на будні дні, вони оголошуються офіційними вихідними. Протягом перших 5 днів китайці відвідують родичів і друзів, проводять час у колі сім’ї. Залежно від культури і традицій, святкування Китайського нового року в інших країнах можуть відрізнятися. В Росії святкується традиційний новий рік, який настає 1 січня.

Весняні урочистості з розмахом відзначають всі східні країни. Для китайців наступають довгоочікувані канікули, які можна провести не тільки в колі своєї сім’ї, але і відправитися в подорож. В інших країнах Чуньцзе відзначають чисто символічно, віддаючи данину давньої традиції.

Китайський Новий рік в Таїланді супроводжується обрядами і ритуалами, хоча він і не є офіційним. У цій країні весняне свято відзначають не так пишно, як на його давній батьківщині. Однак, він також є одним з найважливіших подій року. У провінціях, де проживають вихідці з Китаю, свята можуть тривати до 10 днів.

Одним з головних обрядів свята є запуск феєрверків. Щоб відігнати злих духів, всі народні гуляння завершуються барвистим салютом. У всіх великих містах влаштовуються оригінальні карнавали і ходи, що створюють особливу святкову атмосферу.

Щороку має свого покровителя. Тварина, що є символом, має певний колір. 2023 буде проходити під знаком Кролика, Стихії Метал, а його основним кольором буде білий. Відповідно до східних традицій, цей рік необхідно буде шанобливо ставитися до його головного покровителя. З огляду на таку особливість східного календаря, в прикрасах будинків і приміщень можна використовувати зображення і статуетки Кролика — тваринного-покровителя.

Щоб на шляху до виконання бажань не було перешкод, необхідно подарувати один одному гроші в конверті червоного кольору. Такий подарунок можна піднести не тільки близьким людям, але і колегам по роботі. Він є типовим символом благополуччя і процвітання, яким прийнято обмінюватися в перший день нового року.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.