UKRjizn.com
Image default
Економіка

країна може залучити до 16 млрд доларів кредитів до кінця року

КИЇВ – Без фінансової підтримки міжнародних партнерів війна Росії проти України продовжуватиметься довше і завдасть більших економічних збитків. Про це сказав Міністр фінансів України Сергій Марченко в інтерв’ю Wall Street Journal, повідомляє сайт уряду 15 серпня.

«Підтримка, яку ми сьогодні отримуємо, дозволяє нам перемогти у війні якнайшвидше. Однак ми закликаємо уряди дружніх країн та міжнародні організації прискорити надання обіцяної допомоги, щоб Україна змогла й надалі своєчасно забезпечувати усі першочергові витрати», – наголосив Сергій Марченко.

Гранти та кредити від партнерів, за його словами, також дозволять направити більше власних бюджетних коштів для фінансування військових потреб.

Міністр фінансів України зазначив, що основним викликом перед фінансовою системою країни є суттєве збільшення видатків на оборону та водночас значне зменшення податкових надходжень через війну.

«Зараз ми ведемо переговори з МВФ щодо нової кредитної програми, яка допоможе врівноважити фінансову систему та забезпечити достатнє фінансування бюджету у 2023 році», – сказав Сергій Марченко.

В інтерв’ю, опублікованому в понеділок на сайті Forbes.ua, міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що до кінця року Україна може отримати ще від дванадцяти до шістнадцяти мільярдів доларів.

Об’єктивна потреба у фінансуванні видатків становить $5 млрд щомісяця, додав міністр фінансів.

Як повідомляє Укрінформ 15 серпня, Верховна Рада проголосувала за збільшення видатків на оборону та підтримку економіки більш ніж на 270 млрд. гривень за рахунок збільшення внутрішніх запозичень.

Відповідний законопроект загалом підтримали 287 народних депутатів однопалатного парламенту, за мінімально необхідних 226 голосів.

Виплату кредитів «заморозять»

Минулого тижня стало відомо, що закордонні кредитори України підтримали прохання Києва про дворічне заморожування виплат за міжнародними облігаціями майже на 20 мільярдів доларів. Таким чином країна, знекровлена ​​війною, що триває на її території Росією, зможе уникнути дефолту за зовнішніми боргами.

Згідно з опублікованими у п’ятницю документами, майже через шість місяців після початку російського вторгнення власники близько 75% суми зовнішнього боргу України погодилися на пропозицію Києва.

«Україна заощадить на платежах майже 6 мільярдів доларів, – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. – Ці кошти допоможуть нам зберегти макрофінансову стабільність, зміцнити стійкість української економіки та підвищити міць нашої армії».

У квітні 2022 року президент країни Володимир Зеленський заявив, що Україні для компенсації економічних втрат потрібно 7 мільярдів доларів на місяць.

«Україна потребує сім мільярдів доларів на місяць у вигляді термінової фінансової допомоги для покриття соціальних виплат і зарплат», – повідомляє 22 квітня агентство Анадолу, цитуючи слова Володимир Зеленський у ході проведення круглого столу в рамках заходів весняної сесії МВФ та Світового банку.

Західні кредити – основа бюджету

Експерт з питань політики та економіки з фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смілянський зазначає, що в нинішній ситуації, ґрунтуючись на інформації з відкритих джерел, можна зробити висновок, що державний бюджет без західної допомоги не є функціональним.

«Ми ведемо війну за рахунок західної допомоги. Ця проблема посилюється ще одним питанням – та економічна модель, яка функціонує в Україні, виявилася нездатною адекватно реагувати на загрози та ризики внаслідок запровадження масштабних бойових дій», – каже Юрій Смілянський кореспондентові Російської служби «Голосу Америки».

Він зазначає, що не лише російська агресія, а й непрямі оцінки ситуації не дозволяють говорити про прогресивні рішення в економіці протягом останніх трьох років.

«Війна завдала шкоди економіці, але не лише вона. Якщо говорити про нинішню каденцію уряду, то протягом усіх трьох років, з серпня 2019 року він почав продукувати економічні ініціативи, які не призводили до покращення економіки», – наголошує Юрій Смілянський.

За словами економіста, «насправді ми не знаємо, – що відбувається з економікою».

«І чи це лише результат, що 24 лютого Росія окупувала ще більше території України, на якій розміщені серйозні ключові підприємства – Запорізька АЕС, Каховська ГЕС, об’єкти промисловості, аграрного комплексу, які пов’язані з продовольчою безпекою?» – Задається він питанням.

Юрій Смілянський зазначає, що у зв’язку з ракетними ударами по об’єктах житлово-комунального господарства у низці населених пунктів зимовий період буде складним.

Про перехід економіки «на військові рейки»

Директор Інституту світової політики Євген Магда зазначає, що за півроку з моменту широкомасштабної агресії Росії в економіці країни практично не відбулося жодних змін «із світового досвіду переходу на військові рейки чи запровадження антикризових заходів».

«Не бачу усвідомлених дій уряду у питанні розвитку чи сприяння розвитку малого та середнього бізнесу. Вже півроку йде військова агресія, але в нас, крім фінансових виплат, тим, хто втратив роботу, нічого немає. Це навряд чи вирішить проблему малого та середнього бізнесу. Якщо ми розраховуємо виключно на західні кредити, ми самі себе обманюємо, адже процес оголошення про надання Україні фінансової допомоги з боку Заходу йде швидше, ніж виділення коштів, які надходять до бюджету», – каже Євген Магда кореспондентові Російської служби «Голосу Америки».

Він вважає, що захист держави вимагає від влади формування військових замовлень для підприємств в оборонній сфері, а також виконання завдань, наприклад, в агропромисловому комплексі.

«Якщо подивитися на функціонування економіки, можна побачити активність волонтерського руху у різних сферах, але немає державної політики, наприклад у сфері експорту зерна. Де заклик України охоче розмістити на українській території у західних регіонах додаткові потужності з виробництва соняшникової олії, кукурудзяної, створення борошна та інших похідних від зернових? Де робота української влади та інвесторів над підвищенням додаткової вартості українського зерна в умовах воєнного часу?» – ставить питання Євген Магда.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.