UKRjizn.com
Image default
Економіка

Куди приведе Росію імпортозаміщення?

Було весело та смачно, а стало просто смачно. Смачно, і крапка. Приблизно також почуваються інші галузі економіки, куди прийшло імпортозаміщення. Порожньо, і крапка.

«Вино в Російській Федерації можуть почати розвивати в алюмінієві банки у зв’язку з тим, що необхідні, мабуть, вугілля або щось для того, щоб виготовляти скляну тару в Російській Федерації не видобувають або не в недостатній кількості видобувається. Відповідно, є велика проблема зі скляною тарою, вона залишиться тільки для елітних напоїв, зважаючи на все, якщо не вдасться налагодити її ввезення звідкись ще. І так у зовсім несподіваних місцях виникатимуть додаткові проблеми», – вважає політолог Іван Преображенський.

Президент Росії Володимир Путін цього тижня підписав закон, що дозволяє паралельний імпорт та звільняє від відповідальності за нього. У 23 сторінковий список товарів, які ввозитимуть до Росії без згоди правовласника, Мінпромторг включив, зважаючи на все, пріоритетну для країни продукцію Apple, Samsung, Bentley і, звичайно, Ferrari з Bugatti.

«Це стрімке повернення від жорстких стандартів, які задавали міжнародні корпорації до того, як виглядав російський бізнес на зорі 1990-х. Відхід світових брендів можна буде замістити китайським ширвжитком, можливо навіть з тих самих фабрик, які ці світові бренди виробляють, але техніку замістити не вийде жодним чином. Паралельний імпорт створить реальну ситуацію початку 90-х, коли справді іноді ви щось могли купити абсолютно несподіване, але значно дорожче», – коментує політолог.

Гаррет Мартін, професор Центру трансатлантичної політики думає, що в довгостроковій перспективі проблема іпортозаміщення для російської економіки стане очевидною. Наприклад, експортний контроль мікрочіпів, які мають вирішальне значення для низки галузей, зокрема військової промисловості, вплине на здатність Росії розвивати свою економіку. Є певні продукти, які можна замінити як McDonald’s, але набагато складніше замінити західні фірми, які відігравали важливу роль у російській економіці. Відхід Siemens, компанії, яка працювала в Росії понад 100 років, є значною втратою. Замінити компанію буде непросто.

«Я б сказав, що Кремль, як і раніше, надмірно оптимістичний щодо того, наскільки швидко вони зможуть замінити деякі з ланцюжків постачання вітчизняним виробництвом. Ми спостерігатимемо дуже повільне усунення проблем, наприклад затримок із постачанням, у деяких областях – спроби обійти санкції. Навіть китайські та індійські компанії стурбовані цим питанням, особливо ті, які мають глобальне охоплення. Напевно, є всілякі винахідливі способи зробити це, але чи задовольнить це попит і споживчі очікування», – додав Олександр Кулі, професор політології Барнард-коледжу.

Раніше великий ретейлер техніки та електроніки «Зв’язковий» повідомив про початок ввезення смартфонів та ігрових приставок через паралельний імпорт. На сайті мережі новий айфон 13 Pro max 256Гб коштує 179990 рублів – втричі дорожче, ніж на американському ринку, виходячи з розрахунків за нинішнім курсом рубля.

Імпортозаміщення загрожує і російській мові, так Валентина Матвієнко запропонувала колегам розібратися на законодавчому рівні з англицизмами, які мають російські аналоги, щоправда, речник Ради Федерації не уточнила, чи буде її власну посаду перейменовано.

«Ментально однозначно відбувається повернення в Радянську епоху, коли моя бабуся, захищаючи свій диплом на початку 50-х років, отримала одне-єдине зауваження, саме до теми Валентини Іванівни Матвієнко: автор використовує застарілу термінологію, мається на увазі міжнародно визнана англомовна термінологія галузі електротехніки, оскільки товариш Сталін тоді вже виступив зі своєю знаменитою промовою про російську мову», – розповів Іван Преображенський.

До тисяч компаній, що пішли з російського ринку, цього тижня додався французький ретейлер спортивного інвентарю Декатлон.

Степан, відвідувач «Декатлону», заявив, що «буде все гаразд. Одні товари закінчаться, інші з’являться. Деякі магазини закриються, але все буде гаразд»

З упевненістю Степана могли б посперечатися провідні світові економісти, які не будують ілюзій щодо швидкого повернення в Росію закордонних брендів.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.