UKRjizn.com
Image default
Нерухомість

Купівля приватизованої квартири – ризики. Україна 2022

Які ризики можуть виникнути, якщо ви маєте намір купити квартиру після приватизації у 2022 році. Як їх уникнути та на що звернути увагу. Все це ми розглянемо подібно до нашої статті.

Спочатку розповімо, як приватизують квартиру і чому потім виникають ризики при купівлі. Щоб розібратися, потрібно небагато теорії.

Що таке приватизована квартира

Приватизація квартир в Україні розпочалася після ухвалення Верховною Радою України Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» 19 червня 1992 року.

Наприклад, зазначеним законом визначено, що приватизація державного житлового фонду – відчуження квартир державного житлового фонду на користь громадян України.

Іншими словами, приватизація – це перехід права власності на квартиру від державної форми власності до приватної. Приватизована квартира – власна квартира громадянина.

Ризики купівлі приватизованої квартири

Чим характерна приватизація:

  • Приватизація житла, в якому постійно проживає наймач та члени його сім’ї, можлива лише один раз.
  • Приватизувати житло мають право лише громадяни України.
  • Як правило, приватизацію квартири можна здійснити лише за наявності ордера на неї. Особа, зазначена у цьому документі, є наймачем. Усі ті, хто прописаний разом з ним, належать до членів сім’ї та є учасниками процедури приватизації.
  • Згоду на приватизацію мають надати всі повнолітні члени сім’ї наймача.

Не брати участь у приватизації можна двома способами:

1. Виписатися із квартири;

2. Оформити нотаріальну відмову.

  • За неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення про приватизацію приймають батьки (усиновлювачі) чи опікуни. Згоду на участь дітей вони засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини.
  • Як правило, приватизація житла відбувається в рівних частках на кожного прописаного у квартирі члена сім’ї відповідального квартиронаймача.

У чому полягає процес приватизації

Як правило, процес приватизації відбувається шляхом безоплатний передачі у власність кімнат та житлових приміщень, квартир на користь наймачів із розрахунку не більше 21 кв.м. на одного члена сім’ї квартиронаймача плюс 10 квадратів на всю сім’ю.

Тобто, сім’я з 3-х осіб може претендувати на безкоштовну приватизацію житла загальною площею трохи більше 73 кв.м. За додаткові метри слід доплачувати.

Якщо загальна площа квартири визначається як сума площ житлових та підсобних приміщень, лоджій, балконів, то площа лоджій враховується з коефіцієнтом 0,5, а площа балконів – з коефіцієнтом 0,3.

Які документи підтверджують право власності на приватизовану квартиру

Як правило, документом, що підтверджує право власності на приватизовану квартиру свідоцтвощо видається без додаткового підтвердження.

Якщо видачу документів на нерухомість, що приватизується, проводить орган приватизації, то реєстрацію в Державному реєстрі виконує державний реєстратор.

Таким чином, після приватизації квартири на руках у власника мають бути такі документи:

  • Свідоцтво про право власності;
  • Технічний паспорт;
  • Розпорядження органу приватизації;
  • Витяг із Державного реєстру майнових прав про реєстрацію.

Для чого потрібна приватизація квартири

Після приватизації квартира стає власністю. Тільки після цього ви можете їй розпоряджатися, а саме:

  • Продати, подарувати, обміняти;
  • Передати у спадок;
  • Отримати кредит у банку під заставу своєї нерухомості;
  • Здавати в оренду на законних підставах;
  • Зробити перепланування чи реконструкцію.

Які порушення процесу приватизації можуть призвести до її скасування

Як правило, є різні випадки, які можуть призвести до проблем покупця після оформлення у власність приватизованої квартири. Ось кілька із них:

Прихована частка колишнього чоловіка у приватизованій квартирі

Квартира приватизувалась у той період, коли діяв закон про те, що приватизація ділиться між подружжям навпіл.

Наприклад, такий період був з 11 січня 2011 року до 18 травня 2012 року. Якщо приватизація проходила не у зазначений період (коли стаття 61 Сімейного кодексу України була доповнена частиною 5, згідно з якою “об’єктом права спільної сумісної власності подружжя є житло, придбане одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду та земельна ділянка, придбана у внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної чи комунальної власності, у тому числі приватизації) – то квартира є Вашим особистим майном і з чоловіком не ділиться. У цьому випадку маєте право продати квартиру без згоди чоловіка.

Як бачите, цей період дуже короткий. Але ймовірність попадання до нього існує.

Порушення прав неповнолітньої дитини

Варіант 1. Якщо новонароджена дитина не була прописана у квартирі батьків після народження, квартира приватизована без урахування інтересів дитини.

Варіант 2. Якщо неповнолітнього було незаконно виписано з неприватизованої квартири, приватизація пройшла без його участі.

По досягненню повноліття дитина може оскаржити приватизацію та скасувати договір купівлі-продажу.

Порушення прав тимчасово відсутнього члена сім’ї, за яким зберігається право проживання

Наприклад, приватизація квартири в сім’ї, де член сім’ї відбуває покарання у місцях позбавлення волі. Якщо він виписувався з квартири у встановленому законом порядку через півроку після ув’язнення, оскільки не проживав у вказаній квартирі, то порушення тут немає.

Формальності дотримано

При приватизації квартири житлова організація видавала довідку про склад сім’ї та займаної житлової площі вже без нього, хоча він і не втрачав права на житло. Після цього сім’я здійснювала приватизацію квартири без його участі та відома. В результаті така особа втратила свою частку житла.

Як правило, за українським законодавством відсутність людини (не проживання) за місцем реєстрації понад 6 місяців у неприватизованій квартирі позбавляє її права на реєстрацію. Але це справедливо не завжди. Є винятки.

У яких випадках не можна виписати людину з квартири

  • Призов на термінову військову службу.
  • Виїзд на лікування.
  • Тривале відрядження, експедиція, зокрема за кордон.
  • Робота моряків на судах далекого плавання.
  • Знаходження у місцях позбавлення волі.
  • Участь в АТО, ООС або у військових діях.
  • Перебування у полоні.
  • Проживання інваліда в соціальній установі або людей похилого віку в будинку для людей похилого віку.
  • Не можна виписати дитину, передану на виховання родичам, у прийомну сім’ю чи дитбудинок.

Як правило, у цих випадках термін відсутності людини за місцем реєстрації 6 місяців буде відраховуватись після закінчення дії поважної причини, тобто після закінчення військової служби, повернення з місць позбавлення волі, досягнення дитиною повноліття, повернення моряка з рейсу тощо.

Отже, приватизація квартири у разі відсутності людини з однієї з перерахованих вище причин може бути визнана незаконною.

Ризики купівлі приватизованої квартири

Наприклад, ризик купівлі приватизованої квартири у тому, що у разі порушень у процесі приватизації зацікавлені особи можуть подати позов до суду про порушення своїх прав. Якщо це відбувається вже після того, як ви купили квартиру, проблем не уникнути.

Якщо суд визнає їхні вимоги правомірними, то своїм рішенням він може визнати таку приватизацію незаконною з усіма наслідками, що випливають.

Можливі наслідки

Як правило, це судовий розгляд та арешт квартири на час суду. Вам доведеться доводити та відстоювати ваше право на квартиру через суд.

За найгіршого результату частину квартири передадуть колишньому власнику, якого незаконно позбавили власності. Усе залежить від судового рішення.

Наприклад, найпоширеніші підстави для ухвалення такого рішення пов’язані з незаконною випискою із квартири людей перед приватизацією. Якщо таким чином їх позбавили частини власності та квартири, то у заручниках можуть опинитися обидві сторони.

Бажаємо вам у такі ситуації ніколи не потрапляти.

Як уникнути ризиків при купівлі приватизованої квартири

У будь-якому разі потрібно уважно вивчити ситуацію. Краще звернутися до наших юристів з нерухомості GetHom, і ми допоможемо оцінити ризики. Це у тисячу разів дешевше, ніж купити проблемний об’єкт та втратити гроші. Тож звертайтеся.

Ми перевіримо квартиру та умови угоди. Вони містять головні ризики. Після цього ухвалите рішення, чи варто купувати чи від покупки краще відмовитися.

063 705-09-42, 096 698-10-41

Юридичний відділ GetHom

Працюємо по всій Україні з 9 ранку до 9 вечора без вихідних та свят. Телефонуйте.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.