UKRjizn.com
Image default
Нерухомість

Купівля успадкованої квартири – ризики. Україна 2022

Чи збираєтеся купити квартиру, яка перейшла у спадок? Тоді ця стаття допоможе вам зробити все правильно і уникнути ризиків. Щоб ви зрозуміли, які існують ризики, спочатку важливо розібратися, як взагалі відбувається перехід спадщини і через що покупець квартири може опинитися в суді.

У цій статті ви дізнаєтеся про всі ризики при покупці квартири, яка дісталася у спадок.

Купівля успадкованої квартири – що така спадщина

успадкування – Це перехід права власності на майно від померлої людини до спадкоємців. Успадкувати майно померлого можна двома способами – за заповітом та законом.

 • Якщо спадкодавець ще за життя оформив заповіт, то після його смерті розподіл майна відбувається відповідно до цього заповіту.
 • Якщо заповіт не було оформлено, то майно після смерті спадкодавця переходить до спадкоємців згідно із законом.

Власником нерухомості після смерті спадкодавця може стати як один, так і кілька власників. Вони можуть бути як родичами, так і зовсім сторонніми людьми, що ніяк не пов’язані один з одним.

Вступ у спадок за заповітом

Це означає, що померлий залишив заповіт. Його можна залишити як родичу, так і будь-якій іншій людині. У цьому випадку спадок оформляється відповідно до цього заповіту.

Але є певні обмеження. Залишається категорія спадкоємців, які мають право на обов’язкову частину у спадщинінезважаючи на наявність заповіту.

Хто має право на обов’язкову частину у спадку:

 • Малолітні, неповнолітні та повнолітні непрацездатні діти спадкодавця.
 • Непрацездатна вдова (вдівець).
 • Непрацездатні батьки.

Ці категорії успадковують незалежно від змісту заповіту половину частини, яка б належала їм за законом у разі відсутності заповіту (обов’язкова частина).

Ризики купівлі успадкованої квартири

Вступ у спадок за законом

Це відбувається якщо померлий не залишив заповіту. У такому разі переважне право успадкування має кожна з груп по черзі.:

Спадкоємці першого ступеня спорідненості:

 • Діти померлого (як рідні, і усиновлені).
 • Його батьки.
 • Чоловік (дружина).

Якщо немає родичів першого ступеня спорідненості, претендувати на спадщину можуть родичі другого ступеня спорідненості:

 • Брати сестри.
 • Дідусь, бабуся.
 • Онук онучка.

Якщо таких немає, то спадщину отримають родичі третьої черги:

 • Племінники.
 • Тітки, дядьки.
 • І так далі.

Як почати спадщину

Усі спадкоємці, які претендують на отримання спадщини, повинні не пізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса та заявити про свої права.

Якщо хтось із спадкоємців не зробить цього, то після закінчення терміну прийняття спадщини він вважатиметься таким, що не прийняв спадщину.

Заява прийняття спадщини подається особисто. Діти з 14 років можуть подати заяву про прийняття спадщини без згоди батьків чи опікунів. Заяву від імені малолітніх дітей подають батьки чи опікуни.

Хто вважається таким, що автоматично прийняв спадщину

 • Якщо спадкоємець на момент відкриття спадщини проживав зі спадкодавцем, він автоматично вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом терміну не заявив про відмову від нього. Іти до нотаріуса у встановлений термін (6 місяців) у цій ситуації не потрібно.
 • Малолітні, неповнолітні та недієздатні спадкоємці вважаються такими, що автоматично прийняли спадщину, якщо в строк 6 місяців не було подано заяву про відмову з дотриманням норм закону.

Вступ у спадок за рішенням суду

Якщо правовстановлюючим документом після смерті спадкодавця є рішення суду про визнання права наслідування продавця квартири, то в цій ситуації потрібно бути гранично уважним.

І тут є ризик оскарження рішення суду в апеляційній інстанції. У деяких випадках суд виносить діаметрально протилежне рішення і судова епопея триває.

Якщо квартира, що продається, стане об’єктом серії судових розглядів, то така покупка однозначно радості вам не принесе. Така ситуація загрожує виключно негативними наслідками. Це зіпсовані нерви, втрата часу та грошей.

Купівля успадкованої квартири – ризики

Більшість ризиків, які можуть виникнути у покупця спадкової квартири, пов’язані з наступними факторами:

 • Недосконалість законодавства;
 • Наявність інших потенційних спадкоємців, яким не дісталася спадщина, але є бажання її отримати;
 • Обмежені повноваження нотаріусів під час оформлення спадщини;
 • Різночитання та двояке тлумачення ступеня поважності причин, що дають можливість судовим органам винести рішення про продовження строку набуття спадщини;
 • Відсутність чітких критеріїв обліку та перевірки наявності спадкоємців, які автоматично вважаються такими, що прийняли спадщину.

Приклади ризикованих ситуацій, пов’язаних зі спадщиною

Приклад 1

Спадкодавець залишив заповіт сторонній людині (не родичу), незважаючи на наявність у неї прямих спадкоємців.

Після його смерті спадкоємець вступив у спадок, через 6 місяців оформив документи та продав квартиру. Через деякий час з’являється син спадкодавця, який є недієздатним. За законом він:

 • Вважається таким, що автоматично прийняв спадщину;
 • Має право обов’язкову частку попри наявність заповіту.

У результаті недієздатний син чи адвокат від його імені подає позов до суду і квартиру накладається арешт. Новий власник може втратити квартиру. Своє право на квартиру доведеться обстоювати у суді. Процес це довгий та ризикований.

Приклад 2

Спадкодавець не залишив заповіт. У спадок вступили двоє його повнолітніх дітей, які через 6 місяців оформили документи та продали квартиру.

Наприклад, через деякий час з’являється жінка, яка заявляє, що у неї є малолітня дитина від спадкодавця, яка за законом вважається автоматично прийняла спадщину, причому у шлюбі зі спадкодавцем вона не перебувала.

У такій ситуації як доказ спорідненості можуть бути надані такі документи:

 • Свідоцтво про народження, де у графі “батько” записаний спадкодавець;
 • Рішення суду про визнання батьківства на підставі проведеної генетичної експертизи.

Приклад ризикованої покупки 3

Спадкодавець не залишив заповіт. Його діти почали спадщину і продали квартиру.

Минає якийсь час і з’являється син спадкодавця від першого шлюбу, який раніше ніколи не спілкувався з батьком, мешкав в іншому місті.

Якщо він подає позов до суду, наводить вагомі аргументи доказу того, що з поважної причини пропустив термін 6 місяців для подання заяви про набуття спадщини, то він має шанси отримати свою частку.

Суд встановлює для нього додатковий термін набуття спадщини і він отримує законне право на частину цієї квартири, незважаючи на те, що вона вже продана. Покупець опиняється в суді та результат справи вже на розсуд.

Приклад 4

Спадкодавець не залишив заповіт. На спадок згідно із законом мають право двоє синів. Один із них подав заяву нотаріусу про вступ у спадок у 6-місячний термін, прийняв спадщину та продав квартиру.

Другий син весь цей час працював за кордоном за терміновим контрактом у країні, де немає консульства України і не мав змоги подати таку заяву.

Після закінчення контракту він приїжджає в Україну, подає позов до суду та отримує додатковий термін для прийняття спадщини, незважаючи на те, що квартиру вже продано. Ви опиняєтеся втягнутим у судовий розгляд.

Приклад 5

Спадкодавець не залишив заповіт. Останні роки він мешкав з новою дружиною, а син від першого шлюбу жив за кордоном.

Після смерті чоловіка дружина не повідомила сина про смерть батька, через 6 місяців оформила спадщину на себе та продала квартиру. Часта ситуація.

Щойно син дізнався про це, він подав позов до суду та отримав додатковий термін для прийняття спадщини.

Приклад 6

Заповіту немає. На спадок згідно із законом мають право двоє синів. Один із них на момент смерті батька відбував покарання у місцях позбавлення волі, тому не міг у 6-місячний термін подати заяву про набуття спадщини.

Другий син оформив документи та продав квартиру. Після покарання син подав позов і суд призначив йому додатковий термін для прийняття спадщини. Подальшу долю спірної квартири у разі вирішуватиме суд.

Купівля успадкованої квартири – що вас має насторожити

Є кілька ознак, за наявності яких слід особливо уважно підійти до оцінки ризиків та аналізу ситуації:

 • Квартира продається за заниженою вартістю;
 • Продаж терміновий і вас поспішають із прийняттям рішення;
 • Оформити угоду хочуть у свого нотаріуса.

Як уникнути ризиків при покупці квартири, отриманої у спадок

Для того, щоб не опинитись у подібній ситуації, потрібно уважно та детально проаналізувати процес вступу у спадок. Це вбереже вас від втрати грошей за квартиру чи частину квартири.

Потрапляти у ситуації, описані вище, не варто. Потрібно уважно вивчати документи і лише після цього приймати рішення про покупку.

Іноді від покупки краще взагалі відмовитися, ніж купувати свідомо проблемну квартиру.

Але не всі варіанти зі спадщиною небезпечні. Тому важливо зрозуміти який саме варіант перед вами.

Для цього необхідно вивчити формальності при оформленні документів, дізнатися про коло спадкоємців та їх взаємини між собою. Як правило, зробити це досить складно. Для цього необхідно з’ясувати та дізнатися:

 • Наявність потенційних спадкоємців, яким не дісталася спадщина – вони можуть у судовому порядку визнати правочин недійсним;
 • Історію квартири, аналіз зміни власників.

Краще звернутися до наших юристів з нерухомості GetHom. Ми допоможемо оцінити ризики. Це у тисячу разів дешевше, ніж купити проблемний об’єкт та втратити гроші. Тож звертайтеся.

Ми перевіримо квартиру та умови угоди. Вони містять головні ризики. Після цього ухвалите рішення, чи варто купувати чи від покупки краще відмовитися. Спадщина – дуже складна історія, і тут не варто ризикувати.

063 705-09-42, 096 698-10-41

Юридичний відділ GetHom

Працюємо по всій Україні з 9 ранку до 9 вечора без вихідних та свят. Телефонуйте.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.