UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Мінімальна зарплата 2022 року в Україні

С. Марченко, міністр фінансів, повідомив, що мінімальна зарплата 2022 в Україні зросте до 7,7 тисяч, чим несказанно обрадував найбідніші верстви населення (бюджетників і держслужбовців) і засмутив підприємців, які в складний час повинні будуть виділяти найманим працівникам відразу на 1200 грн. більший. Цифра виявилася такою ж недостовірною, як і прогноз по інфляції в 2% в наступаючому році.

Мінімальна зарплата 2022 року в Україні

Подальші новини

Видання Курс України, з посиланням на УНІАН, повідомило, що прес-служба Міністерства фінансів спростувала інформацію, озвучену с. Марченко. Приблизний рубіж (не 7.7, а 7,665 тис.грн.), уряд має намір встановити, поступово нарощуючи мінімалку протягом найближчого триріччя, тобто до 2024, а не до 2022 року. Інтерв’ю з міністром і неправильною цифрою відбулося в середині липня, на каналі 24. У роз’ясненні прес-служби вказується, що він просто обмовився.

У прийнятій дещо раніше бюджетній декларації дійсно йдеться про намір поетапно підвищити рівень мінімалки: з 1 січня 2022 – до 6,5 тис., а з першого числа другого осіннього місяця – ще на 200 гривень.

Міністр в ефірі телеканалу поінформував аудиторію про те, що фіскальний простір залишено для запланованого маневру і це сума «від 50 до 100 млрд грн», яку спрямують на зростання МЗП і підвищення прожиткового мінімуму.

Стан на сьогодні

Відповідь на питання, Яка мінімальна зарплата в Україні, не залежить від складових, які визначають її в Росії. Це невелика сума, якийсь ліміт, що обмежує роботодавця в оплаті меншої суми, ніж це регламентовано нормативними актами. Експерти неодноразово відзначали, що для задоволення всіх життєво важливих потреб, вона повинна бути хоча б в 2 рази, а з урахуванням непомірно виросли тарифів – набагато вище.

Як і прожитковий мінімум, мін зарплата в Україні – абстрактна величина, якою маніпулюють, щоб показати народу, що про нього піклуються:

  1. П’ята частина працюючих офіційно українців, отримує не більше Мроту, платить з нього 18% ПДФО, військовий збір, інші податки, як старі, так і нові.
  2. У проурядових виданнях пишуть, що дохід отримують мінімалку збільшився на 450 грн, але і податок на зарплату теж виріс, на руки працівник отримає 4830 грн.
  3. Роботодавцю доведеться платити за кожного найманого працівника збільшений ЄСВ. З 1 січня він складе 1320 грн. щомісяця, з кінця року підросте ще на 110 грн.

Друге підвищення в 2021 планувалося на липень поточного року, але за порадою зовнішнього управління його перенесли на кінець року, щоб заощадити на кожному бюджетнику кругленьку суму, яка з урахуванням кількості людей з такою зарплатою перетвориться на мільйони для бюджету. І це при тому, що підвищення з/п неминуче веде до поповнення скарбниці збільшеним розміром податку. У деяких країнах мінімалка не обкладається ПДФО або її власникові надається податкове вирахування.

Мінімальна зарплата в Україні

Так розмір мінімалки залежить від продуктового кошика та інших витрат, що підраховуються щорічно статистично. Розмір мінімальної зарплати в Україні-це абстрактна цифра, до якої, починаючи з перших років незалежності додавали енну суму, створюючи ілюзію зростання, яка не покривала ні знецінення грошей, ні зростання цін.

Що в планах

У березні 2021 в ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що ведуться переговори профспілок і уряду, в яких обговорюється офіційна мінімальна зарплата в 2022 році в Україні.

Представники трудящих провели розрахунки, згідно з якими МЗП повинна бути встановлена з початку року в розмірі 6,9 тис.грн., а до кінця-7,7 тисяч у національній валюті. Можливо, саме цю цифру і озвучив за інерцією міністр фінансів на каналі 24. Предмет переговорів спочатку виглядав вагоміше – на підставі розрахунків) – мінімалка, з урахуванням складної фінансової ситуації і зростання ІСЦ повинна була вже з початку року бути не менше 8,4 тис.грн.

ФПУ поінформувало громадськість на своєму офіційному сайті про результати перших проведених з урядом переговорів. Консенсус досягнутий не був:

  • представник Мінсоцполітики повідомила, що за їх розрахунками в 2021 для першого підйому було достатньо і суми в 5,8 тис.грн.;
  • Міністерство економіки визнало достатнім збереження цифри в 6,5 тисяч, що стартує в грудні (з урахуванням перенесення на кінець року) і 6,7 – в січні;
  • делегати від українських роботодавців, вказували на об’єктивні труднощі, світову пандемію і наполягали на збереженні рівня мінімалки в 6,5 тис.грн.

Повідомляючи про результати перших колективних переговорів, патріотично налаштовані портали посилалися на зростання середньої заробітної плати, яка, за підрахунками Держстату, помітно підросла. Натхненні цим фактом автори незмінно забувають роз’яснювати, звідки береться і як розраховується СЗП. Забувають згадати і про те, що це необ’єктивний показник, від якого відмовляються навіть країни, що розвиваються. Очевидним результатом стало перенесення чергового підвищення мінзарплати з січня на жовтень.

Про бюджетну декларацію

У документі, текст якого з’явився тільки в новинній стрічці офіційного порталу, є істотні нюанси – наприклад, обмовляється, що в ній можуть з’явитися корективи, викликані суворими умовами та економічною ситуацією.

Після виходу документа, про який писали всі новинні портали, як про видатний твір правової думки, що відкриває перед Україною перспективи небаченої широти, говорилося про те, що підвищення мінімальної зарплати в Україні в 2022 році заплановано на 8,6% (до 6550 грн.), а вже в 2023 вона виросте двічі – на 9,6 а потім ще на 6,8%.

Наскільки реальні такі прогнози – можна судити хоча б по ситуації в поточному році. Розмір в 6000, актуальний в даний час, встановлений в грудні минулого року і діє з першого січня. Його величина зберігається в незмінному вигляді протягом 12 місяців. Як особливе досягнення, підноситься, що в Україні МЗП в доларовому обчисленні стала вище, ніж в Росії і Білорусії. Однак у цих країнах із зарплати знімають 13% ПДФО, а що стосується оплати за комуналку, то вона на Україні вище в кілька разів і у деяких категорій з’їдає набагато більше, ніж належна чверть.

Лунають і розумні голоси-що досягти європейського рівня зарплат країні вдасться тільки через кілька років. При цьому, не того, що в розвинених країнах, а в колишніх представниках соціалістичного табору.

Найінтенсивніший приріст показника мінімалки в Україні спостерігався в 2017-4 роки тому вона збільшилася в 2 рази, оскільки було відзначено катастрофічне зростання інфляції. Нинішня ситуація-ненабагато краща, на тлі пандемії інфляційне падіння і зростання цін склали 5-6% – за версією Нацбанку і 10-12 за оцінками незалежних експертів.

Мінімальна зарплата в Україні в 2022 році складе 6,5 тис.грн. – рівень підвищення перенесений, як і друге, невелике за розміром додаток. У жовтні – грудні мінімальна зп складе 6,7 тис. в національній валюті. Це – не благодіяння з боку влади, воно спричинить за собою зміну багатьох показників, в тому числі, розрахунок відпускних, штрафів за порушення трудового законодавства (поповнення в казну), зростання єдиного і земельного податку, збільшення ЄСП для роботодавців.

Вплине навіть на податкове обтяження негрошових подарунків. Торкнеться це підвищення і іноземців, які захочуть оформити дозвіл на проживання в країні – їм доведеться платити велику суму державного збору.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.