Мінімальний розмір аліментів на дитину в Україні в 2022 році

З’ясовуючи, скільки належить грошових коштів батькові, який поодинці виховує дитину, можна зіткнутися з непередбаченими складнощами, пов’язаними зі специфікою українських законів, їх постійними трансформаціями. Професійні юристи рекомендують проконсультуватися з фахівцями перш, ніж укладати якісь угоди з протилежною стороною.

Мінімальний розмір аліментів на дитину в Україні в 2022 році

Єдине, що відомо про аліменти на дитину в Україні на 2022 рік – це красиве законодавче формулювання про необхідність обсягу, достатнього для забезпечення гармонійного розвитку.

Мінімум знань

В Україні безліч дітей виховується в неповній сім’ї, але тільки 5% з них – без матері. Компенсації на утримання можна вимагати не тільки на дітей, а й на престарілих або непрацездатних родичів, і це закріплено в законодавчих нормах, але термін аліменти часто вживається тільки в одному контексті – рівномірного розподілу витрат на виховання спільної дитини між двома батьками.

В Україні досить суворе законодавство, навіть незважаючи на складнощі в обчисленнях, викликані прив’язками до абстрактних категорій, які змінюються то перманентно, то постійно. Передбачено посібник для тих, кого не підтримує другий батько, є загальні положення, на які потрібно орієнтуватися:

 • вимагати відшкодування витрат можуть не тільки матер, а й батьки-у обох батьків рівні права і обов’язки;
 • правом на це володіє батько або мати, якщо саме з цією людиною живе дитина;
 • не можна отримувати аліменти, якщо обов’язки по вихованню передані родичам, опікунам або державі;
 • розлучення, відсутність батьківських прав, відсутність офіційного шлюбу( при доведеному батьківстві) – не причина для несплати щомісячного відшкодування витрат на життєзабезпечення малюка;
 • не варто вважати, що цей обов’язок припиняється досягненням повноліття-законом передбачені ситуації, коли їх виплата пролонгується до іншого вікового рубежу.

У країні можна вступати в шлюб в 16-річному віці, правда, для цього потрібен судовий дозвіл. Це положення уможливлює відмову від сплати аліментів дитині, що вступає в ранній шлюб: з цього моменту він набуває статусу дієздатного громадянина і позбавляється підтримки держави або батьків, стягнутої в добровільному або примусовому порядку.

Законодавча база: стабільність і зміни

Окремого закону, названого про аліменти, в Україні немає, є Сімейний кодекс, в якому позначені терміни, розмежування і деякі інші аспекти. Людині непосвяченому в тонкощі законодавства, та й юристам іншого профільного напрямку, буває важко розібратися в корективах і видозмінах, якими періодично займаються законодавці з Верховної Ради.

Розмір аліментів на дитину в Україні

Розмір аліментів в Україні в 2022 році може визначатися видом виплати:

 • на дитину до досягнення повноліття;
 • на повнолітнього, який продовжує навчання на очній формі;
 • на повнолітнього непрацездатного, якщо він гостро потребує фінансової допомоги;
 • додаткові витрати, викликані особливими обставинами в розвитку або стані здоров’я: реабілітації або лікування.

Термін аліменти відноситься не тільки до зобов’язань батьків: примусове стягнення або добровільні регулярні виплати можуть застосовуватися для повнолітніх дітей до батьків, непрацездатним або хворим, дружину, вагітній дружині і навіть на вступили в інший шлюб.

Сімейний Кодекс України – не єдиний документ, що регламентує порядок і розмір виплат. Є нормативні акти, в яких вносяться уточнення, є критерії розрахунку розмірів, які змінюються іншими законами, тому в більшості випадків доводиться орієнтуватися на дані поточного року.

Законодавчі нововведення

Характерна особливість українських сайтів, що займаються юридичною грамотністю населення-відсутність точних відомостей з питання, що цікавить. Найчастіше це пояснюється відсутністю у автора знань в області права, але є і випадки, коли простому обивателю складно усвідомити суть проблеми через велику кількість професійних термінів, абревіатур і посилань на нормативні документи.

Під розхожим визначенням новий закон про аліменти на дитину в Україні фігурують не кардинальні зміни в чинному законодавстві або виділення всіх положень про виплати в окремий. Іноді це-просто зміна мінімальної і максимальної суми, викликане трансформаціями величини, відправної точки для розрахунку. Наприклад:

 • мінімальний розмір аліментів в Україні розраховується в прожиткових мінімумах, зміна ПМ означає їх трансформацію і підноситься, як новий закон;
 • законодавчими нововведеннями канал Україна 24 вважає зміну суми (яка теж залежить від прожиткового мінімуму), що виплачується на одного, двох, трьох і більше дітей;
 • при цьому змінюється і максимальний розмір аліментів – він становить 10 ПМ – І це теж підноситься, як новий закон.
Аліменти на дитину в Україні в 2022 році

Сума аліментів з січня в Україні підросте, тому що розрахунок проводиться станом на початок року. Незважаючи на гучні обіцянки, прожитковий мінімум підняли пізніше і не стільки раз за рік, скільки пообіцяли населенню. У Новий, 2022, країна переходить з Жовтневою цифрою 2021, яка і буде відправною величиною на весь рік. Це дозволить уряду знову заощадити пристойну суму на дитячих посібниках не отримують аліментів.

Як не парадоксально, але рекомендований розмір виплат на 1 дитину – це один прожитковий мінімум. Він залежить від віку, і це – тисяча гривень до 6-ти річного віку, 1,3 тис.грн., з шести і до досягнення повноліття.

Тим, хто обізнаний про рівень інфляції (реальний, а не офіційний, хоча і друга цифра теж лякає), зростання цін на товари першочергового життєзабезпечення і тарифи комуналки, зрозуміло, що це явно – не сума, якою в законі названі аліменти. Нагадаємо, держава стверджує, що цей термін означає щомісячну допомогу, якої достатньо для гармонійного розвитку і забезпечення потреб дитини.

Визначення розміру

Аліменти на дитину в Україні-варіабельна категорія, яка визначається складним методом підрахунку доходів особи, на якого лягає обов’язок виплат. Якщо у нього, на думку суду, достатній рівень доходів, вступає в дію рекомендований розмір, який дорівнює 1 прожитковому мінімуму, встановленому Урядом на конкретний часовий період:

Мінімальний розмір аліментів на дитину

Максимальна сума-це 10 ПМ. Зміни по аліментах 2022 в Україні відбуваються не завжди, коли зростання анонсований (його можуть перенести на наступний рік), але підставою для розрахунків неодмінно служить величина, встановлена на 1 січня поточного року. Таким чином, ПМ буде використовуватися торішній.

Мінімальні аліменти в Україні в 2022 році – це дві категорії: рекомендовані і гарантовані. Різниця в тому, що перші – 1 прожитковий мінімум, а другі – половина ПМ. Рекомендований присуджується, якщо встановлено, що заробіток горе-батька достатній (мінімальна зарплата в країні близько 5 дитячих мінімумів). Якщо він працює неповний тиждень або безробітний і стоїть на обліку в центрі зайнятості, йому призначається гарантований розмір, в районі 500-650 гривень.

Що береться до уваги

Стягнення по суду аліментних виплат – це третій варіант досягнення мети, пов’язаний з додатковими витратами, які нерідко роблять недоцільними витрачені кошти і час. При винесенні вердикту враховуються:

 • матеріальне становище відповідача (всі доходи, а не тільки зарплата, наприклад, вклади і депозити в банку, здача нерухомості в оренду та ін., навіть лікарняні);
 • наявність утриманців (престарілих батьків, іншої сім’ї та дітей, інвалідів під опікою);
 • вік і стан здоров’я відповідача.

У стандартних випадках, на 1 дитину покладається чверть доходу, на двох – третину, на трьох і більше – половина всього, що числиться в цій категорії. Є й інші варіанти розрахунку зі спадкоємцем-передача йому нерухомості, виплата одноразової суми. Полюбовна Домовленість, консенсус, досягнутий в ході переговорів, потребує документального підтвердження – щоб уникнути пред’явлення нових претензій про виділення коштів на утримання сина.

Мінімальні аліменти 2022 в Україні, рекомендовані або гарантовані, залежать від величини встановленого ПМ і віку дитини. Не варто спокушатися гучними обіцянками і навіть реальним збільшенням прожиткового мінімуму. Аліменти встановлюються за розміром, актуальним на 1 січня року, що настав. Вона перейде в 2022 з 2021. В Україні є закон Про захист прав дітей. Він передбачає для злісних неплатників штрафи, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність (до 2 років позбавлення волі).

Злісних аліментників позбавляють права на керування автомобілем, ходити на полювання і виїжджати за межі країни. Однак у цьому законі не зроблено жодних змін щодо визначення мінімальних аліментів. Ні половина, ні навіть цілий дитячий ПМ не відшкодовують матері або Батькові, що залишилися на самоті, витрати на його харчування та одяг, не кажучи вже про лікування та освіту.

Якщо розмір аліментів розглядати, як чверть доходу, можливо, це-більш справедливий спосіб відшкодування витрат. Але поки кардинальних нововведень в законодавстві не введено. А те, що називають новим законом – Положення про невелике зростання виплат, викликане збільшенням прожиткового мінімуму, мізерного розміру на смішну суму. І позитивних змін очікувати особливо не варто, якщо згадати виплати, скасовані багатодітним сім’ям і матерям-одиначкам.

Add a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован.