UKRjizn.com
Image default
Новини

Міста-мільйонники Росії 2022 року

Динаміка зміни чисельності населення є важливим показником економічного розвитку міст. І хоча останній Всеросійський перепис проходив ще в 2010 році, Росстат має дані про кількість жителів з муніципальних утворень РФ. Згідно з цією інформацією був складений список, куди увійшли міста-мільйонники Росії на 2022 рік. Подробиці – в цьому матеріалі.

Москва

Столиця Російської Федерації на даний момент налічує більше 12 мільйонів 600 тисяч чоловік постійних жителів. І це тільки особи, які офіційно зареєстровані на території мегаполісу. Якщо додати до цієї кількості гастарбайтерів і осіб, які проживають в місті без прописки, вийде цифра, що сягає 14 мільйонів. За показниками щільності і чисельності жителів Москва наздоганяє таких світових “монстрів”, як Нью-Йорк, Берлін, Париж і Лондон.

Кількість населення столиці збільшується не стільки за рахунок народжуваності, скільки за рахунок перманентної міграції. Найактивніше цей процес йде на околицях Москви, тим самим розширюючи географію столичного регіону. Бажання росіян і жителів пострадянського простору переїхати в МО обумовлена хорошими заробітками, високим рівнем розвитку економіки, перспективами в плані навчання та кар’єрного росту. За даними того ж Росстату, іншим містам-мільйонерам потрібно століття, щоб наздогнати столицю за рівнем економічного розвитку.

Міста-мільйонники Росії

Санкт-Петербург

Північна Пальміра розмістилася на другій сходинці рейтингу. Чисельність населення колишньої столиці Російської імперії на середину 2019 року становило майже 5 400 000 чоловік. У процентному співвідношенні населення Петербурга за останній рік збільшилася на 0,6. За показниками густонаселеності він займає четверте місце серед європейських мегаполісів.

Санкт-Петербург в цьому плані взагалі унікальний:

  • найбільше за рівнем населення місто, яке не є столицею;
  • найпівнічніший мільйонник на планеті;
  • місто з багатою культурною спадщиною, кількістю національностей і народностей – за даними перепису 2010 року їх число досягає 200.

Самим густонаселеним пітерським районом вважається Приморський – тут зареєстрована десята частина всіх жителів. Аж до 2007 року вчені реєстрували стійку депопуляцію Петербурга, пов’язану з низькою народжуваністю в 90-і роки і початку XXI століття. З 2009 року показники населеності Петербурга ростуть, але переважно за рахунок міграції.

Новосибірськ

Столиця всіх сибіряків теж може похвалитися великою кількістю жителів. Не настільки значним, як Москва і Петербург, але достатнім для того, щоб носити звання міста-мільйонера. За офіційною інформацією точна чисельність жителів Новосибірська дорівнює 1 618 039 осіб з приростом в 0,32% за останній рік.

Для адміністративного центру Сибірського федерального округу характерна так звана маятникова міграція – тимчасовий приплив жителів за непропорційного розселення в мегаполісі і його околицях. Число мешканців Новосибірська днем збільшується приблизно на 100 тисяч осіб. З міських передмість вранці сюди їдуть на навчання і на роботу, а ввечері повертаються додому. Новосибірськ – один з небагатьох міст, які можуть похвалитися стабільним приростом населення за рахунок високої народжуваності.

Єкатеринбург

Найбільше місто Уральської агломерації стало мільйонником в далекому 1967 році, а до початку 2022-го за статистичними прогнозами його населення може перевищити позначку в 1,5 мільйона чоловік. За критеріями природного приросту Єкатеринбург займає п’яте місце серед російських міст-мільйонників, а за рахунок міграційних процесів чисельність жителів демонструє стійку позитивну динаміку.

Уральська столиця стає центром тяжіння не тільки для жителів Свердловської області, але і для вихідців із Середньої Азії і Закавказзя. Це призвело до того, що кількість народів слов’янської етногрупи за останні 20 років істотно скоротилася. У Єкатеринбурзі проживає трохи більше 1% українців і менше 1% білорусів.

Нижній Новгород

Найважливіший економічний, промисловий і культурно-освітній центр Приволзького федерального округу переступив мільйонну позначку народонаселення в 1962 році. У новий 2022-й рік місто-мільйонер вступить з показниками 1 250 000 жителів. Стрімке зростання щільності населення було відзначено ще в першій половині минулого століття, коли в ході індустріалізації кордону Нижнього Новгорода були істотно розширені. Він поглинув такі довколишні дрібні міста, як Канавіно і Сормово, що дозволило відразу ж збільшити кількість нижегородців в 3,5 рази.

Особливості географії Нижнього Новгорода, зокрема, його близьке розташування до Москви призвели до зростання трудової міграції нижегородців в столичну агломерацію. Але, тим не менш, щільність населення в центрі регіону залишається високою – в Нижньому Новгороді проживає 60% всіх жителів області.

Нижній Новгород

Казань

Адміністративна столиця Республіки Татарстан займає шосте місце в списку російських міст-мільйонників. Соціологи нарахували тут 1 251 969 жителів, а разом з шістьма муніципальними районами Татарстану населення перевищує півтора мільйонів чоловік.

За планом Міністерства економічного розвитку республіки карта агломерації буде розширено в західному напрямку, що дозволить включити в межі міста селища міського типу Горіхівка, Васильєво і Злосний. Так що демографічна ситуація в Казані продовжить поліпшуватися. Примітно, що столиці Татарстану не торкнулася депопуляція, яка набирала обертів в епоху 90-х, – населення міста зростало з кожним роком.

Челябінськ

Мільйонний житель найбільшого уральського міста з’явився на світ в 1976 році, і з тих пір Челябінськ продовжує свій демографічний ріст. Зараз з показниками в 1 200 719 людей він знаходиться на сьомій сходинці рейтингу міст-мільйонерів.

В історії мегаполісу виділяють два пікових періоди, коли чисельність населення показала безпрецедентне зростання. Перший пік припав на воєнні роки, коли на Урал і в Сибір було евакуйовано населення з європейської частини СРСР. Другий пік спостерігався в епоху поствоєнній індустріалізації, коли в межах міста почалося інтенсивне будівництво підприємств металургійної, машинобудівної та хімічної галузей. Таким чином з 1926 по 1976 рр. населення Челябінська зросла майже в 17 разів – з 59 тисяч до 1 мільйона.

Омськ

Найбільше місто на карті Західно-Сибірської рівнини отримав звання мільйонника в 1979 році. Зараз в Омську проживає 1 164 815 осіб, що дозволило йому зайняти восьме місце в рейтингу російських мегаполісів. У 2015 році в Омську спостерігалася масова еміграція – з міста виїхало понад 5 тисяч жителів. Але при цьому демографічна ситуація в цілому покращилася через приплив іммігрантів з країн СНД і дрібних передмість Омської агломерації.

Згідно з останнім переписом населення, серед омичів переважають представники російської національності – їх кількість становить 88%. На другому місці казахи, чисельність яких перевищує 3,4%. Трохи менше – українців і татар, відповідно 2% і 1,9%.

Самара

Самара, носила з 1935 по 1991 рр. назва Куйбишев, входить в число інтенсивно розвиваються міст Російської Федерації з мільйонним населенням. Тут налічується понад півтора десятка підприємств металообробки, машинобудування, космічної, авіаційної та нафтопереробної промисловості. Не дивно, що населення Самари постійно збільшується, і на сьогоднішній день налічує 1 156 608 осіб. При цьому геоекономічна зв’язка Самара-Тольятті з 2,5 мільйонами жителів займає друге місце після Московської і Санкт-Петербурзької агломерацій.

З 2000 по 2004 рр. Росстат фіксував міграційний відтік населення мегаполісу, але вже в 2005-му річний приріст самарцев склав 0,4 тисячі. З цього ж року починається стабільне скорочення кількості померлих, що дозволяє говорити про позитивну демографічну динаміку.

Ростов-на-Дону

Десятий за чисельністю населення містом РФ став Ростов-на-Дону, який неофіційно називають:

  • південною столицею Росії;
  • столицею донського козацтва;
  • “воротами Кавказу”;
  • Ростовий.

Мільйонний поріг місто переступило в 1987 році, а в середині 2019 населення Ростова-на-Дону склало в 1 133 307 чоловік. Однак НКО “Ростов Великий” оскаржує дані статистики, пропонуючи включити сюди населення, що проживає в містах-супутниках Ростова-на-Дону – Батайську і Аксае. З урахуванням цієї інформації кількість проживаючих в межах міського округу дорівнює 1 400 000, що дозволило б місту посісти п’яту сходинку загальноросійського рейтингу.

На території конгломерації на даний момент проживають представники більше 100 національностей, в числі яких переважають росіяни, українці, вірмени, євреї, білоруси і греки.

Ростов-на-Дону

Уфа

Столиця Республіки Башкортостан відкриває другу десятку міст-мільйонерів РФ зі своїм населенням в 1 124 226 осіб. Згідно з офіційною статистикою, Уфа всього на 10 тисяч поступається Ростову за кількістю городян. Звання мільйонника місто удостоївся в 1982 році, а після демографічної кризи 90-х мегаполіс показує стійкий приріст населення, починаючи з 2008 року.

Частково приріст уфімцев спостерігається за рахунок міграційних процесів – економічний потенціал міста досить привабливий для жителів прилеглих районів. Кількість промислово-виробничих підприємств мегаполісу досягає 200 сотень, що дозволяє працевлаштувати десятки тисяч людей. Чисельність жінок, які проживають в Уфі, на 10% перевищує кількість чоловіків, що пов’язано переважно з низькою тривалістю життя останніх.

Красноярськ

Дванадцятим за кількістю жителів став Красноярськ – самий багатолюдний з усіх старовинних російських міст Зауралля, Центральної та Східної Сибіру. Мільйонером він став вважатися зовсім недавно – позначку в мільйон городян Красноярськ переступив тільки в 2013 році, ставши самим швидко зростаючим мегаполісом Російської Федерації.

Сприятлива демографічна обстановка склалася тут завдяки молодіжній міграції з європейської частини країни ще за радянських часів. В результаті населення міста істотно омолодилося, народжуваність підвищилася, а смертність скоротилася. Місто вважається привабливим, в основному, для внутрішніх мігрантів – сюди стягується вся периферія Красноярського краю. Згідно з регіональним генпланом, в 2033 році кількість красноярців збільшиться до 1 300 000.

Воронеж

До 2022-го року місто підходить з показниками 1 054 111 жителів, що дозволяє йому претендувати на 13 місце загальнонаціонального списку міст-мільйонерів. Знаковий рубіж був подоланий в 2012 році – в грудні народився мільйонний житель Воронежа.

Приросту населення багато в чому сприяє великий промисловий потенціал агломерації. За радянських часів переважна більшість городян відносилася до робочого класу. Зараз цей показник зменшився до 50%. Найбільш густонаселеним був визнаний Комінтернівський район Воронежа-тут проживає чверть всього населення міста.

Перм

Позитивну демографічну динаміку демонструє і адміністративний центр Пермського краю. Мільйонником місто стало в 1979 році, а в 2004 втратив цей статус. Чисельність городян поступово стала скорочуватися, досягнувши позначки 985 794 чоловік в 2009 році. Вже в 2012-му Перм повернула собі втрачений статус, і зараз займає 14-й рядок рейтингу міст-мільйонників з населенням в 1 053 934 пермяков. Крім російської національності, в Пермі проживають представники татарської, української нації, а також башкири, комі-перм’яки і удмурти.

Волгоград

Тенденція до зростання кількості жителів Волгограда спостерігалася всі роки існування Радянського Союзу. У 1989 році цей показник подолав позначку в 1 мільйон чоловік, зберігаючи за містом статус мільйонера до 1995 року. Аж до 2010-го кількість городян коливалася навколо цифри з шістьма нулями. В 1997 і 2002 рр. Волгоград знову ставав мільйонером, і остаточно вибув з цього статусу в 2009.

І тільки на наступний рік, коли в міську агломерацію були включені найближчі селища, Росстат знову вдалося зафіксувати депопуляцію. За даними на 2019 рік населення Волгограда становить 1 013 468 жителів, а місто впевнено займає 15 місце рейтингу мегаполісів.

Краснодар

Ще на початку 2018-го кількість жителів Краснодара не перевищувала 990 тисяч. Але вже до кінця року його офіційно визнали мільйонником – таким чином, в список найбільших російських агломерацій тепер входять 16 міст.

Символічне свідоцтво про мільйонного жителя мера Краснодара вручила глава регіонального управління Росстату Тетяна Курнякова. Подія була приурочена до святкування 225-ої річниці міста і стала знаковою для мегаполісу. Це дозволить Краснодару претендувати на додаткове держфінансування, залучення інвестицій і навіть будівництво метрополітену.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.