UKRjizn.com
Image default
Новини

Населення Росії на 2021 рік

Населення будь – якої країни-важлива ознака державності, базис національної самоідентифікації і джерело трудових ресурсів. Недарма демографічним показникам приділяється така пильна увага-громадяни забезпечують соціальний та економічний розвиток країни. У цьому матеріалі будуть наведені статистичні дані про передбачувану кількість жителів Росії на 2021 рік і демографічні прогнози в довгостроковій перспективі.

Як змінюється загальна кількість жителів держави?

Демографічні дані-Показник вкрай мінливий, що залежить від цілого ряду факторів. Перш за все це співвідношення кількості народжених на кількість померлих, а також фактор міграції – враховується як число в’їжджають в країну, так і число залишають її.

За столітню історію існування Росії перепис населення показав наступні результати:

 • 1926 р. – 100 млн. 800 тис. жителів;
 • 1939 р. – 108 млн. 300 тис.;
 • 1970 р. – 130 млн. чоловік;
 • 2010 р. – 142 млн. 800 осіб.
Населення Росії

Протягом цілого століття кількість жителів в межах сучасної Росії постійно збільшувалася. Виняток зі зрозумілих причин становили тільки післявоєнні 40-ті роки. Стрімкий приріст населення припав на період 1960-х–початок 90-х рр.минулого століття – за 30 років населення тоді ще РРФСР збільшилося на 30 мільйонів.

Але з настанням міленіуму ситуація змінилася не в кращу сторону. Починаючи з 2000 року, росіян ставало все менше – перепис 2010 показав, що за 17 років населення РФ скоротилося практично на 5 мільйонів. Більш оптимістично виглядають показники періоду 2010-2017 рр., коли було зафіксовано зростання в межах 3 мільйонів чоловік.

Багато в чому цьому сприяло відразу кілька факторів:

 • поліпшення внутрішньодержавних економічних показників;
 • збільшення тривалості життя російських громадян;
 • збільшення потоку мігрантів з сусідніх держав.

У 2018 році вперше за останнє десятиліття був відзначений негативний приріст народонаселення – росіян стало менше на 96 400 чоловік. У 2019 – му тенденція природного убутку продовжилася-за 12 місяців населення скоротилося ще на 43 700 осіб, і навіть масовий приплив мігрантів не зміг вивести показники в плюс. Росстат повідомив, що природний спад російського населення в 2019 році став найвищим за останні 11 років, а кількість росіян зменшилася до 146 780 720 осіб.

Несприятлива тенденція багато в чому пов’язана зі зниженням кількості новонароджених. На даний момент в дітородний вік вступають жінки, що народилися в кризові 90-і роки, коли спостерігалася так звана “демографічна яма”. Відповідно кількість народжених ними дітей набагато менше, ніж у попередніх поколіннях, а коефіцієнт народжуваності становить приблизно 160 – тобто на 100 жінок дітородного віку припадають 160 новонароджених. Але навіть при вкрай низькій дитячій смертності такий коефіцієнт не здатний поліпшити демографію. Для підтримки демографічного балансу і нульового приросту на 1 фертильну жінку має припадати як мінімум двоє дітей – Росії до таких показників зараз далеко.

На іншій чаші терезів статистики-зростання рівня смертності, на якому позначається висока народжуваність післявоєнних років. Громадяни, що народилися в 50-х і 60-х роках минулого століття (особливо чоловіки), зараз досягають критичного віку, і найближчим часом число представників цього покоління буде невблаганно скорочуватися, що негативно позначиться на демографії.

росіян зменшилася до 146 780 720

Населення Росії в 2021 році

Скільки становить чисельність росіян в даний час, буде офіційно оголошено тільки за результатами Всеросійського перепису, запланованого на жовтень 2021 року. Зараз можна орієнтуватися тільки на приблизні дані, до яких багато обивателів ставляться скептично.

За оптимістичним прогнозом, що передбачає високий рівень народжуваності, низький коефіцієнт смертності і істотне зростання мігрантів, до кінця 2021-го року жителів РФ буде 146 млн.798 чоловік. Існує і песимістичний прогноз, що передрікає подальше скорочення чисельності населення до показників трохи більше 146 мільйонів 700 тисяч.

Практика показує, що найрозумніше спиратися на середній прогноз. Він припускає, що населення Росії на 2021 рік складе 146 мільйонів 741 людина – такі дані Росстат опублікував 27 грудня 2019-го. Згідно з цими розрахунками, кількість росіян продовжить зменшуватися при збереженні поточних показників смертності та народжуваності.

До початку 2021-го року Російська Федерація підійшла з такими показниками демографії:

 • наявне населення-146 780 720 осіб;
 • позиція по населеності серед інших держав – № 9, або 1,89% від усієї чисельності жителів планети;
 • щільність народонаселення-8,6 осіб на 1 кв. кілометр;
 • природний спад – кількість померлих) – 2 030 629;
 • природний приріст (кількість новонароджених) – 1 862 143;
 • міграційний приріст-228 556 (переважно за рахунок громадян Таджикистану, Казахстану та України);
 • середній вік мешканців-38,7 років;
 • гендерне співвідношення-0,86 (представників чоловічої статі приблизно на 10 мільйонів менше, ніж жіночої);
 • тривалість життя чоловіків-59,8 років;
 • тривалість життя жінок – 73,2 року.

Переважання жінок над чоловіками обумовлено істотною віковою різницею настання смерті. Статистика показує, що представники сильної половини живуть в середньому на 13 років Менше представниць слабкої статі, тому з віком гендерний розрив тільки збільшується. Найчастіше чоловіки помирають від серцево-судинних захворювань, також високий відсоток смертності чоловічого населення внаслідок нещасних випадків, аварій, отруєнь алкогольними сурогатами, кримінальних подій.

Збережеться тенденція урбанізації РФ-молодь все частіше буде залишати села і невеликі селища в прагненні влаштуватися в мегаполісах з більш високим рівнем життя і заробітних плат. Зараз в сільській місцевості проживає всього чверть населення Росії.

чисельність росіян

Благополучно йде ситуація з рівнем грамотності росіян – показник становить 99,72% для дорослого населення. Це означає, що громадяни, які досягли 15-річного віку, здатні вільно читати і писати будь-якою мовою. Гендерні показники грамотності практично рівні – у чоловіків приблизно на 0,01% вище, ніж у жінок. Для молоді віком 15-24 роки дані за вказаним параметром аналогічні – тільки перевага спостерігається в жіночу сторону – 99,75% проти 99,66%.

Довгостроковий демографічний прогноз

Демографи склали прогноз за кількістю народонаселення Росії аж до 2035 року. Виглядає він не надто оптимістично – за наступні 15 років росіян стане менше на цілих 9 мільйонів. Причому ці дані враховують не тільки корінних жителів з російським громадянством, а й мігрантів, які за останні роки забезпечували природний приріст.

На думку представників Росстату, при збереженні нинішніх показників народжуваності і смертності збільшити населення вдасться тільки за умови істотного зростання міграції. При цьому держава ставить перед собою мету залучити в країну молоде працездатне населення, яке здатне знизити загальний коефіцієнт демографічної (пенсійної) навантаження. Але проблема полягає в тому, що РФ не надто приваблива для мігрантів на тлі благополучних європейських країн, США і Канади – і зменшення міграційного потоку останніх років підтверджує цю тезу.

Домогтися природного приросту за рахунок збільшення народжуваності в цих умовах неможливо-і навіть державні програми підтримки молодих сімей не в змозі виправити демографічний перекіс. Покоління російських жінок не відтворює себе в необхідній кількості вже протягом цілого століття. Для подолання природного убутку населення на сотню жінок дітородного віку має припадати 215 немовлят. В реальності в 2018 році цей показник ледь досяг 158 новонароджених.

Згідно з даними таблиці, вчені пророкують поступове скорочення проживають на російській території людей. Передбачається, що пік убутку припаде на 30-е і початок 40-х років нинішнього століття. Згідно з середнім варіантом прогнозу, в ХХІІ століття Росія вступить з показниками 124 мільйони населення.

Де проживає найбільше росіян?

З 146 мільйонів готівкового населення близько 35 млн.проживають у великих містах-мільйонниках. Такий статус отримали 15 російських мегаполісів, а в 2018 році в список був включений і Краснодар, де на даний момент відзначається будівельний бум і стрімке зростання міграції.

Найбільші міста Росії з чисельністю населення на початок 2021-го року представлені в таблиці нижче:

Більшість з перерахованих мегаполісів отримало статус “мільйонерів” ще в радянську епоху. І тільки Краснодар, Красноярськ і Воронеж подолали знакову позначку в 1 мільйон жителів вже в історії сучасної Росії. Цікавий той факт, що Красноярськ кілька років поспіль нарощує кількість жителів, перетворившись в самий швидко зростаючий Російський мегаполіс. Місто привабливе для зовнішніх мігрантів, завдяки яким вдалося істотно омолодити населення і підвищити народжуваність.

Поступово наближаються до мільйонної позначки такі міста, як Саратов, Тюмень і Тольятті – число городян тут перевищило 700 тисяч. Решта регіонів не можуть похвалитися значним приростом населення через низьку міграційної та економічної привабливості, а також особливостей клімату.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.