UKRjizn.com
Image default
Свята

Навруз в 2022 році

Навруз в 2022 році-стародавнє свято, що дійшло до наших часів. Навруз (Новруз) присвячений приходу весни. Свято відзначають не тільки перські і тюркські народи, а й в інших країнах, зокрема в Росії. Якого числа відзначатимуть у 2022 році? Яка історія і традиції цього дня? Читайте далі.

Свято Навруз

Коли настане Навруз 2022

Багато народів вважають Навруз своїм традиційним святом. Цей день ніяк не пов’язаний з релігією, тому дата торжества у представників різних релігій збігається.

З ініціативи ЮНЕСКО Навруз відзначають 21 березня. У 2010 році ООН назвала це свято нематеріальною культурною спадщиною і визнала міжнародним святом з постійною датою.

Історія свята

“Навруз «з перської – »новий день”. За фактом це початок Нового року, згідно з астрономічним календарем, або день весняного рівнодення. Зараз Навруз асоціюється з весною, з відродженням природи.

Навруз відзначався з IV століття до н. е. хоча його святкували в основному в Середній Азії і на Сході, цей день ніяк не пов’язаний з релігією Іслам. Спочатку свято присвячували сонцю і вогню.

Наші предки шанували покійних і молили про багатий врожай. Розводили багаття, щоб захиститися від злих сил і спалити все погане. Потім багаття замінили свічками. Стародавні племена відзначали цей день як настання Нового року, відродження природи, прихід весни, весняне рівнодення і початок сезонних робіт.

Перші згадки про Наврузу знайшли в священних текстах “Авести”. Це велике зібрання священних книг зороастризму (стародавня релігія персів). Зороастризм базувався на одкровеннях жерця і пророка Заратуштри. Він стверджував, що в день весняного сонцестояння поховали відомого героя Сіявуша.

За легендою, Сіявуша обмовили, йому довелося покинути рідний дім, після чого його вбили. Там, де була пролита кров героя, з’явився великий червоний квітка і незвичайна смоковниця, на листках якої було видно лик покійного. Сіявуш став символом непорочності, відданості, сміливості. Деякі історики стверджують, що Сіявуш став прототипом легенд про померлого і воскреслого божество.

Святкування Навруз

Після завоювань східних земель арабами та ісламізації Близького Сходу, традиції відзначати Навруз збереглися лише у тих народів, що жили на цих землях до появи арабів і виникнення Арабського халіфату. Не всім прийняв мусульманство вдалося зберегти стародавні традиції.

Навруз не святкують в Іраку і Сирії. У свій час це свято було заборонене в Туреччині. Іран, Індія, Пакистан, Боснія і Герцеговина, Македонія, Татарстан, Дагестан, Афганістан – країни, де святкування відбувається найбільш масштабно.

Всесвітню популярність свято отримало в 2009 році, коли він був включений в список культурної спадщини. А на наступний рік встановили офіційну дату-21 березня.

Зараз Навруз святкують майже по всьому світу, крім окремих арабських держав. Деякі країни закріпили свято на державному рівні і кілька днів є вихідними. Але все-таки, якщо орієнтуватися на сонячний календар, то точна дата настання Навруза може змінюватися на один день. Це трапляється у високосний рік, коли у мусульман святкування відбувається 20 березня, а не 21-го.

Традиції та звичаї Навруза

Багато традицій і звичаї свята збереглися досі. Особливості кожної народності диктували відмінності в традиціях, але за великим рахунком суть скрізь однакова. В основному всі традиції пов’язані з весняним оновленням і зустріччю Нового року.

Наші предки святкували 13 днів. На завершення всі збиралися в поле, щоб зустріти Новий Рік. Вважалося, що це обіцяє достаток і благополуччя на весь рік.

Звичай розпалювати багаття був покликаний вигнати поганих духів і очистити простір від усього поганого. Багаття розводили на площах або в полях. Народ стрибав через багаття 7 разів, щоб очиститися від гріхів і позбутися від хвороб. Схожий обряд робили з водою. Дві людини поливали один одного з відра, а потім 7 разів стрибали через струмок.

Як святкують Навруз?

Підготовку до свята починали за 4 тижні до торжества. Щовівторка присвячували певній стихії (Повітря, земля, Вогонь, вітер), яку вихваляли і звеличували. Говорили, що в цей час відбувається пробудження стихій. Після пробудження всіх стихій приходить головний елемент, символ свята-відродження.

До цього дня потрібно було розплатитися з боргами, щоб увійти в Новий Рік без старого вантажу. За тиждень до свята відвідували кладовище і наводили порядок на могилах рідних.

Зустрічати Новий рік слід було в чистому будинку. Люди довірили, що щастю потрібне місце. Позбувшись від старих речей, можна звільнити місце для чогось хорошого. Тому всі намагалися завчасно навести порядок і на дворі, і в оселі. З полюванням викидали поламані і непотрібні речі. Прийнято було оновити будинок, пофарбувавши підлоги і побіливши стіни.

Але порядку навколо недостатньо, слід було постаратися навести порядок і в душі, позбувшись від негативних помислів, вирішити поточні проблеми. Важливо було покаятися в гріхах, щоб увійти в Новий рік з чистою совістю.

Народ вірив, що в цей період на землю прилітають ангели. Щоб звернути на себе їх увагу, треба було примиритися з противниками і пробачити образи. Ангели дарували хорошим людям щастя і благополуччя.

Жінки намагалися пошити всій родині новий одяг, щоб святкувати у всьому новому. Якщо не було можливості пошити новий одяг, то ретельно прали ті речі, що були.

Житло прикрашали гілками яблуні або гранатового дерева. Господині накривали стіл, святкове застілля складалося з семи основних елементів. Крім святкових страв, на стіл поміщали дзеркало і стільки запалених свічок і крашанок, скільки чоловік сідало за стіл. Вогонь відганяв злих духів, фарбовані яйця – як символ початку нового життя, а дзеркало – як завершення всього старого. Окреме місце на столі відводилося для паростків пшениці, зав’язаних червоною стрічкою.

Свято проводили весело і з розмахом. Народні гуляння проходили після того, як сім’ї відзначать Новий рік вдома.

Жінки ходили під вікнами, щоб почути чужі розмови. За окремими фразами можна було передбачити, яким буде рік.

Говорили, що перша людина, яка переступила поріг будинку в новому році – показник того, яким буде рік для всього будинку. Якщо людина хороша, то він принесе в будинок удачу.

У багатьох селах і містах влаштовували галасливі гуляння. Всі жителі збиралися, щоб танцювати, співати і пригоститися солодощами. Незалежно від країни святкування, Навруз – добрий і світлий день, який всі люблять і чекають.

Ритуальні страви

Святковий стіл немислимий без ритуальних страв. Сім ритуальних страв повинні відповідати певним правилам: починатися на букву «с». Це обіцяє щастя і достаток в майбутньому році. На кожному столі завжди присутні:

 • сабза (пророщена пшениця) – символізує нове життя, успіх, добро;
 • санджид (маслини) – символізує мудрість і розум;
 • себ (яблуко) – символізує здоров’я;
 • сумах (барбарис) – символізує справедливість і надію;
 • сир (часник) – символізує захист;
 • суманак або сумаляк – символізує силу і багатий урожай;
 • Сірко (оцет) – символізує згоду і покірність

Центральне обрядове блюдо-сумаляк. Його готували з борошна і меленої пророщеної пшениці. Варили суміш кілька годин в котлах. Щоб нічого не підгоріло, слід було постійно помішувати. З цією ж метою в котли кидали камінчики. Під час приготування співалися ритуальні пісні. Ті, хто знаходив у своїй тарілці камінь, раділи – адже це обіцяло добробут і удачу.

Навруз в різних країнах:

 • У різних країнах прийнято відзначати по-своєму, але багато і спільного: скрізь це радісний, сімейний і смачне свято.
 • Узбекистан шумно святкує, у великих містах і маленьких селищах проходять гуляння з кінними стрибками і боями.
 • У Киргизстані теж проводяться змагання на конях і змагання зі стрільби з лука.
 • В Ірані відзначають торжество вуличними видовищними шоу. Артисти цирку дають вистави на вулицях міста, розважаючи натовп, що зібрався.
 • Афганістан спостерігає за вершниками, які влаштовують ігри з тілом барана.
 • У містах РФ проходять народні гуляння. У столиці святкують зазвичай на ВДНГ. Для святкування виділяють цілий павільйон, де звучать пісні і танці різних народів, пригощають традиційними стравами і просто весело проводять час.

Коли Навруз-байрам відзначають в Азербайджані, то гуляють кілька днів поспіль. Повсюдно влаштовують святкові застілля. Прийнято ходити по гостям і кликати друзів до себе. Обов’язковий обряд-обв’язування худоби стрічками червоного кольору. Таким чином вибирають тварин для весіль. На свято різати тварин заборонено. Також не можна сваритися і лаятися.

Навруз відзначають в Іраку, окремих районах Індії та Китаю.

Навруз в 2022 році – народне свято початку нового року і зустрічі весни для багатьох народів. Свято не має релігійного забарвлення, це просто радісний і щасливий день для людей по всьому світу.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.