UKRjizn.com
Image default
Новини

Останні новини про амністію в Україні 2021

На правовому порталі детально аналізуються останні новини про амністію в Україні 2021, яку мають намір приурочити до 30-річчя проголошення незалежної держави. Як і про всі інші рішення, прийняті у Верховній Раді (починаючи від проекту закону в першому читанні і до аналогічного документа, внесеного в списки на розгляд і благополучно забутого на тривалий час, про нього відомо дуже мало). І якщо можна якимось чином з’ясувати зміст пропозицій, то долю до моменту підписання ніхто не знає.

Останні новини про амністію в Україні 2021

Огляд ситуації

У Росії неодноразово мусувалася тема проведення кримінальної амністії, приуроченої до Дня Великої Перемоги, але 13 травня в центральних виданнях було опубліковано повідомлення про її скасування. Нічого не відомо і про білоруський проект, широко анонсувався і проурядовими і опозиційними виданнями.

Останні припускали, що проведення помилування – єдиний вихід для влади, якій вже ніде розміщувати ув’язнених. Обидві когорти журналістів міркували на тему, кого повинні випустити, і кого залишити, проводячи аналогію з заходами, що раніше мали місце.

В Україні неодноразово називалася найостанніша і найвірогідніша дата виходу: амністія в країні не проводилася більше п’яти років поспіль (владі було не до цього), до того ж не всі журналісти, які пишуть в українських виданнях, дають собі працю відокремити законопроект, закон, що посилив поняття і методи проведення акту помилування, а також амністію податкову і для ув’язнених. У повітрі стала витати ще одна амністія – для трудових мігрантів, вимушених виїхати за межі країни в пошуках заробітку для життєзабезпечення.

Не дивно, що міркування на тему, коли вийде амністія в Україні, стали актуальними. Їх виникнення спровоковано ще й тим, що Зеленський анонсував безпрецедентні масштаби святкування круглої дати в історії незалежності, що здалося авторам публікацій достатньою підставою для мусування животрепетної теми. Наприкінці 2020 року питання вважалося практично вирішеним на тій підставі, що у ВР були зареєстровані відразу два законопроекти про амністування.

На додаток аналізу ситуації можна привести ще 2 новини не першої свіжості. Практично одночасно на порталах Україна ЮА і діалог, були розміщені публікації, датовані навесні минулого року. Перше видання анонсувало вихід на свободу ув’язнених у зв’язку з пандемією коронавірусу і необхідністю введення протиепідемічних заходів. Не особливо обтяжуючись пошуком дати або мотивації, діалог заявляв про наміри уряду зробити наймасштабнішу за останні 4 роки акцію Милосердя в самий найближчий час.

Через рік, з таким же апломбом і безапеляційністю патріотичні портали відповідають на питання, коли набуде чинності амністія в Україні в 2021 році. Оскільки все ще не відомі терміни, відповідь звучить, як в самий найближчий час.

Що відомо про законопроекти

У березні поточного року на порталі Інформатор з’явилося повідомлення про законопроекти №5249 і 5249-1, згодом названих пресою основним і альтернативним. У якомусь з них брали участь три нардепи з колишнього Дніпропетровська-Бужанський, Демченко і Неклюдов.

Амністія в Україні 2021

У розробці проектів брали участь “довіра», «Слуга народу», «Голос» (основний), альтернативний, крім сакраментального тріо, творили і окремі особистості, і «Батьківщина», і якась група депутатів ВР під гучною назвою “За майбутнє”.

Як і завжди в таких випадках, не було точно відомо, які статті потрапляють під амністію в Україні. Перераховувалися стандартні категорії, які влада випускає на волю в першочерговому порядку:

  • ув’язнені з туберкульозом, ВІЛ-інфіковані та хворі на онкологію;
  • самотні батьки і матері, разом з жінками, примудрилися завагітніти у в’язниці;
  • пільговики (ветерани та ліквідатори);
  • неповнолітні діти, пенсіонери та єдині діти глибоко літніх батьків.

У кожному із законопроектів немає формулювання про амністування осіб, засуджених повторно за тяжкі злочини, але є зручна лазівка для їх виходу на свободу – засуджені на термін більше десятиліття і відбули половину покарання. Зате тим, хто брав участь у корупційних схемах або використовував для збагачення займану посаду, не покладається ніякого поблажливості. Журналісти деяких опозиційних видань задають опитування на тему про кількість корупціонерів, реально засуджених за корупцію, але на них ні в кого немає відповіді.

Авторів альтернативного законопроекту не без підстав звинувачують у створенні документа, основною метою якого є амністія воїнів АТО, засуджених за кримінальні злочини, на підставі того, що вони виконували високу місію захисту і стримування натиску країни-агресора.

У разі прийняття альтернативного законопроекту, близько 450 осіб повинні отримати не свободу, а зменшення терміну наполовину від визначеного судом.

Про законодавчі норми

Система ЗУ України передбачає можливість проведення щорічного амністування, однак ось уже п’ять років поспіль не проводиться. Давно не чути і про застосування такого поняття, як Президентська амністія, достатньою підставою для якої могло стати успішне закінчення передвиборної кампанії або відбулася інавгурація. На цю тему багато міркували в 2019 році і теж задавали риторичні питання про можливість проведення. Однак нічого схоже не було ні заплановано, ні проведено.

Зате рік по тому були прийняті поправки до чинного законодавства, які призвели до появи нових правил амністування:

  • Указ про помилування та звільнення, прийнятий наглядовими органами, вноситься на судовий розгляд (однієї постанови недостатньо);
  • для отримання амністії необхідна подача прохання адвокатом;
  • не можна розраховувати на пом’якшення долі за сукупністю обставин – в якості аргументу може використовуватися тільки найвагоміший привід;
  • з’явився список осіб, які неодмінно повинні бути присутніми на судовому засіданні, інакше розгляд відкладається;
  • крім адвоката потрібно прохання, подане найближчими родичами.

Автори, які міркують на тему, буде амністія чи ні 2020-2021 в Україні, забувають і про ті зміни, які кардинально змінили існуюче раніше поняття і його юридичне значення. З того моменту в Україні заборонено застосування помилування до вбивць і рецидивістів, які вчинили злочини середньої тяжкості і відбули 2/3 призначеного терміну. Не платити адміністративні штрафи можна тільки в разі, якщо вони присуджені після амністії. Якщо ж вони сплачені раніше, то залишаються в силі і не повертаються, якщо вже внесені.

Доречно згадати, що минулого року теж був зареєстрований законопроект № 3765 про амністію-2020, який так і залишився текстом, написаним на паперовому носії. Портал Юридична практик прокоментував свій матеріал, як продовження публікацій з приводу Ковід – 19 і перспективи проведення амністії в минулому році.

Про дати і терміни

Кримінальна амністія в Україні не може бути результатом постанови Кабміну або підписаного президентського указу. Всі юридичні роз’яснення зводяться до того, що це-тривала і громіздка процедура, проходження якої вимагає часу і зусиль (і в більшості випадків, ще й чималих грошових витрат).

Амністія-назріла необхідність не тільки через її давнього не проведення, а й тому, що в місцях ув’язнення і СІЗО в Україні накопичилася величезна кількість людей, що живуть в жахливих умовах (за неофіційними даними, це понад 52 тисячі ув’язнених). У світлі прийнятих рішень про передачу державних в’язниць і стягнення з родичів ув’язнених коштів на їх комфортне утримання, цілком ймовірно, що рішення про помилування кримінальників так і буде відтягуватися. Не варто чекати, поки можновладці перейнятися цією проблемою, оскільки рішення все одно приймається окремо по кожній конкретній справі.

Потрібно вдатися до послуг компетентного адвоката. Він обізнаний про тонкощі складання прохань і обставини винесення судових рішень. Багато ув’язнених за неважкі злочини або відбули певну частину терміну, вже вийшли подібним чином на свободу.

Всі розмови поки так і залишаються розмовами, уряду Зеленського не до ув’язнених і їх положення – воно підпорядковане зовнішньому управлінню і займається більш важливими справами – сплатою боргів і відсотків, продажем землі і позбавлення українців права на належали їм раніше земельні угіддя.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.