UKRjizn.com
Image default
Податки

Податки для підприємців у 2021 році в Україні

Система оподаткування в країні-практично єдиний інструмент поповнення державної скарбниці, враховуючи фінансове становище, викликане зовнішнім управлінням, розвалом власної промисловості і, на додаток всього – пандемією коронавірусу.

Оподаткування доходів підприємців в 2021 році буде проходити на тлі безуспішних зусиль уряду підлаштуватися під світові реалії і зробити вигляд, що воно щосили намагається полегшити важке становище малого бізнесу.

Оподаткування доходів підприємців в 2021 році

Загальний огляд ситуації

Експерти відзначають широкий ряд несприятливих обставин для нинішнього уряду, які опосередковано призводять до поступового розорення малого і середнього бізнесу. Ця, здебільшого непродуктивна галузь економіки, залишилася в країні практично єдиним джерелом поповнення державної скарбниці.

Деякі з фахівців, заради об’єктивності, відзначають, що оновлення Податкового кодексу були спочатку спрямовані на впорядкування діючої системи. Однак після цього зміни стали вноситися щорічно і щомісяця.

Це призвело до того, що податки для підприємців в 2021 році в Україні складають довгий список обов’язкових грошових стягнень з постійно зменшуються доходів. Загальнодержавні та місцеві податки, внески і збори все зростають, збільшуються в обсязі, залишаючи все менше коштів тим, хто працює заради отримання доходів. На сьогоднішній день будь-який підприємець змушений оплачувати:

  • податок на прибуток (з підприємства, якщо таке є), або дохід фізичної особи;
  • акцизний і військові збори, мито, ренту і ПДВ (все перераховане вище-це державні податки);
  • Місцеві податки і збори – на майно, за паркувальне місце, ТЗ, туристичний збір і єдиний податок.

У так званих ФОПів є два варіанти вибору-Загальна або спрощена система оподаткування. Юр – або фізособи можуть вибрати спрощенку, у якої є свої переваги і недоліки, але у випадках, обумовлених в останніх поправках, вони не можуть користуватися спрощеною системою оподаткування, тому що введені обмеження.

Реєстрація юридичного або ФОПа платником єдиного податку, номінально дозволяє отримати звільнення від ПДФО, земельного (за деякими винятками). Вони діляться на 4 групи, у кожної є окремі прерогативи або додаткові обов’язки.

Податок для приватних підприємців 2021 в Україні в оглядах позиціонується, як ланцюг не дуже приємних нововведень – від введення РРО до підвищення розміру сум, призначених до сплати, нових систем обліку та рахунку. На регіональних сайтах для підприємців в кожному огляді є неодмінне, коротке або розлоге Керівництво по безпроблемному закриттю підприємницької діяльності.

Що сталося з початку року

У січні вступило в дію кілька нововведень, розроблених законопроектами, внесеними на розгляд до ВР. На патріотичних або проурядових ресурсах, вони підносяться, як турбота уряду про поповнення держбюджету, ліквідацію безробіття та впорядкування державної системи оподаткування.

Нові податки підприємців в 2021 році

Багато з новин заявлені, як позитивні, розроблені для спрощення звітності, чисто технічні, для малого бізнесу означають на практиці нові проблеми або приводи до причіпок податківців. І навіть широко анонсований перенесення тотальної установки касових апаратів на рік, на практиці виявився вибірковим.

Досить численним категоріям підприємців довелося перейти на них вже з січня поточного року.

Коротка відповідь на питання, що чекає підприємців в 2021 році, виглядає наступним чином:

  • нові рахунки для сплати – для державної скарбниці та місцевого бюджету;
  • єдиний рахунок для сплати ЄСВ та податків;
  • зміна ставок (зрозуміло, в бік підвищення) для тих, хто платить ЄП в першій групі, він прив’язаний до ПМ, який збільшився в грудні минулого року і виросте ще раз – вже в липні;
  • для тих, у кого податок прив’язаний до мінімалки (друга група єдинників) податок теж виросте, і навіть двічі, вже з січня, приблизно, на 200 грн., а з другим підвищенням – і того більше;
  • формально нічого не змінюється для 3 групи єдиноподатників, можливо, навіть зменшиться, оскільки вони відраховують відсоток від доходу, а він тільки гіпотетично світить в нескінченно вводяться локдаунах;
  • хоча, якщо обрана форма % + ПДВ, то це теж проблематично і загрожує зростанням сум, що підлягають сплаті.

Це-далеко не повна відповідь на питання, які зміни податків в Україні. Можна згадати підвищення єдиного соціального внеску (ІП платить його не тільки за себе, але і за найманих працівників. До нього призведе підвищення мінімалки, причому, дворазове за рік. ЄСВ становить п’яту частину від встановленого законодавчо рівня мінімальної зарплати, тому замість максимальної минулорічної 1,1 тис. грн., підприємці платитимуть 1,43 тисячі в національній валюті.

І ще різноманітність

Нове для підприємців в Україні – не тільки в збільшенні розміру податків, яке просто неминуче з підвищенням прожиткового мінімуму і розміром мінімалки. Зміна лімітів цього року відбулася очікувано, але ось система підрахунків стала по-українськи примхливою.

Оподаткування доходів підприємців Україна

Раніше вона була банальною сумою в гривнях, яку не можна було перевищити. Тепер, щоб з’ясувати, чи не перевищено ліміт, потрібно виробляти складне множення на калькуляторі:

  • 1 група платників знала, що для неї межею є мільйон грн., тепер він збільшився на 2 тис. у національній валюті і становить 167 МОЗ;
  • у другої групи додалося 4 тис. грн, але ліміт збільшиться з ростом мінімалки, тому що його розмір тепер обчислюється в 834 мінімальних зарплати;
  • у 3-й гр. ліміт становить 1167 мінімалок, і поки вони не збільшилися до 6,5 тис., (а це відбудеться тільки в кінці року), ліміт виросте, як і у першої групи, всього на 2 тис. грн.

Цікаво, що саме підвищення лімітів було виставлено в числі вимог Податкового майдану, воно прописано в двох законопроектах, внесеним до ВР, які теж перейшли в мертвий список. Підприємці називали зовсім інші цифри-245, 1230 і 1720 мінімальних зарплат, але уряд України, разом з народними обранцями, волів зробити номінальне, а не реальне підвищення лімітів.

Експерти впевнені, що названі урядом цифри дуже далекі від реальної величини, на яку дійсно повинні бути підняті ліміти, щоб бізнес вийшов з тіні і перестав вдаватися до сірих схем. Розмір зарплатного фонду у деяких категорій становить понад 2 мільйони, і якщо керуватися нинішніми лімітами, то доводиться ховати і кошти на придбання товару, і асигнування на розвиток.

Цікаво, що в минулому році був збільшений поріг для тих, хто може поки не встановлювати касові апарати. І він був піднятий спеціальними змінами до ПКУ не на 2 або 4, а на цілих 320 тис.національних грошей.

Приблизне зростання поборів

Податки для ФОП в 2021 році в Україні зростуть багаторазово, і не треба бути математиком, щоб прийти до такого висновку. Введення касових апаратів, номінально відсунуте на рік, стало обов’язковим для платних лікарень і клінік, аптек, продавців Побутових товарів, ювелірів і навіть стоматологічних кабінетів.

Таке придбання призведе до неминучого подорожчання товарів і послуг, хоча середньостатистичного українця цим вже давно не здивувати. Найбільше постраждають пенсіонери, які з підвищенням розцінок до непомірних величин, давно не можуть дозволити собі платну медицину, а тепер будуть змушені відмовитися і від покупки деяких, життєво необхідних ліків.

50-70 тис., які доведеться витратити на придбання та обслуговування РРО – це новий винос грошей з кишені платників податків, і навіть не підприємців. Однак є 2 важливих моменти в наполегливому прагненні законодавчо закріпленої необхідності-це відкати від лобіювання виробників касових апаратів і можливість контролювати найприбутковіші галузі приватного торгового бізнесу.

Податки для єдинників в Україні зростуть неодноразово, і навантаження на і без того жалюгідний стан збільшиться з кількох причин:

  • багато платежів прив’язані до ПМ і мінімалки, а вони піднімуться неодноразово протягом року;
  • заплановано зростання акцизів на спиртне та тютюнові вироби (звичний для українського уряду спосіб поповнення бюджету, який збільшить і витрати роздрібних мереж на придбання);
  • перша група спрощенки була звільнена в 2020 від податків за перше півріччя минулого року, але в цьому році, незважаючи на перманентні карантини, такого бонусу не передбачається;
  • установка РРО обійдеться в круглу суму і дозволить посилити контроль над оборотом і прибутком;
  • підвищиться розмір ЄСВ, який ФОПи платять не тільки за себе, а й за найманого працівника;
  • невідомо, як зміняться збори до місцевих бюджетів – до пори до часу в мільйонниках йшли назустріч місцевому бізнесу, але фінансування з центру перманентно скорочується, а міським бюджетам потрібні гроші на ремонти і соціальні потреби.

Відповідь на питання, який податок платить приватний підприємець в Україні, залежить від форми і групи (якщо мова йде про єдиноподатників). Навіть нововведення, що спрощують ведення звітності, розцінюються фінансовими експертами неоднозначно.

Вже були експерименти зі зміни кодів, які не анонсувалися і призвели до зависання коштів у невідомості. Неможливість швидко повернути перераховані в нікуди гроші дала можливість отримати відсотки від обороту, а на додачу до цього – нарахувати штрафи і пені на людей, які за інерцією і незнанням перерахували платежі за старою адресою.

Складно підрахувати навіть навантаження на окремі групи, оскільки оперувати можна тільки загальнодержавними трансформаціями, а місцеві податки і збори потрібно враховувати по регіонах, і зрозуміло, що в Одесі вони куди вище, ніж у Житомирі.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.