UKRjizn.com
Image default
Податки

Податкова пільга з прибуткового податку 2020 в Україні

Податкові зобов’язання має кожен громадянин України. За їх несплату передбачаються штрафні санкції, але для багатьох громадян відрахування до державної скарбниці є серйозною проблемою. Справа в тому, що далеко не кожен володіє високим рівнем доходу, а це означає, що податки забирають левову частку заробітної плати, а на прожиття залишається не так вже й багато коштів. І це все відбувається в умовах, коли ціни на комунальні платежі, різного роду товари і послуги постійно зростають. Однак є вихід – пільга на прибутковий податок. Ось тільки про те, кому належать ці пільги, а також як їх правильно оформити знають далеко не всі громадяни, від чого вони часто втрачають можливість економити на сплаті податків.

пільга з прибуткового податку

Зменшення податкових зобов’язань

Дана пільга була створена з метою підтримки малозабезпечених та соціально вразливих категорій громадян шляхом зменшення їх податкових зобов’язань. Якщо забути про офіційні визначення, то вона являє собою встановлену владою грошову суму, на яку зменшуються щомісячні податкові платіжки. Ось тільки потрібно знати, що податкова пільга з прибуткового податку 2020 в Україні все ще не надається автоматично і для її отримання необхідно подавати відповідну заяву. Використання пільги передбачає дотримання ряду умов, а саме:

Величина місячного заробітку людини не повинна перевищувати встановлену на початок року урядом норму. Дана норма змінюється щорічно і розраховується виходячи з актуального розміру прожиткового мінімуму, помноженого на коефіцієнт 1,4. Оскільки береться до уваги прожитковий мінімум лише станом на початок року, тобто 2073 гривні, а на протязі всього року сума не змінюється, порогова величина для отримання податкової соціальної пільги становитиме 2900 гривень. Людина, який отримав заробітну плату, меншу, ніж ця величина, може спокійно писати і подавати заяву, щоб йому була надана ПСП.

Податкова пільга не надається тим особам, які мають стипендіальні виплати або інші допомоги, які покладені студентам, докторантам, ординаторам, військових та інших.

Пільга може бути застосована тільки за одним місцем роботи. Якщо особа працевлаштовано відразу в декількох компаніях, то йому доведеться вибрати, де саме він хоче отримувати податкову соціальну пільгу.

Буває і таке, що люди навмисне приховують свої справжні доходи і подають документи на оформлення пільги. Таких випадків вже було дійсно чимало, а тому податкова пільга 2020 в Україні супроводжується низкою перевірок. Державні органи систематично проводять перевірки громадян з метою визначити тих, хто неправомірно економить на сплаті податків. У підсумку таким обманщикам нараховуються величезні штрафні санкції, в деяких випадках конфіскується майно або навіть загрожує тюремне ув’язнення. Тому краще кілька разів подумати, перед тим як намагатися обдурити державні влади.

Добові в Україні

Яка величина пільги?

Законодавством встановлено, що розмір ПСП становить половину прожиткового мінімуму для працездатних громадян. У 2020 році прожитковий мінімум для цієї категорії складе 2073 гривні, а значить, що величина пільги складе 1036 гривень. Саме така сума буде відніматися із заробітної плати людини, після чого на кошти, що залишилися, нараховуватиметься прибутковий податок.

Ось тільки на практиці це зовсім інакше і це показує приклад податкової пільги з прибуткового податку в 2020 році в Україні. Справа в тому, що мінімальна заробітна плата в Україні у 2020 році буде майже в два рази більше, ніж гранична сума для отримання податкової пільги, а це означає, що багато громадян будуть позбавлені можливості її оформити. Пільга не застосовуватиметься практично до всіх працівників, а виною цьому така суттєва різниця між мінімальною заробітною платою та прожитковим мінімумом. Отримання так, що ПСП доступна тільки для кількох категорій громадян, наприклад, для тих, хто працює на неповну ставку або самостійно виховує дітей. Це також основна причина, чому політиків вже довгий час просять переглянути порядок надання ПСП.

Так які категорії громадян все ж можуть отримати ПСП?
Важливо знати, що існують ще й пільги з прибуткового податку на дітей в Україну. Суть полягає в тому, що в тих сім’ях, де виховується хоча б одна неповнолітня дитина, порогова величина для отримання ПСП множиться на кількість дітей у сім’ї. Тобто, якщо в такій сім’ї двоє дітей, порогом буде вже 5800 гриві.

Важливо знати, що податкова соціальна пільга на дітей діє і для обох подружжя. Тому якщо дохід одного з подружжя дорівнює, припустимо, 2000 гривень і в сім’ї є двоє дітей, то із заробітної плати буде вичитуватися сума більше двох тисяч, а значить, що податки не будуть нараховуватися зовсім.

Варто розглянути ще одну ситуацію. Наприклад, якщо сім’ї належить податкова соціальна пільга на двох дітей, то тоді пороговим значенням для подачі заяви буде заробітна плата в 8700 гривень. От тільки важливо знати, що скористатися завищеною кордоном може лише один з подружжя, а іншому ж доведеться розраховувати тільки на стандартну норму. Про це не варто забувати, тому що можна отримати кілька неприємних штрафів.

чек

З формуванням порогу для отримання ПСП все просто і зрозуміло. Наприклад, податкова соціальна пільга на трьох дітей може бути оформлена, якщо заробітна плата людини не перевищує 8700 гривень. Точно так само відбувається і з формуванням ставки пільги. Але потрібно знати, що деяким особам покладена завищена ставка пільги, навіть якщо вони не виховують дітей. Право на 150% ПСП на даний момент мають:

 1. Батьки, які самостійно виховують одного або кількох неповнолітніх дітей.
 2. Особи, які утримують неповнолітню дитину з інвалідністю. Якщо в сім’ї таких дітей кілька, то величина ставки множиться на їх кількість.
 3. Люди, які проходять навчання і є студентами або ж іншими аналогічними особами.
 4. Громадяни, яким були надані довічні соціальні виплати і ті особи, які піддавалися переслідуванню.
 5. Інваліди дитинства, а також інваліди першої та другої групи та ті, хто отримав одну з цих категорій інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС.
  Але і це ще не все, адже є ряд осіб, які можуть подавати заяву на отримання підвищеної податкової соціальної пільги зі ставкою в 200%. На це мають право:
 6. Особи, які пережили блокаду Ленінграда.
 7. Люди, які були насильницьким шляхом вивезені з СРСР.
 8. Ті, хто свого часу перебували в концтаборах і піддавалися репресіям.
 9. Громадяни, які воювали за межами своєї держави, мають ордени або статус Героя, ті, хто трудився в тилу під час війни і є ветеранами.
  Тих, хто мають право на подвійну ставку ПСП, залишилося не так вже й багато, але це все ще актуальне питання. У той же час зараз йдуть дебати з приводу того, щоб надати можливість отримувати таку пільгу іншим громадянам, наприклад, які є учасниками АТО і мають поранення і не тільки. Правда, поки відповідні зміни все ще не були внесені.

Що відбувається з пільгою, коли людина звільняється з роботи?

Дуже часто громадян цікавить податкова пільга з прибуткового податку при звільненні в Україні. Тут все дуже просто. Право на отримання ПСП просто пропадає, тому що людина позбавляється заробітної плати, а значить, що і нараховувати прибутковий податок не на що. При повторному працевлаштуванні на місце з такою ж низькою заробітною платою заяву на оформлення пільги потрібно буде подавати заново, і її нарахування починається знову.

Законодавством встановлено, що ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, коли працівника якраз було звільнено з роботи. Виходить, що навіть якщо людина подав заяву в певному місяці, роботодавець зобов’язаний застосувати пільги в установленому порядку до нарахованої суми заробітної плати в цьому ж місяці з урахуванням фактично відпрацьованого часу, якщо величина зарплати не перевищує граничну величину доходу. Це загальнообов’язкове правило, яке повинно дотримуватися кожним роботодавцем.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.