UKRjizn.com
Image default
Економіка

Рівень безробіття у США знизився у вересні до 3,5%

Американські роботодавці дещо скоротили у вересні масштаби найму нових співробітників, але все ж таки додали 263 000 робочих місць. Ці обнадійливі новини можуть означати, що прагнення Федеральної резервної системи «охолодити» ринок праці та знизити інфляцію починає давати плоди.

П’ятничний звіт Міністерства праці показав, що зростання кількості робочих місць минулого місяця знизилося з 315 000 у серпні до 263 000, а рівень безробіття знизився до 3,5%.

Федрезерв вже протягом кількох місяців намагається знизити темпи рекордної за останні 40 років інфляції, не викликаючи рецесії, і зниження темпів найму було однією з цілей ФРС у разі підвищення базової облікової ставки. Повільніше зростання кількості робочих місць означає менший тиск на роботодавців з метою підвищення заробітної плати та перекладання цих витрат на своїх клієнтів за допомогою підвищення цін, що є однією з причин високої інфляції.

Громадський занепокоєння, викликане високими цінами та перспективою рецесії, також має політичні наслідки, оскільки Демократична партія, яку очолює президент Джо Байден, щосили намагається зберегти контроль над Конгресом на проміжних виборах у листопаді.

У своїй битві за приборкання інфляції ФРС цього року п’ять разів збільшувала базову процентну ставку. Федрезерв прагне уповільнити економічне зростання, щоб знизити рівень річної інфляції до цільового показника 2%.

Це непросте завдання, на вирішення якого буде потрібно багато часу. У серпні один із ключових показників річної інфляції, індекс споживчих цін, становив 8,3%. І зараз споживчі витрати — основний двигун американської економіки — демонструють певну стійкість. У серпні споживачі витратили трохи більше, ніж у липні, що свідчить про те, що економіка тримається, незважаючи на зростання ставок на позики, різкі коливання на фондовому ринку та зростання цін на продукти харчування, оренду та інші предмети першої необхідності.

Голова ФРС Джером Пауелл прямо попередив, що боротьба з інфляцією «завдасть біль», зокрема у вигляді звільнень та зростання безробіття. Деякі економісти, як і раніше, сподіваються, що, незважаючи на постійний інфляційний тиск, ФРС все ж таки вдасться досягти так званої «м’якої посадки»: сповільнити зростання настільки, щоб приборкати інфляцію, не заходячи так далеко, щоб економіка поринула в рецесію.

Це дуже складне завдання, і ФРС намагається вирішити його у непростий час. Світова економіка, ослаблена нестачею продовольства та зростанням цін на енергоносії внаслідок війни Росії проти України, може виявитися на межі рецесії. Кристаліна Георгієва, керуючий директор Міжнародного валютного фонду, попередила в четвер, що МВФ занижує свої оцінки зростання світової економіки на 4 трлн доларів до 2026 року і що “найімовірніше, ситуація погіршиться, перш ніж стане кращою”.

Пауелл і його колеги з ФРС хочуть бачити ознаки того, що велика кількість відкритих вакансій — нині на кожного безробітного американця припадає в середньому 1,7 вакансії — неухильно знижуватиметься. Цього тижня з’явилися обнадійливі новини: Міністерство праці повідомило, що кількість вакансій у серпні скоротилася на 1,1 млн. до 10,1 млн., що є найнижчим показником з червня 2021 року.

Економіст Деніел Чжао з веб-сайту Glassdoor стверджує, що така увага до ринку праці може бути надмірною. Чжао припустив, що незалежно від того, що станеться з робочими місцями та заробітною платою, ФРС навряд чи припинить підвищення ставок, доки не побачить доказів того, що ці дії допомогли знизити інфляцію.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.