UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Розрахунок індексації зарплати в 2021 році в Україні

Індексація зарплати 2021 року в Україні – процес, здійснюваний на підставі двох нормативних документів (в кожен з яких черговий уряд вносив свої конструктивні зміни), зі своїм специфічним алгоритмом розрахунку і Умовами, при яких вони необхідні до виконання. Держстат публікує, з певною періодичністю, індекс інфляції та його вагоме перевищення попереднього значення стає стартом для бухгалтерських розрахунків.

Індексація зарплати 2021 року в Україні

Складові процесу

Уряд Гройсмана був налаштований досить оптимістично-планувалося підвищити зарплату медиків і педагогів до трьох мінімалок, а середню зарплату по Україні довести до рівня 620 доларів. Нинішні народні обранці, на чолі з Кабміном і президентом, кивають на форс-мажорні обставини, світову пандемію і російську агресію. Виною всьому, що відбувається, не непрофесіоналізм стоять при владі і не зовнішнє управління, а карантини, ізоляція, нескінченні локдауни і банкрутства підприємств, абсолютно незрозуміло, чим викликані. Згадується про те, що зарплати були не збільшені до запланованого розміру, а подекуди навіть урізані на 10-15%.

Стабільність передбачається тільки в бюджетній сфері, та й то, тому що існує тарифна сітка, по якій проводяться нарахування. Хоча і це не особливо гарантує права бюджетників, яких минулого року позбавили запланованого (і закріпленого в законі) підвищення, оскільки він виявився підзаконним Бюджетному кодексу, а в бюджеті просто не виявилося грошей на виконання рішень, прийнятих іншим урядом.

Індексація зарплати в 2021 році в Україні проводитиметься за вже затвердженим сценарієм, оскільки минулого року не вносилося жодних змін до основних законодавчих документів, що визначають сценарій її здійснення:

 • Закон №1282 був прийнятий на зорі незалежності, 30 років тому;
 • Можна знайти посилання на ЗУ № 556/13, прийнятий 4-ма роками пізніше, але немає ніяких додаткових роз’яснень, вказується тільки, що в ньому є основні вимоги до процедури;
 • порядок №1078, затверджений постановою Кабміну, – 18 років тому;
 • якимось чином, у грудні 2015 року, були внесені зміни до ч.1 ст. 4 ЗУ№1282, що визначає індекс інфляції, при якому зарплата повинна збільшуватися, але і про це відомостей ніде не наводиться.

Раніше розрахунок індексації зарплати починався з моменту опублікування Гостатом даних (в кінці першої декади місяця), в яких індекс інфляції перевищував 101%. У 2015, після внесення коректив він став 103%. Виплатити матеріальну компенсацію за підріс індекс споживчих цін, роботодавець (тобто, держава, якщо мова йде про працівників бюджетної сфери) повинен не пізніше 1 числа наступного місяця. Однак не все так просто, як видається непосвяченим. Нарахування індексації на зарплату в Україні в 2021 році відбувається за більш складними правилами.

Базові терміни

В Україні небагато сайтів, на яких можна було б знайти інструкції з ведення податкової звітності, нарахування зарплат або навіть штрафів, виплати допомоги. Деякі поняття специфічні і потребують додаткових поясненнях:

 1. Індекс споживчих цін (або індекс інфляції) – величина нестабільна, особливо в період світової пандемії-його визначає Гостат на підставі власних методик і публікує в періодичних видання, до 10 числа місяця, який настає за звітним.
 2. Фіксована індексація зарплати 2021 в Україні в місяць підвищення значення індексу споживчих цін приймається за 100%. Вона відбувається після місяця підвищення окладів (коли їх підвищують – загадка).
 3. Індексуються не тільки зарплати, але, за твердженням фахівців бухгалтерської справи, допомоги, стипендії та пенсії. Залишається загадкою, чому одним додається грошей, а У інших обсяг грошових коштів гальмує на одному місці.
 4. Індексація настає не в місяці опублікування ІСЦ, а з першого числа наступного місяця, і тільки в разі, якщо ІСЦ від Гостату становить понад 103%. Дані в періодичних виданнях розміщуються згідно з вимогами ЗУ № 1282.
 5. Коефіцієнт індексації зарплати 2021 в Україні – величина, яка визначається множенням індексів інфляції за якийсь період (точно не вказується), але його базою є останній місяць, коли підвищився дохід: у ньому ІСЦ вважається рівним одиниці.
 6. Розрахунок інфляційного коефіцієнта проводиться протягом 30 днів, коли Держстат виявив значне підвищення, але виплати проводяться тільки після настання наступного календарного відрізка.
Що таке Індексація зарплати

Індексується тільки прожитковий мінімум, тому потрібно відстежувати його зміни (він може змінюватися двічі і тричі на рік, а може залишатися незмінним протягом 12 місяців. Зарплати, стипендії та допомоги по безробіттю нараховуються з використанням ПМ для дорослої працездатної людини. Пенсіонерам та інвалідам потрібно використовувати інший ПМ-для тих, хто втратив працездатність.

Процес підрахунків

Калькулятор індексації зарплати в Україні є на бухгалтерських сайтах або на порталах, де введена підписка. Іноді таке онлайн-пристосування доступно в гостьовому режимі. Перше, про що попереджають відвідувача – підрахунок проводиться при обліку повністю відпрацьованого часу. Якщо з нього були якісь винятки, калькулятор не допоможе, доведеться від отриманої суми проводити додаткові підрахунки.

Рекомендації, як розрахувати індексацію зарплати в Україні, використовуючи нехитре пристосування в режимі онлайн, полягають в наступному:

 • визначити базовий місяць (останній, в якому оклад був збільшений), якщо про це Немає даних, можна дізнатися в бухгалтерії підприємства або організації;
 • підсумувати всі ІСЦ за звітний період: якщо сума до четвертого більше, ніж законодавчо встановлений мінімум, то працівникові потрібно провести індексацію.
 • для цього прожитковий мінімум працездатного громадянина множиться на коефіцієнт, отриманий при перемноженні ІСЦ від Держстату, за всі минулі місяці від базового (того, в якому було підвищення, і який тепер приймається за умовну одиницю);
 • ПМ береться, діючий на момент добутку розрахунків.

Щоб розрахувати самостійно, на яку величину повинна підвищитися з/п, потрібно знати кілька складових і стежити за тим, які дані щомісяця публікує в періодичних виданнях державна статистична служба. Застосування калькулятора дещо спрощує цей процес, але і для цього необхідне знання суми свого окладу (без премій, надбавок і бонусів), загальну суму за шуканий період і рівень інфляції (якщо потрібно визначити за загальний період, то ІСЦ за кожен місяць).

Навіть професійний бухгалтер визнає, що такі розрахунки – процес трудомісткий. Його ускладнює відсутність індексації всіх додаткових надбавок і збільшень, наявність у працівника відряджень і лікарняних, робота зі збереженням або період без збереження заробітку. В окремих випадках для визначення суми індексації застосовується формула: норма робочих днів або годин за місяць – фактично відпрацьований час. Для цього використовують табель і норми робочого часу – два окремих методичних посібники.

Інструкції до застосування

Бухгалтерські сайти опублікували повідомлення про те, що в лютому в Україні вже створилися умови для індексації зарплат навіть тим, кого вже облагодіяли у вересні минулого року. Нагадуються основні постулати цього складного процесу:

 • необхідно проіндексувати постійні доходи працівників у гривні;
 • за основу береться вересень, коли були підвищені базові ставки тарифних окладів;
 • величина доходу, одержуваного постійно і без надбавок, нікого не цікавить, тому що процесу піддається тільки ПМ (у грудні він склав 2,4 тис. грн);
 • для підрахунків будуть потрібні дані від Держстату і таблиця індексації зарплати за 2021 рік, точніше, щомісячні дані, які публікуються на сайтах з бухобліку і податків;
 • у ній вказуються готові коефіцієнти і суми на наступний місяць. Це-свого роду оффлайн калькулятор для бухгалтерів;
 • таблиця підкаже навіть наявність права на отримання підвищеної зарплати, якщо він звільняється і чи потрібно індексувати зарплату співробітників в наступному місяці.

Єдина незручність-цифри наведені на повністю відпрацьований час, а ось індивідуальні показники для хворіли, відряджених або працювали менше покладеного часу доведеться вважати індивідуально. Так що в українській системі ведення бухгалтерії хороший фахівець ніколи не залишиться без роботи.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.