UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Розрахунок індексації зарплати в 2020 році в Україні

Мінливість курсу долара, зростання цін на продукти харчування призвели до того, що заробітні не покривають витрати. Зниження купівельної спроможності робить негативний вплив на добробут народу. Щоб уникнути дискомфорту урядом передбачена індексація зарплати в 2020 році в Україні. Коли вона стане реальністю, залежить від прийнятого на майбутній рік Закону про бюджет.

індексація зарплати

Індексація зарплати – що це таке?

Під індексацією розуміють державне втручання, спрямоване на збільшення грошових доходів українців. Подібні заходи допомагають стабілізувати ситуацію, при якій зарплати українців не вистачає на покупку продуктів харчування. Для цих цілей Управління статистики розраховує індекс зростання ціни. Якщо показник вище 103% індексація зарплати проводиться в обов’язковому порядку.

Під індексом ціни розуміється швидкість зміни вартості продукції, використовуваної для особистого споживання / використання. Розрахунок показника проводиться щомісяця, інформація розміщується на офіційному сайті Міністерства статистики.

У 2020 році, як і минає 2019 індексація буде проводитися за загальноприйнятими правилами. Відповідальність за своєчасність проведення індексації покладена на роботодавця. Якщо допустимий поріг буде перевищено, керівник підприємства зобов’язаний розглянути питання про підвищення тарифної сітки. Зазначене правило обов’язкове для підприємств, фінансування яких проводиться за рахунок держави. У таких ситуаціях передбачено виділення дотацій. Також проектом Закону про бюджет на 2020 рік запропоновано визначитися з сумою, яка може бути виділена на проведення індексації зарплати.

Механізм проведення індексації

Проведення індексації здійснюється в тому місяці, коли індекс цін вище порогового (103%). Приміром, якщо в липні зафіксована зазначена ситуація, в серпні працівники підприємства отримають підвищену зарплату з урахуванням індексації. Щоб не порушити вимоги законодавства, бухгалтер підприємства зобов’язаний стати постійним відвідувачем офіційного сайту статистики, на якому щомісяця надається інформація про індекс цін.

При цьому варто враховувати, що розрахунок індексації зарплати проводиться не на всі категорії доходів. Законодавством передбачені правки, які свідчать, що перерахунок може бути проведено в тих випадках, коли розмір зарплати не вище законодавчо встановленого прожиткового мінімуму.

У 2020 році прожитковий мінімум на 1 працездатного українця з 01.01.2020 складе 2027 грн., з 01.07.2020-2118 грн., з 01.12.2020-2189 грн.

індекс інфляції

Які доходи не підлягають індексації?

Перед тим як розрахувати індексацію зарплати в Україні пропонуємо ознайомитися з категоріями доходів, які не підлягають індексації. До них відносяться:

  • прибуток, одержуваний від підприємницької діяльності;
  • допомога, що виплачується державою при втраті працездатності;
  • допомоги з профзахворювань, смерті внаслідок нещасного випадку;
  • одноразові виплати по вагітності та пологах;
  • допомога по догляду за дитиною;
  • похоронні гроші, видані ПФУ або іншою організацією;
  • доходи, що приносяться від особистої власності.

У державних службовців не враховуються доходи, які виплачуються в одноразовому порядку. Індексації не підлягають премії та соціальні пільги.

Алгоритм розрахунку індексації

Щоб розуміти з якої цифри починається індексація, необхідно визначити категорію доходу, на яку вона поширюється. До таких доходів належать:

  • соцстархование;
  • пенсія;
  • стипендіальні виплати;
  • основний оклад.

Початком періоду проведення індексації вважається місяць, в якому останній раз здійснювалося підвищення зарплати на підприємстві. Він носить назву базовий. Нарахування грошей проводиться в наступному періоді, після підвищення зарплати.

Індексація проводиться на доходи, які не більше передбаченого законодавством прожиткового мінімуму.

При індексації зарплати працездатної людини за основу будуть взяті цифри: з 01.01.2020 – 2027 грн., з 01.07.2020-2118 грн., з 01.12.2020-2189 грн. При індексації пенсії за основу буде взята сума прожиткового мінімуму українця, який втратив працездатність. У 2020 році вона складе: з 01.01.2020-1638 грн., з 01.07.2020-1712 грн., з 01.12.2020-1769 грн. Спростити процедуру проведення розрахунків допоможе таблиця індексації зарплати за 2020 рік, яку неважко знайти в інтернет-джерелах.

Единый социальный взнос

Калькулятор індексації зарплати в Україні – як ним користуватися?

Самостійно розрахувати суму доплати, уникнути помилок при нарахуванні виплат допоможе калькулятор індексації зарплати в Україні. Для його застосування знадобиться інформація наступного роду:

  • загальна сума зарплати, яка нараховується працівнику щомісяця;
  • розрахункові дати нарахування виплат;
  • базовий період (вважається місяць, в якому останній раз була підвищена зарплата).

Таблиця, з якою можна ознайомитися на законодавчих сайтах, представлена кількома графами. У першій передбачено помісячне Введення даних про середню зарплату. Як правило, розмір виплат не перевищує прожиткового мінімуму працездатної людини. В наступній графі необхідно вказати назву базового місяця. Якщо працівник є знову прийнятим або жінка тільки вийшла з відпустки по догляду за дитиною, за базовий період береться місяць, в який їй був підвищений оклад.

Обробка введених даних здійснюється автоматично. У результаті роботодавець отримує коефіцієнт індексації зарплати 2020 в Україні, який повинен бути застосований в даний період.

Використання калькулятора прискорює процес роботи бухгалтера, мінімізує кількість помилок. Численні відгуки постійних користувачів показують простоту застосування калькулятора. З їх слів розрахувати коефіцієнт індексації може навіть простий співробітник (при наявності відповідних даних).

Важливо! Якщо діяльність працівника пов’язана з державною службою або бюджетною сферою, механізм індексації буде застосовуватися суто до підвищення тарифної ставки.

Що таке фіксована індексація?

Поняття фіксована індексація зарплати 2020 в Україні давно забуте. Воно застосовувалося багато років тому при нарахуванні заробітної плати найманим працівникам. Кілька останніх років урядом України було прийнято рішення про її скасування. Показник індексації використовувався в тих випадках, коли поряд з дотацією відбувалося підвищення окладу. У таких ситуаціях мінусувався фіксований показник індексації. З механізмом обчислення можна ознайомитися із законодавчих актів минулих років.

Дії керівників в інших ситуаціях

Кожному керівнику відома відповідальність за несвоєчасне нарахування індексації на зарплату в Україні в 2020 році. Адміністративні покарання наступаючого року передбачають великі штрафи. З цих причин слід дотримуватися вимог законодавства, не ігнорувати вказівки контролюючих органів про проходження курсів підвищення кваліфікації.

Зі свого боку інспектори з праці готові надавати професійну допомогу та консультації. У разі виявлення факту порушення прав найманого працівника, українець має повне право звернутися з заявою до державного органу, діяльність якого пов’язана з охороною праці. Термін розгляду письмового звернення регламентований законодавством.

При появі нестандартної (конфліктної) ситуації між роботодавцем і найманим працівником кращим рішенням стане врегулювання конфлікту і виправлення допущеної помилки. В іншому випадку керівнику доведеться заплатити штраф величезного розміру.

прогноз економіки

На завершення

Високі ціни на харчі та низькі зарплати провокують появу матеріальних труднощів, з якими впоратися без допомоги держави проблематично. У таких ситуаціях доцільно застосування індексації. Процедура передбачає надання дотації у вигляді матеріальної допомоги (за умови досягнення рівня індексу цін більш 103%).

Контроль над своєчасною індексацією зарплати покладено на керівний склад підприємства та інспекторів з праці. Програма наступаючого 2020 року спрямована шляхом легалізації працівників і поліпшення економічної ситуації. Тому питання дотримання вимог законодавства при нарахуванні зарплати буде у всіх на виду.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.