UKRjizn.com
Image default
Допомога

Розрахунок малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році

Українські ЗМІ стверджують, що в посібниках від держави намічається позитивна тенденція до зростання. Частково це відповідає істині, оскільки всі допомоги і виплати розраховуються або від мінімалки або за величиною прожиткового мінімуму. Ці показники були законодавчо збільшені в кінці 2020 року, в поточному році їх теж заплановано підняти.

Однак навіть трохи піднята, допомога малозабезпеченим сім’ям в 2021 році не компенсує наслідки кризи – зростання цін на продукти і промислові товари, збільшення в кілька разів комунальних тарифів.

допомога малозабезпеченим сім'ям в 2021 році

Загальний огляд ситуації

Через майже сім років після революції, з’явилася необхідність оновлення публікацій, що розглядають величину і порядок призначення державних допомог. Однак оновлена допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні, дещо відрізняється за підходами і принципами, що використовувалися раніше. На тлі незначного підвищення виплат спостерігається явна тенденція до скорочення їх кількості.

При уважному розгляді змін, внесених до законодавства про допомогу соціально незахищеним верствам населення, з’ясовується, що підвищення розмірів допомоги одним, означає диференційований підхід до призначення. Нові вимоги означають, що деякі сім’ї втрачають можливість їх отримання.

Допомога малозабезпеченим в 2021 році в Україні не має чітко встановленого розміру, оскільки вона вираховується індивідуально: від прожиткового мінімуму сім’ї віднімається середньомісячний дохід, і різниця між цими величинами становить призначається допомога. ЗУ» Про прожитковий… ” визначає його, як суму, якої достатньо для купівлі необхідних продуктів, невеликої кількості промислових товарів і важливих послуг. Цікаво, що в гірських районах (переважно, на Західній Україні) до цієї суми додається ще 20%.

Закон ” Про державний бюджет…”, прийнятий в кінці минулого року після численних дебатів з різних питань, визначив нові величини ПМ:

 • дитина – 1921 і 2395 (до і після 6-річного віку);
 • доросла працездатна людина – 2270 грн.;
 • непрацездатний громадянин України-1769 грн. (це пенсіонери та інваліди).

ПМ не компенсується державою повністю в тому випадку, якщо людина може працювати. У Законі Про держбюджет передбачається тільки 35% для дорослого. Натомість на дитину виплачується 130%, а 65% держава таким чином економить. У 2020 році, замість існуючого раніше законодавчого документа про нарахування виплат соціально незахищеним верствам населення, український Кабмін прийняв Порядок №632. Він застосовується для всіх видів держдопомоги, в тому числі, і для визначення щомісячного сукупного доходу кожної сім’ї, яка потребує підтримки держави.

Нововведення: не на благо

Малозабезпеченість в Україні глобальна проблема: майже 60% населення живуть за межею бідності. Це-пенсіонери, інваліди, люди, які втратили роботу, малозабезпечені та багатодітні сім’ї (в більшості випадків це одне і те ж). Катастрофічна демографічна ситуація (одна народжена дитина на двох померлих) не змусила українську владу подумати про збільшення доходів сімей, в яких виховується кілька дітей. Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні у 2021 році, згідно з Порядком №632, розраховуватиметься за новими правилами.

Нововведення допомога малозабезпеченим сім'ям

Сукупний дохід

Підрахунок СД сімейства все ще враховує всі доходи, що оподатковуються (зарплата і всі надбавки, пенсії, допомоги по безробіттю, отримані перекази з інших держав від заробітчан або родичів, соцвиплати). У застарілих джерелах можна зустріти твердження, що соціальні виплати не враховуються в підрахунку, однак це не відповідає істині: отримуючи півроку допомогу від держави, в наступному півріччі сім’я позбавляється права на нього, через те, що її дохід перевищує ЦПМ (гарантований прожитковий мінімум).

Що увійшло до нового переліку

Змінено перелік доходів, які з липня минулого року теж враховуються при призначенні допомоги: будь-які виплати за договорами і гонорари, соцдопомога тим, у кого немає пенсії (Це інваліди і навіть невеликі кошти на їх догляд, якщо їх пощастило отримати), доходи підприємців або професіоналів в будь-якій області, спадок, грошові призи та виграші в лотерею. У список внесена допомога одиноким матерям з декількома дітьми. Ті, хто отримав компенсацію за час вимушеного простою в умовах пандемії, теж можуть втратити допомогу на малозабезпеченість, тому що сума увійде в розрахунок бюджету сім’ї.

Винятки з правил

До розрахунку малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році не включаються:

 • одноразова допомога при народженні дитини;
 • гроші, що нараховуються учасникам АТО;
 • допомога на поховання;
 • оплата роботи у виборчій комісії;
 • благодійна допомога від громадських організацій;
 • пакет малюка;
 • нагорода матері-героїні;
 • субсидії на оплату послуг ЖКГ або придбання палива;
 • і навіть вартість новорічних подарунків, вручених дітям.

Наводяться численні приклади розрахунку допомоги, з яких ясно, що чітко визначена сума законодавством не передбачена. Тому перед тим, як збирати документи (деякі довідки видаються платно, або для них потрібно купувати бланки в наглядових установах, до того ж це займає величезну кількість часу в умовах перманентних локдаунів), потрібно проконсультуватися з компетентним юристом або бухгалтером. Цілком ймовірно, що в призначенні допомоги за нововведеними правилами буде відмовлено.

допомога малозабезпеченим сім'ям

Порядок розрахунку

До уваги беруться всі члени сім’ї, в тому числі і діти різного віку, інваліди та пенсіонери. Згідно із законом, кожен громадянин України має право на матеріальне забезпечення ПМ від влади, якщо їх сукупний дохід нижче ПМ, І вони постійно проживають на українській території.

У середньостатистичній сім’ї – 2 працездатних дорослих і дві дитини. У формулі гарантованого забезпечення 2 дорослих ПМ підсумовуються і множаться на 35%. Третина від 4540 грн – це 1589 грн (стільки отримають дорослі члени сімейства, за умови, що один працює за мінімалку, а другий отримує допомогу з безробіття). На дітей покладається в цілому 5,6 тис. грн (якщо один з них школяр, а іншому менше, ніж 6 років). Але сім’я не може претендувати на всю суму повністю. Від гарантованого державою ПМ (5,6 +1,5 тис.грн= 7,19 тис. грн) віднімається мінімалка (6 тис. грн.). Сума до виплати складе 1,1 тис.грн.

У нюансах і тонкощах, як розраховується допомога малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році фігурує безліч інших обставин, наприклад:

 • хто ще проживає на цій житлоплощі і які у нього доходи (якщо це близька людина, його доходи теж включаються в сімейний бюджет);
 • які додаткові доходи були отримані за розрахунковий період (все це буде ретельно перевірятися);
 • для тих, хто отримував його раніше, актуальні нововведення в порядку № 632 (цілком ймовірно, що раніше не враховується невелика допомога призведе до перевищення гарантованого державою ПМ і право на отримання допомоги буде втрачено);
 • чи працюють працездатні члени сімейства (якщо один з них не працює і не стоїть на обліку на біржі праці, допомога не буде призначена – це називається оптимізація зайнятості населення).

Тепер, після посилення правила, зробленого в липні 2020 року народними обранцями, отримати допомогу по малозабезпеченості в Україні буде складніше. Якщо людина не проживає за місцем постійної прописки, він не має права звертатися за допомогою в місцеві структури влади: для цього йому доведеться відправитися на батьківщину і отримати в сільраді довідку, що там йому не призначалося ніяких грошових допомог.

Пакет документації

Крім паспорта і заяви за формою, що потребує держдопомоги можуть знадобитися різні документи: від декларації про доходи і майно, що знаходиться у власності (якщо його більше двох позицій, в призначенні виплат теж буде відмовлено). Буде потрібно довідка про доходи, не врахованих в ПФУ, ФСС і ДПС. Якщо людина претендує на призначення на підставі свого участь в АТГО, йому буде потрібно довідка про те, що він там дійсно воював.

За діючими законами, до складу сім’ї входять всі проживають на одній житлоплощі – від рідних і усиновлених дітей, до батьків-пенсіонерів, доглядальниць при інвалідах і навіть випадкових самотніх людей. Розрахунок доходів для визначення залишку мінусуванням, проводиться з урахуванням всіх, хто включений за законом до складу сім’ї (на підставі проживання на загальній житлоплощі), навіть якщо вони ведуть окреме господарство.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.