UKRjizn.com
Image default
ДопомогаОсвіта

Соціальна стипендія в Україні в 2021 році

С. Марченко, заступник міністра фінансів, ще в кінці минулого року заявив про необхідність перегляду підходу до нарахування стипендії студентам, і задумане урядом вже почало своє втілення в повсякденну практику.

Соціальна стипендія в Україні в 2021 році

У році, що на ступив стипендія від держави буде виплачуватися кожному шостому студенту (Марченко говорив про раніше існуючу практику виплат майже половині студентів вузів). Дотації навчальним закладам знову скорочені, тепер вже на 20%, не дивно, що тепер всіх хвилює, чи збережеться соціальна стипендія в Україні в 2021 році.

Види стипендій в країні

Після чергової проведеної владою оптимізації у сфері науки і освіти, студентам вищих навчальних закладів передбачається виплачувати стипендію за середнім балом сесії (не менше 4,8) або за академічним рейтингом. На тлі постійно з’являються чуток про плани скасувати в Україні стипендію від держави, навіть новини про те, що вони тепер виплачуються за новими умовами, здаються втішними.

Хоча радіти особливо нічому: розмір академічної стипендії в країні набагато нижче прожиткового мінімуму, ті, кому пощастило потрапити на бюджет, змушені підробляти, щоб не тягнути гроші у батьків. Підробіток негативно позначається на успішності. Введені урядом обмеження на виплату академічної стипендії позбавлять дітей значної частини бюджету, яка допомагала їм виживати.

Підвищена стипендія виплачується тим, хто підтвердив своє важке матеріальне становище, веде активне громадське життя або представляє навчальний заклад на спортивних змаганнях.

Міністерство фінансів заявило, що стипендію поки скасовувати не збираються і навіть трохи підвищать. Але підвищення буде для тих, у кого хороші показники в навчанні. Це-перерозподіл коштів, в якому головна мета – заохочення старанних студентів, за рахунок тих, хто не витягнув за оцінками необхідну суму балів.

Соціальні стипендії у 2021 році в Україні виплачуються різним категоріям студентів, які не завжди перебувають у важкому матеріальному становищі. Після змін, прийнятих народними обранцями в січні 2019 року (до п’ятиріччя Майдану), на неї тепер мають право:

  • учасники АТО;
  • постраждалі під час державного перевороту;
  • інваліди неоголошеної війни на Донбасі;
  • активні сдежівателі російської агресії або їхні діти-студенти.
Скільки соціальна стипендія в Україні

Претендувати на соціальну стипендію можуть також і ті представники даних категорій, для яких раніше існувало обмеження за віком. Раніше право мали тільки ті, що не досягли 23-річного віку, тепер учасники Майдану, АТО і протидії гіпотетичній агресії можуть отримувати соцстипендію незалежно від віку, так само, як і їхні діти.

За темою соціальна стипендія 2021 в Україні можна знайти безліч публікацій, в яких посилаються на постанову Кабміну, прийняту в 2016 році. Однак з того моменту відбулися зміни, головне з яких законодавчо зафіксовано в січні 2019 року. Вимоги до тих, хто і раніше мав право на підтримку від держави не тільки не стали більш лояльними, але навіть дещо посилилися.

Як отримати соціальну стипендію

Універсального списку документів, необхідних для отримання такої виплати, не існує в природі – з кількох причин-склад претендентів різнорідний і в кожному випадку потрібні різні офіційні підтвердження статусу, що дає право:

  • дітям-сиротам і тим, хто позбавлений батьківського піклування, необхідно принести копію рішення опікунської ради або витяг з облікової картки, з повних сиріт потрібні копії про смерть обох батьків;
  • діти шахтарів повинні пред’явити довідку, отриману на шахті, акт про нещасний випадок по виробничій лінії, копію МСЕ, якщо мова йде про профзахворювання і копію свідоцтва про смерть загиблого батька;
  • діти ветеранів БД пред’являють довідку від органів соцзахисту за фактом реєстрації в ЕГАРЛ, в якій обов’язково вказується нормативний акт, що підтверджує право статусу пільговика;
  • для дитини загиблого ветерана-ті ж документи, плюс свідоцтво про смерть.

Розмір соціальної стипендії в 2021 році в Україні становить півтора ПМ дитячого, до досягнення 18-річного віку і таку ж величину, але в дорослому обчисленні до 23 років. Є спеціальна постанова, згідно з якою студент отримує право на соціальну стипендію, якщо його батьки померли або загинули в період його навчання у вузі і навіть якщо вони офіційно визнані зниклими безвісти.

Інші обставини призначення або скасування

Соціальна стипендія студентам технікуму нижча, ніж розмір аналогічної допомоги у вищому навчальному закладі, але список документів теж варіюється за пільговим статусом, а загальний для всіх перелік не змінюється.

Збільшення соціальної стипендії

Необхідні паспорт та (або) свідоцтво про народження, реєстраційний номер картки платника податків та копія студентського квитка (її можна замінити довідкою про факт навчання). Не виключено, що адміністрація вузу зажадає ще якісь документи. Право на таку виплату мають тільки громадяни країни. На питання, чи можуть позбавити соціальної стипендії є тільки один варіант позитивної відповіді: якщо з’ясується, що вона отримана обманним шляхом (пред’явлені підроблені документи або вказані завідомо неправдиві відомості).

Немає універсальної відповіді і на питання про розмір соцстипендії. Наводяться застарілі або неточні відомості, в світлі зроблених оновлень системи нарахувань, рівня ПМ та іншого. Складно розрахувати, наскільки повинна збільшитися соцстипендія.

Достеменно відомо, що за розрахунками Кабміну право на її отримання мають тільки 7% від загального числа учнів. Негативна відповідь на запитання, чи платять стипендію влітку в Україні однаково зумовлена, і у випадку з академічною, і якщо йдеться про соціальну.

Літня стипендія не світить тим, хто не закрив весняну сесію. З тією тільки різницею, що студенту-пільговику досить погасити заборгованості, щоб знову знайти виділені державою кошти.

В офіційних джерелах на запитання, чи виплачується соціальна стипендія контрактникам, відповідають, що, на відміну від академічної стипендії, такі виплати призначаються студентам з певним статусом, і форма навчання на це призначення не впливає. Справедливості заради варто відзначити, що на контрактному навчанні дуже рідко навчаються діти-сироти.

У Постанові КМУ від Грудня 2016 року визначено, що соціальні стипендії курсантам та студентам мають виплачуватися лише за умови, що вони навчаються на бюджетній формі. Хоча після внесених у 2019 році змін до законодавства, можна нічому особливо не дивуватися, можливо, тепер і контрактникам платять соцстипендії.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.