UKRjizn.com
Image default
Освіта

Стипендія студентів 2022 в Україні

У зв’язку з погіршенням економічної ситуації в країні і скороченням соціальних функцій держави багатьох молодих українців цікавить, чи буде виплачуватися стипендія студентам в 2022 році в Україні і який у неї буде розмір.

Стипендія студентів 2022 в Україні

Скорочення держбюджету і витрат на освіту

У держбюджеті 2021 року український уряд передбачив підвищення мінімального рівня життя, заклавши під це в держбюджеті певну суму. При цьому дані кроки влади не передбачають підвищення щомісячних виплат студентам.

Останнє підвищення студентської стипендії в Україні було в 2020 році. У нинішньому році міністерство фінансів України запланувало скорочення державного фінансування українських вузів на 20%, пояснюючи такий свій крок мотивацією студентів до навчання.

Сьогодні щомісячні виплати отримує лише половина навчається української молоді. У такій ситуації заступник міністра Мінфіну України Сергій Марченко заявив, що студенти повинні на практиці довести, що мають право отримувати стипендію. У такій ситуації український уряд запланував виплати тільки 15% учнів вузів.

При цьому реальною стає скасування стипендій в Україні найближчим часом. Тренд лібералізації внутрішньої політики України, що веде до скорочення соціальних функцій в першу чергу торкнеться українських студентів, які в найближчі кілька років можуть позбутися стипендіальних виплат зовсім.

Реформа вищої освіти в Україні

Протягом декількох років в країні йде реформа вищої освіти, яка зачіпає і матеріальне забезпечення студентської молоді за рахунок державних виплат. Специфіка її полягає в тому, що навіть після оголошення представниками українського уряду про підвищення соціальних виплат соціально не захищеним верствам, на ділі велика кількість людей, які раніше отримували соціальну підтримку від держави у вигляді грошових виплат, сьогодні її позбавляються.

Протягом усього ходу реформи вищої освіти в Україні скорочується кількість студентів, які отримують державну стипендію. З року в рік українське студентство задається питанням, яка стипендія в Україні буде в наступному році. Не став винятком і сьогоднішній рік, який відрізняється погіршенням економічної ситуації в країні і заклопотаністю великої кількості людей своїм матеріальним становищем.

В умовах реформування вищої освіти в Україні залишилося на сьогоднішній день тільки 50% студентів, які отримують стипендію. Розмір стипендії в Україні залежить від рівня акредитації навчального закладу. Вузи 3-4 рівня отримують стипендію в наступному розмірі:

 • стандартну-1300 грн;
 • підвищену-1660 грн;
 • президентську-2200 грн;
 • соціальну-від 1180 до 2360 грн.

У коледжах, технікумах 1 і 2 рівня акредитації студентам виплачують стипендію в таких розмірах:

 • стандартну-980 грн;
 • підвищену-1250 грн;
 • президентську-1900 грн;
 • соціальну-890 грн.

У профтехучилищах існує така ж ієрархія стипендії, але розмір її нижче:

 • звичайна-490 грн;
 • президентська-1420 грн;
 • соціальна-від 450 до 1180 грн.
Соціальна стипендія студентів

В результаті реформування системи освіти в Україні змінився в бік зменшення не тільки розмір стипендіальних виплат, а й система їх нарахування. Якщо раніше деканат розраховував середній бал за результатами сесії, сьогодні використовується спеціальний рейтинг, що розраховується в балах. Якщо у учня він вище середнього, то він має право на отримання стипендії. У дореформений період право на стандартну стипендію мали всі учні, які здали сесію задовільно. Відмінники та активісти отримували підвищені виплати.

Чи підвищуватимуть стипендію студентам в Україні в 2022 році?

Швидше за все стипендія в Україні на 2022 рік не буде підвищена, так як Мінфін вже збільшив її в 2020 році. Сьогодні намітився тренд на скорочення кількості учнів, які отримують від держави щомісячні виплати під час навчання. Щороку збільшуються і ускладнюються вимоги до стипендіатів на різних освітніх рівнях. Сьогодні не тільки троешники, а й хорошисти часто можуть не отримувати щомісячних виплат, так як не можуть відповідати чинним критеріям відбору.

Підвищення стипендій решти 50% студентів відбувається незначно за рахунок скорочення кількості учнів, які мають право на щомісячне отримання стипендіальних виплат.

Тим, кого цікавить розмір стипендії в Україні в 2022 році слід пам’ятати про те, що за збільшенням такої виплати завжди стоїть скорочення кількості категорій учнів, які мають право на її отримання. В цілому все йде до того, щоб студенти в доступному для огляду майбутньому не отримували стипендії від держави.

Такий стан справ суттєво скорочує доступ до освіти для малозабезпечених соціальних верств, знижує престиж української системи освіти, розрахованої на основне населення країни, а не на представників багатих кіл, діти яких навчаються за кордоном у престижних західних університетах.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.