UKRjizn.com
Image default
Свята

Коли відзначають Стрітення Господнє 2022?

Про це православне свято чули багато. Але не всі знають, звідки з’явилася така незвичайна назва, коли відзначають Стрітення Господнє 2022, обряди і прикмети, пов’язані з цим торжеством. У цій статті спробуємо відповісти на всі питання.

Коли відзначають Стрітення Господнє?

Що таке Стрітення Господнє і в чому сенс свята?

 Історія  свята почалася більше двох тисяч років тому. Відповідно до Євангелії від Луки (Лк. 2: 22-40), в ті часи в Єрусалимі жив праведник Симеон, який за дорученням єгипетського царя Птолемея II Філадельфа перекладав П’ятикнижжя. У Книзі пророка Ісаї він виявив незвичайну фразу, що Діва народить сина… Тлумач вирішив, що свого часу була допущена описка і поспішив виправити текст.

Коли він став міняти слово Діва на Дружина, ангел зупинив його і повідав, що він за життя стане свідком цього явища. Старець чекав пророцтво Ісаї близько 300 років. В один із днів Святий дух вселив йому з’явитися в Єрусалимський храм. Якраз в цей час його відвідали Марія і Йосип, які принесли свого первістка, як наказували тодішні закони.

У стародавні часи вважалося, що жінка, яка народила, сорок днів залишається “брудною”. Вона могла з’явитися в храм, щоб представити дитину Богу, тільки після цього терміну. Коли Симеон побачив Діву Марію на руках з немовлям, він зрозумів, що настав довгоочікуваний момент.

Благочестива Анна, яка теж перебувала в Єрусалимському храмі, підтвердила, що в храмі знаходиться майбутній Спаситель. Вона вважалася відомою пророчицею і тому її слова про Ісуса швидко поширилися по Єрусалиму.

Симеон взяв немовля на руки і вимовив фразу: «тепер ти, Владико, відпускаєш мене, раба Твого (з цього життя в іншу), по слову Твоєму (згідно твоєму обіцянкою), з миром (спокійно), тому що очі мої побачили той порятунок, який Ти приготував для всіх людей». Слово Стрітення в перекладі з давньослов’янської мови означає зустріч.

Свято є символом зустрічі Старого Завіту з новим. Вважається, що після благословення Сина Божого, невикуплене людство, в особі Богоприимця Симеона, відійшло у вічність, поступившись місцем християнству.

Якого числа день Стрітення Господне?

Це свято вважається одним з найважливіших в християнській релігії. Він завжди відзначається на сороковий день після Різдва Христового.

Стрітення Господнє

У давнину Стрітення не сприймалося, як окреме торжество. Цей день завершував сорокаденний цикл святкування Богоявлення. Його стали відзначати масштабно і урочисто лише, починаючи з четвертого століття.

Богослужбове прославлення Ісуса почалося з новою силою після Халкідонського собору. Остаточно свято сформувалося в католицькій церкві в п’ятому столітті, а в православ’ї в шостому столітті. У стародавні часи свято більше сприймалося, як торжество, присвячене Матері Божої. В даний час Стрітення відносять до панських свят.

Однак, богослужбовий зміст його більше нагадує Богородичне свято. Стрітення Господнє раніше в Росії відзначали другого лютого. У 2022 році, як і в останні роки, два важливих і пов’язаних православних свята святкуватимуться:

  • Різдво Христове: 07.01.2022
  • Стрітення Господнє: 15.02.2022

Прикмети і звичаї

В старовину, як правило, велика частина прикмет була пов’язана з погодою і майбутнім урожаєм. Вважалося, що, якщо на Стрітення ясно, то тепло настане досить скоро.

  • Похмура погода на свято була передвісником холодної погоди на довгий період. Якщо на День Стрітення крапель, то можна очікувати відмінного врожаю зернових.
  • Благополуччя приносить і годування на свято бездомного пса. Зоряне небо на Стрітення означає, що весна прийде пізно.
  • Якщо на свято День виявиться сніжним, то весна буде затяжною. Вітряна погода до врожаю. Іноді селяни намагалися самостійно розгойдати дерева, щоб викликати вітер. Жителі сіл намагалися на свято добре нагодувати свійську птицю.
  • Вони вірили, що це призведе до хорошого приплоду і достатку яєць. Деякі прикмети були пов’язані зі службою в церкві. Так багато віруючих спостерігали, як горить свічка. Якщо горіння відбувається рівно, то протягом року не буде страшних хвороб і потрясінь.

Стрітення в народі пов’язували з приходом весни, символами якої є птахи. Невипадково в багатьох селищах намагалися якомога більше нагодувати небесних птахів. У деяких регіонах Росії збереглася традиція пекти на Стрітення борошняні вироби у вигляді птахів. Їх намагалися напекти рівно сорок штук.

Деякі господині кладуть в здобу різну дрібницю: зернятко, монетку і т.п. той, кому попадеться пташка з сюрпризом, вважається щасливчиком. Йому весь рік буде везти. З давніх-давен на Русі в цей день пекли млинці, і робили бублики. Вони вважалися символами сонця і тепла.

Випічку намагалися роздати якомога більшій кількості людей. Вважалося, що таким чином можна наблизити весну. Бубликами навіть пригощали домашню худобу. Сільські жителі вірили, що це може допомогти їм стати здоровими і витривалими.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.