UKRjizn.com
Image default
Економіка

Свіжі дані про економіку США допоможуть ФРС у боротьбі з інфляцією

Приріст числа робочих місць у серпні знизився з 526 тисяч у липні і виявився нижчим за середній приріст за попередні три місяці, проте середня погодинна оплата зросла на 0.3% порівняно з попереднім місяцем. Це стало найменшим приростом з квітня 2022 року, а отже є передумови зниження інфляції: виробники зазвичай перекладають більш високу оплату праці на своїх клієнтів, підвищуючи відпускні ціни і тим самим підживлюючи інфляцію.

Кількість вакансій в економіці залишається високою, а темпи звільнень – низькими, що вказує на те, що більшість компаній, як і раніше, продовжуватимуть наймати співробітників. При цьому найбільш загальний показник економіки – валовий внутрішній продукт – скорочується два квартали поспіль, що може опосередковано вказувати на ризик рецесії.

Звіт уряду від 2 вересня також показав, що рівень безробіття дещо зріс: до 3,7% порівняно з півстолітнім мінімумом 3,5%. Проте це збільшення також стало обнадійливою ознакою: воно відобразило зростання кількості американців, які почали шукати нову роботу.

Свіжі дані показують, що кількість вакансій зросла у липні після трьох місяців зниження. На кожного безробітного тепер припадає приблизно дві оголошені вакансії.

Федеральна Резервна Система (ФРС) йде на підвищення процентної ставки, щоб охолодити зростання заробітної плати та знизити інфляцію. Однак деякі економісти побоюються, що ФРС посилює умови кредитування надто агресивно, що може збільшити ризик рецесії: середня ставка за 30-річною іпотекою минулого тижня вже досягла 5.66%, що вдвічі більше, ніж роком раніше.

Голова ради керуючих ФРС Джером Пауелл заявив, що ФРС готова продовжувати підвищувати короткострокові процентні ставки. Він попередив, що боротьба з інфляцією, найімовірніше, завдасть біль американцям у вигляді ослаблення економіки та втрати робочих місць. Він також вважає, що ринок праці «явно не збалансований» та попит на працівників «істотно перевищує» доступну пропозицію.

Скептики попереджають, що ФРС, можливо, надмірно фокусується на ринку праці в той час, як інші індикатори вказують на ослаблення економіки. Наприклад, споживчі витрати та виробництво сповільнилися. У умовах надмірне підвищення ставки ФРС може спричинити підвищення ставок за кредитами й у певних умов – послабити економіку.

Тому Еллен Гаске, економіст PGIM Fixed Income, припускає, що нові дані можуть дозволити ФРС підвищити базову короткострокову процентну ставку лише на піввідсотка наприкінці цього місяця, а не на три чверті пункту, як раніше очікували багато трейдерів Уолл-стріт.

Ціни в США зростають майже найшвидшими темпами за останні сорок років, що дало республіканській меншості в Конгресі привід використати цей факт проти демократів на осінніх виборах до Конгресу. Представник Республіканської партії Техасу Кевін Бреді зазначив, що зростання заробітної плати не встигає за інфляцією, внаслідок чого у «скорочуються реальні доходи» американців.

Загалом економічні показники серпня вказують на те, що економіка США залишається стійкою, незважаючи на зростаючі відсоткові ставки, високу інфляцію та деяке зниження споживчих витрат населення.

«Це дуже позитивний звіт, і він, як і раніше, залишає відкритою можливість м’яких заходів», – вважає Еллен Гаске, маючи на увазі мету ФРС дещо сповільнити економіку, щоб знизити інфляцію, не викликавши рецесії.

Білий дім, у свою чергу, бачить плюси у високих темпах приросту нових робочих місць. 2 вересня Брайан Діз, головний економічний радник президента Байдена, заявив в інтерв’ю CNBC, що економіка переходить на стійкіший шлях розвитку: «Ми хочемо побачити перехід від дуже сильної економіки до економіки стабільного зростання», – сказав він.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.