UKRjizn.com
Image default
Релігійні святаСвята

Святки в 2022 році

Святки 2022 в Росії пройдуть з Різдва до хрещення. По суті, це не окреме свято, а період часу, протягом якого народ прославляє народження Христа, проводить обряди і дотримується певних традицій.

Ритуали, обряди, традиції дійшли до нас через багато століть і різного роду заборони. Не обов’язково в них вірити і сліпо слідувати їм, їх варто зберегти не як практичне керівництво, а як важливу спадщину культури та історії.

Різдвяні Святки

Якого числа Святки в 2022 році

Дати окремих церковних свят змінюються щорічно. Святок це не стосується, їх дата щороку однакова. Щоб дізнатися, якого числа будуть Святки, Треба знати дні, коли пройде Різдво і Хрещення.

Коли ж починаються і коли закінчуються Святки? Щорічно вони проходять з вечора 6 січня до вечора 18 січня. Тому легко підрахувати, скільки тривають Святки – 12 днів.

Слов’яни раніше називали цей період»від зірки до води”. А саме поняття “святки «походить від слова»святити”. У ці дні прийнято прославляти (святити) Христа.

Зараз Святки відзначають не так, як раніше. Більшість людей святкують лише окремі дати: Різдво, старий Новий рік (щедрий вечір), Василів день (14 Січня). Для людей віруючих період Святок має певні традиції і обмеження.

Історія свята

На Русі вважали, що зима – ідеальний час для тривалих свят. Роботи в полі немає, дні короткі … До хрещення Русі зимові свята присвячувалися язичницьким богам.

Згадки про гуляннях взимку можна знайти ще в IV столітті. Вже тоді було прийнято гадати. Проводилися обряди для гарного врожаю. Щоб відігнати нечисть, наші предки одягали святкові костюми, ходили по дворах, веселилися і виспівували пісні.

Після прийняття християнства обряди ряджень, ворожінь і танців збереглися. Церква не заохочувала старі звичаї, але викорінити традиції було непросто. Тому був знайдений вихід з положення. Щоб змити гріхи, які були здійснені на Святках, священнослужителі занурювали народ в ополонку на Водохреща.

Гадання на Святки

Церква не стала боротися, а просто «модернізувала» ці дні під християнську релігію. Через якийсь час на Святках всі дружно прославляли Христа.

Звичаї і традиції свята

Прийнято відвідувати богослужіння. Багато причащаються. Це гарний час, щоб вшанувати пам’ять померлих, обов’язково ставлять свічку за упокій.

Треба бути милосердними і співчуваючими: відвідувати лікарні, будинки престарілих, Дитячі будинки. Також треба подавати милостиню і жертвувати кошти в благодійні фонди.

У містах це не так поширене, а от у селах проводяться народні гуляння: колядують, ворожать тощо.

Перші кілька днів відзначають з розмахом: стіл повинен ломитися – тоді цілий рік буде ситим і успішним.

У Різдвяний святвечір готують пісну їжу: кутю, млинці, різні пироги і рулети, кисіль і узвар. Всього на стіл ставлять 12 страв, що уособлюють апостолів Ісуса Христа. Після трапези правовірні йдуть до церкви на всеношну службу.

Молодь напередодні Різдва колядує. Молоді люди надягають шкури і розмальовують собі обличчя. Вони ходять в гості до рідних, сусідів і заходять навіть до незнайомих людей, співають колядки, розігрують сценки, прославляють Христа, а натомість їм дають гроші і солодощі.

Дівчата люблять зібратися великою компанією, щоб поворожити, поворожити і загадати бажання.

На Різдво і щедрий вечір готують щось з м’яса або з риби, а також страви з яйцями і овочами.

13 січня настає Васильєв вечір. На столах можна бачити кутю, вареники з капустою, основне блюдо з м’ясом, млинці, різну випічку. У кімнаті ставлять солом’яний сніп, який після Святок спалюють. Молодь йде щедрувати (співати колядки). Дівчата збираються, щоб поворожити, також в цю ніч треба загадувати бажання.

14 січня молодь йде посівати по домівках, співає пісні, веселиться.

Святки

18 січня настає водохресний вечір. Віруючі відправляються в храм на Літургію. Там освячують воду. Їсти сідають після першої зірки. На стіл в обов’язковому порядку кладуть кутю і узвар. Кажуть, що в цю ніч на землі промишляє нечисть. Щоб уберегти себе і своє житло, люди малювали крейдою на дверях хрести. У цей день Святки закінчуються.

Що можна і не можна робити на Святки

У ці дні треба весело проводити час, більше відпочивати і менше працювати. Віруючі повинні хоч раз сходити в храм на богослужіння. Що не можна робити?

У Святки заборонено:

 • земні поклони (хоч у храмі, хоч удома);
 • вінчати;
 • виконувати важку роботу, якщо є можливість перенести її на потім;
 • відмовляти в проханнях;
 • лаятися з ким-небудь;
 • грати в азартні ігри;
 • перераховувати гроші (щоб не привернути сльози);
 • підмітати (щоб не вимести щастя);
 • шити, в’язати, вишивати;
 • нові починання;
 • здійснювати великі покупки;
 • ходити на полювання.

Колядка

Народ здавна любив колядувати. І молодь, і діти одягали казкові вбрання, відвідували будинки знайомих і незнайомих, щоб заспівати особливі пісні.

Язичники прославляли Коляду, пізніше слов’яни стали співати колядки про Христа і навіть влаштовували цілі театральні вистави. Ряджених не можна було відпускати з порожніми руками, їм завжди давали гроші і солодощі.

Ворожіння на Святки

Це чарівний час, коли можна дізнатися своє майбутнє. На Русі дівчата завжди ворожили на Святки. Різдвяні ворожіння могли відкрити правду про нареченого, його вдачу і вигляд. Пізно ввечері незаміжні дівчата збиралися і проводили ворожіння на майбутнє, щоб бути в курсі, чого очікувати. Ворожіння завжди проходили весело. Святочні ворожіння вважалися найвірнішими:

 • Ворожіння з взуттям. Дівчата кидали через дах свій черевичок. Хто перекине першою, ту першу і заміж візьмуть. А куди носок черевичка буде вказувати, в ту сторону дівчину майбутній чоловік забере.
 • Ворожіння з дзеркалом. Треба взяти два дзеркала і поставити одне навпроти іншого. Дівчині потрібно вдивлятися в дзеркальну галерею, там вона побачить картинки того, що її чекає.
 • Ворожіння на вулиці. Опівночі слід було вийти на перехрестя і слухати. Якщо дівчина почує сміх і пісні, то це до хорошого року, якщо гавкіт собак – то чоловік буде лаятися, якщо плач – то нещасливий буде рік.
 • Ворожіння з сірниками. Дівчина діставала з сірникової коробки два сірники і загадувала імена – своє і судженого. Вставляла вертикально в коробок, підпалювала і спостерігала, куди схилялися згорілі головки. Якщо сірники зближувалися, то пара буде разом.

Прикмети та повір’я

 • З передодня Різдва до Старого Нового року не варто підмітати, інакше можна вимести щастя. Після закінчення цих днів слід змести весь сміття, винести і спалити, тоді рік буде вдалим.
 • Під час вечері в Різдвяний святвечір треба спробувати всю їжу, яка стоїть на столі, тоді рік буде благополучним і ситим.
 • Якщо на 7 січня погода була теплою, то весна буде холодною.
 • Якщо на Щедрий вечір кутя вийшла смачною, то в будинку цілий рік буде взаєморозуміння і благополуччя.

Святки 2022-це час з приголомшливою атмосферою чарівництва і дива. Початок Святок-6 січня і триватимуть вони до 18 січня. В цей час сни, обряди, привітання мають особливий сенс. Коли наступають Святки, треба намагатися проводити весело і яскраво кожен день. Це відмінний час для катання на санках, відвідування ярмарків, а також походів в гості і прийому гостей.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.