UKRjizn.com
Image default
Релігійні свята

Свято червона гірка в 2022 році – дата

Червона Гірка-старовинне свято, яке має давнє язичницьке коріння. З приходом християнства, православні стали відзначати його відразу ж після світлої неділі. Однак, в народі він так і залишився самостійним торжеством, яке присвячене приходу весни. Визначити, якого числа Червона гірка в 2022 році в Росії нескладно — необхідно додати до дати святкування Великодня 7 днів. Вона також відзначається в недільний день, щоб у всіх була можливість вдосталь повеселитися.

Свято поєднало в собі не тільки язичницькі ритуали і обряди, а й християнські традиції. Народна назва означає гарне місце для гулянь, яке зазвичай знаходилося на відкритій височини. Збираючись для гулянь, люди одягали найкрасивіші вбрання. Дівчата прикрашали себе кольоровими стрічками, а хлопці вибирали найяскравіші кольорові сорочки.

Народне гуляння проходило в честь оновлення природи і символізувало відродження. Згодом гарне свято не втратило своєї актуальності і продовжує залишатися одним з найбільш довгоочікуваних в році.

Дата і тривалість

Щоб порахувати, коли святкується Червона гірка у православних, необхідно подивитися в церковний календар. Великдень і Червона Гірка відзначаються з різницею в 7 днів (один тиждень). Так як в 2022 році світле воскресіння випаде на 24 квітня, тому народне свято відбудеться 1 травня.

Дата свята не є постійною, вона тісно пов’язана із завершенням посту і православною Пасхою. Згідно з писанням, в цей день сталося диво Ісус з’явився перед Фомою, який став останнім, який дізнався про Його воскресіння. Православні християни в пам’ять про цю подію відзначають Фоміну тиждень або Антипасху.

Свято червона гірка

Весь час, скільки триває Червона гірка, необхідно радіти. У цей день ходять в гості і дарують один одному подарунки, влаштовують весілля і вінчання. Не можна в свято сумувати і сваритися — це вважається поганою прикметою. Тривають народні гуляння раннього ранку і до пізнього вечора. Зі святом в народі пов’язано чимало цікавих обрядів і ритуалів, які продовжують користуватися популярністю і зараз.

Історія виникнення та народні назви

В глибоку давнину урочистості були присвячені приходу весни. Вважалося, що саме з цього дня природа пробуджувалася від зимового сну, земля прогрівалася сонячним теплом. Язичники поклонялися богу Ярило, від якого залежав майбутній урожай. Свято складалося з безлічі ритуалів і обрядів, які проводилися на честь бога тепла, землі і родючості. З приходом християнства, православні стали відзначати Провідну неділю.

Народне свято перетворилося на релігійне-воно було встановлене на згадку про подію, описану в Біблії. Згідно з легендою, Фома став єдиним учнем, який не повірив у воскресіння спасителя і не був разом з іншими вечір Великодня. Щоб Фома переконався в диво, Ісус ще раз прийшов до нього-це відбулося на 8 день після того, як Він воскрес. Побачивши своїми очима вчителя, Фома розкаявся і став ще більш віруючим і відданим послідовником.

В народі свято має кілька назв. Кожне з них має своє значення, що відображає суть торжества.

“Червона Гірка”. Слово червоний означало красивий, веселий, радісний, квітучий. Це означало, що свято має бути яскравим і веселим, його нерідко називають самим барвистим і життєрадісним в році. У цей день не можна було засмучуватися.

На невеликому пагорбі, розташованому на краю села, влаштовувалися ярмарки і театральні вистави. Майданчик прикрашали яскравими стрічками, ставили гойдалки і лавки для посиденьок. Найбільше Червону гірку чекали молоді люди для багатьох — в цей день з’являлася можливість розповісти про свої почуття, а ті, хто вже обрали другу половинку, на свято влаштовували пишну, веселу весілля. У церкві і зараз в цей день прийнято проводити вінчання-молодята заздалегідь планують цю подію.

Антипасха. У перекладі з грецької мови слово означає «додатковий». Повторення Пасхи — радісна подія, яка дає віруючим ще одну можливість відзначити повернення Спасителя. Торжество дає можливість всім православним відзначити подію, якщо вони не встигли або не змогли зробити це в належний час. Церква формально не визнає Антипасху, але в храмах служиться урочиста служба, як і на інші двунадесяті свята.

Фоміна тиждень. Назва свята на честь учня Христа, який засумнівався в його воскресінні. Апостол став єдиним, хто не прийшов славити Ісуса в Великдень. Фоміна тиждень — термін, який пройшов від часу воскресіння Спасителя до його появи перед учнем.

червона гірка в 2020

Традиції та обряди

Святкові гуляння супроводжувалися красивими і веселими обрядами. Молоді люди в цей день знайомилися і обмінювалися знаками уваги. До цього дня готувалися заздалегідь — шили нові наряди, пекли всілякі частування, прикрашали хату і двір. Сидіти вдома на самоті вважалося поганою прикметою. Якщо хтось хворів, до нього неодмінно приходили гості і родичі, щоб не залишати нікого в самоті.

Свято починалося рано вранці. Обряд закликання весни проводився найкрасивішою і веселою дівчиною села. Вона призначалася хороводницей, яка в компанії незаміжніх подруг виходила на гірку і співала пісні. Заміжні жінки проводили обряд обгороджування. Вони збиралися на околиці села і впрягались в прикрашений стрічками плуг. З ним вони обходили все село, роблячи невелику борозну біля кожного будинку. Це допомагало вберегти від нещасть і залучити хороший урожай.

Для малюків були своїх обряди. Найпопулярніший з них катання великодніх фарбованих яєць. Якщо після свята яєць не залишалося, їх фарбували напередодні. Крашанки скачували з невеликого пагорба. Якщо яйце зберігалося цілим, шкаралупа не лопнула, в цьому році всю сім’ю чекає щастя і удача.

Весілля

Наступ Червоної гірки з нетерпінням чекали закохані пари. У цей день багато призначали весілля, вінчання в церкві або засилали сватів. Вважалося, що весілля і вінчання на Червону гірку обіцяє довге і щасливе спільне життя.

Так як Великий піст вже завершився, можна було влаштовувати пишні свята. Зазвичай в селі проходило відразу кілька весіль, які об’єднувалися в одне загальне веселощі. Вінчання на Червону гірку вважається ув’язненим на небесах. Не випадково, в ці святкові дні всі православні намагаються провести цей великий обряд, який буде оберігати їх сім’ю і шлюб від усіх бід і нещасть.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.