UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Тарифні розряди бюджетників в Україні на 2021 рік

В Україні трохи уваги приділяється питанням бухгалтерії та діловодства, тому навіть на спеціальних порталах немає достатньо інформації, щоб скласти впевнене уявлення про те, що відбувається в діловій сфері, в який бік змінюється і як це відіб’ється на рядових трудівників бюджетного сектора. В середині січня з’явилися повідомлення, що збільшилися посадові оклади по ЄТС в 2021 році і друге підвищення заплановане незабаром.

Тарифні розряди бюджетників в Україні 2021

Тріумфальні повідомлення

На новинних порталах протягом декількох днів розміщувалися повідомлення з Верховної Ради, в яких населення інформували, що зміниться сітка тарифних розрядів в Україні 2021. Здебільшого журналісти спираються на декларативні заяви тодішнього прем’єра, але деякі з них посилаються на таблицю, опубліковану в Фейсбук скандальним депутатом Гончаренком, який поміняв за свою недовгу політичну кар’єру членство в доброму десятку фракцій.

Чому саме він (не економіст, а колись медик за освітою, який претендував на крісло міністра охорони здоров’я після революції) зайнявся складанням таблиці, і з якої причини вона не опублікована в офіційні документах – поки незрозуміло. Але саме цю тарифну сітку затвердив Кабмін, і про цей видатний факт населення і пресу поінформувала прес-служба уряду України.

Що обіцяв Шмигаль?

Вчителям намічено підвищити заробітну плату вже на старті 2021 року, як і деяким іншим категоріям бюджетників:

  • вже з 20 січня зарплата педагогів підвищиться на 20%;
  • і на другому етапі-ще на 8%;
  • медики теж можуть очікувати підйому виплат: протягом року він складе 30%;
  • міністр освіти С. Шкарлет детально і точно повідомив, наскільки зросте розмір окладу в підвідомчому йому департаменті;
  • з 1 січня вчитель вищої категорії стане отримувати на 1 тис.грн. більше і нарешті зрівняється за розміром окладу з мінімальною зарплатою після її чергового запланованого збільшення.
сітка тарифних розрядів в Україні 2021

Нагадуємо: з 1 січня в Україні зріс розмір мінімальної зарплати – вона встановлена в розмірі 6 тис.грн. в місяць. Учитель без категорії з 1 січня отримуватиме 4,8 тис.грн, а педагог з вищою категорією – 6461 грн. При цьому Уряд України визнав можливим зберегти таким педагогам всі надбавки і стимулюючі виплати, і це незважаючи на те, що їх зарплата, в порівнянні з вереснем 2020 року збільшилася на цілу тисячу гривень.

Що змінилося?

Тарифні розряди в Україні-це система, поняття якої в цілому закріплено в Трудовому кодексі країни. Щоб поставити оцінку за тарифною сіткою, необхідно враховувати не тільки кваліфікацію певного фахівця, а й комплекс виконуваних ним посадових обов’язків, термін виконання поставлених перед працівником цілей.

Складання схеми передбачає кількість рівнів кваліфікації в конкретній професії, коефіцієнт зарплати, динаміку або стабільність проміжних показників.

Тарифні розряди бюджетників в Україні на 2021 рік – це сітка, що складається профільним міністерством або відомством. З таких даних формується єдина тарифна сітка в цілому по країні. Незважаючи на подібні критерії для визначення даних, є окремі нормативні документи для держустанов і муніципалітетів, але вони випускаються вже в готовому вигляді, нормативи і правила передаються підвідомчим установам.

Посадові оклади за ЄТС у 2021 році визначаються за кількома критеріями, в числі яких:

  • базова ставка;
  • надбавка за складність виконуваної роботи;
  • наявність кваліфікації (дозволяє збільшувати базову ставку);
  • складна форма (є кілька звань, рівнів профпідготовки і відзнак).
Мінімальна зарплата в Україні в 2021 році

Тарифна сітка зарплат в Україні, розряди після законодавчих нововведень в нинішньому році планується змінювати в позитивну сторону шляхом введення нових надбавок-це коефіцієнт загального стажу, територіальні надбавки і ще якісь фактори, на які посилаються, але не перераховують. Для бюджетників все як і раніше буде обертатися навколо розміру мінімалки.

Хоч декларативні темпи приросту в новому році і коливаються в районі 5,9-5,7%, але в суворій реальності тільки після установки МРОТ в розмірі 6 тис.грн. отримуватиме на 4 сотні більше. З моменту перезавантаження на МРОТ в 6,5 тис. грн. це як і раніше буде означати, що педагог з високим рівнем знань і професійним стажем буде отримувати зарплату на рівні мінімалки. Погодинна оплата в результаті проведених маніпуляцій збільшилася відразу на 3 грн.

Наскільки все погано

Аналітики на початку року з сумом відзначали, що за новим варіантом, затвердженим ВР, перший і другий розряд Єдиної тарифної сітки 2021 призведе до появи окладів нижче мінімалки. Це означає, що керівники установ і підприємств будуть змушені при голому окладі доплачувати, невідомо з чого, до розміру мінімальної заробітної плати, затвердженої тим же урядом.

Автори псевдоекономічних статей на українських порталах не соромлячись говорять про те, що підвищити зараз тарифні ставки можна тільки переглянувши Податковий кодекс і збільшивши розмір податків. Але про те, що проблеми з поповненням бюджету викликані не стільки пандемією коронавірусу, скільки непрофесійним управлінням і розвалом економіки, що складала в Радянській Україні основний ресурс наповнення скарбниці, не згадується в жодному джерелі.

Найоб’єктивніші погляди на ситуацію в країні говорять про необхідність перегляду посадових окладів бюджетників і внесення змін до законодавства. За сформованою практикою штатні розписи затверджуються в бюджетних організаціях в січні поточного року, і це означає, що зміни в законодавстві повинні бути готові не пізніше першого січня.

Затвердження тарифної сітки

2021 рік не став для постмайданної влади винятком із сформованого правила. Провладні сайти бадьоро повідомили, що процес проконтрольований держорганами, а висновки для назрілої трансформації зроблені на підставі вивчення мікро – і макроекономічних показників. Вони розміщують розпливчасті міркування на тему про чільну роль мінімальної зарплати, збільшення доходу бюджетників, причому неодноразового, протягом усього календарного року, пояснюють некомпетентному обивателю, що саме плавність такого підйому і є основний маркер, що показує стабільність економіки

Зарплата 10 розряду тарифної сітки в Україні становить 3773 грн. Вона призначається працівникам бюджетної сфери з мінімальним досвідом роботи. Якщо мова йде про молодого фахівця, то це – половина МРОТ, і розраховувати на надбавки від категорії і стажу протягом декількох років не доводиться. Трохи вище мінімальний посадовий оклад працівника районних або міських органів місцевого самоврядування – 2 прожиткових мінімуми або 4540 грн. Керівники відділів можуть розраховувати на 6300, на аналогічних посадах в міністерствах оклад складе аж 14 тис.

Ще зовсім недавно пропонувалося і зовсім залишити посадові оклади за тарифною сіткою 2020 року, так що навіть таке збільшення можна вважати втішною подією в житті зубожілих працівників бюджетної сфери.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.