UKRjizn.com
Image default
Свята

Тетянин день в 2021 році

Тетянин день відомий кожному з нас як День студента. Але мало хто знає, що свято має релігійне коріння і пов’язане з подіями, які відбулися ще в III столітті нашої ери. Що це за події, в честь кого це свято, і якого числа відзначають Тетянин день українські студенти, ви дізнаєтеся прямо зараз.

Мучениця Тетяна

Аж до XVIII століття Тетянин день вважався датою пам’яті ранньохристиянської мучениці Татіани Римської, яка жила в III столітті н. е. Народжена в багатій і знатній християнській родині, вона виховувалася в благочесті і вела доброчесне життя. За часів зародження християнства всі ті, хто вірив у Христа, жорстоко переслідувалися язичниками, що стояли при владі Римської імперії.

Не оминуло цієї долі і Татіана – викрита за молитвами, вона тут же була заарештована. Її привели в храм Аполлона і змусили поклонитися язичницькому ідолу. Але дівчина відмовилася виконувати наказ, і продовжувала молитися Богу. Її молитви були почуті-незабаром Рим спіткав найсильніший землетрус, а статуя Аполлона була зруйнована.

Ці події мали для Татіани фатальні наслідки – її катували і піддавали мукам, але сліди тортур зникали з її тіла. Одного разу мученицю навіть кинули в клітку до тигра – але замість того, щоб накинутися на свою жертву, хижак підійшов до дівчини і став зализувати її рани. Як не переконували судді принести жертву язичницьким ідолам, Татіана залишалася непохитною. Їй був винесений смертний вирок, який привели у виконання 12 січня 226 (25 січня за новим стилем). Так ця дата увійшла в історію як день пам’яті Татіани Римської.

Мучениця Тетяна

Імператриця Єлизавета Петрівна

Як вийшло так, що дата свята всього студентства збіглася з днем пам’яті християнської мучениці? Ключову роль в цій події зіграли російська імператриця Єлизавета (дочка Петра I) і її фаворит, генерал-ад’ютант Іван Шувалов. В день іменин своєї матері Тетяни Шувалов подав імператриці прохання про відкриття Московського університету. Цим вчинком він хотів зробити приємне своїй матінці і отримати посаду університетського куратора. Прохання генерал-ад’ютанта було схвалено, і в день святої Тетяни, 25 січня 1755 року Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету – самого значущого навчального закладу не тільки імперської, але і сучасної Росії.

З цього моменту дата 25 січня стала міцно асоціюватися з цим храмом науки. Фактично вона перетворилася на свято російської інтелігенції, а згодом стала відзначатися всіма учнями вищих освітніх установ як День студента. У 2005 році в Україні він отримав офіційний статус і був закріплений федеральним законом, тому Тетянин день в 2021 році студенти будуть справляти 25 січня.

За часів імператриці Єлизавети при Московському університеті була відкрита церква, названа в честь Тетяни. Студенти стали вважати цю християнську мученицю своєю покровителькою і молилися їй про успішне навчання. З приходом до влади комуністів Університетська церква була скасована, свято втратило масштабність, але не був забутий. Друге життя храму при МДУ дали в 1995 році-будівля була реконструйована, свята повернуто колишній статус, а з ним повернулися і традиції святкування головної студентської дати.

Святкування Дня студента

Свято 25 січня не дарма любимо всіма учнями вузів-проводити його прийнято шумно і весело, не згадуючи про навчання. Цей день вважається “професійним” святом усієї учнівської молоді, тому студенти мають повне право піти у відрив.

Святкування Дня студента

Як це було в царській Росії

В Російській імперії знакову дату відзначали виключно в містах, адже саме там відкривалися навчальні заклади. Спочатку свято було поширене серед Московського студентства, і тільки в другій половині XVIII вийшов за межі Москви.

У цей день в храмах проводилися піснеспіви і молебні, присвячені мучениці Татіані – – так студенти шанували пам’ять своєї небесної покровительки. Вони об’єднувалися в “вчену братію”, де скасовувалися всі чини і звання. Навіть маститі вчені ставали об’єктами розіграшів, і самі із задоволенням розігрували своїх студентів.

Керуючий московської готелем “Ермітаж”, француз-ресторатор Люсьєн Олів’є (знайомий нам як автор легендарного святкового салату) 25 січня віддавав свій ресторан під гучне студентське святкування. Знаючи з яким розмахом гуляє молодь, співробітники закладу заздалегідь прибирали килими та дорогі меблі, замінюючи їх на більш просту обстановку.

Серед студентів у святковий день було чимало п’яних, але їх не чіпали навіть поліцейські. На спинах учнів вони писали крейдою їх адреси і допомагали благополучно дістатися додому.

Як святкують сучасні студенти

День студента завдяки щасливому випадку збігається із закінченням навчальної сесії першого семестру. Скинувши з себе вантаж складних іспитів, студенти з чистою совістю приступають до гучних гулянь в своє улюблене свято. За традицією, в цей день не можна не просто вчитися, а навіть заглядати в конспекти, інакше успіху в навчанні не бачити.

Головний Студентський обряд в Тетянин день-призивання кулі. В ніч на 25 січня слід вийти на балкон або виглянути у вікно, потрясти заліковою книжкою і прокричати “Шара, прийди!”. У відповідь потрібно почути ” вже в дорозі!– – це може крикнути будь-хто, хто знаходиться поблизу, необов’язково студент. Якщо відповідь все-таки прозвучить, можна сподіватися отримати хороші оцінки, не докладаючи особливих зусиль, тобто “на шару”.

Ще одна традиція – малювання будиночка з трубою на останній сторінці заліковки. Будиночок зображують дуже маленьким, а цівку диму – дуже довгою. Щоб зробити її достовірніше, можна вдатися до хитрощів – закрутити його у вигляді лабіринту, але з однією умовою: лінії не повинні перетинатися. Якщо вдасться виконати малюнок без помилки – з довгою непересічною цівкою диму-навчальний рік буде успішним.

Щоб не псувати залікову книжку, можна вчинити інакше-піднятися на найвище місце в районі і, дивлячись на сонце, загадати бажання. Студенти запевняють, що цей ритуал дійсно працює.

Студенти інших країн

Багатьом колишнім і нинішнім учням вузів цікаво, як відзначають в світі День всіх студентів. У різних країнах це свято випадає на різні дати, але завжди відзначається так само шумно, як і українськім студентством.

Америка. У США наймасштабніші гуляння проводять в Гарвардському університеті в лютому. Вони супроводжуються карнавальною ходою з костюмованим парадом. Одне уточнення: участь в ньому беруть лише хлопці, які розподіляють між собою і чоловічі, і жіночі ролі.

Великобританія. Англійські студенти своє “професійне” свято відзначають цілий тиждень-в так звану Rag Week. Жарти, розіграші, костюмовані ходи, забіги по барах, гонки на ліжках – в ці дні можна все.

Франція. Французи не дотримуються суворої дати студентського свята. Кожен вуз призначає свій день Gala – урочистим прийом, коли відзначають кращих учнів року.

Португалія. “Спалювання стрічок” – так називається свято студентів-португальців. Його справляють в останніх числах травня, відразу після закінчення сесії. Опівночі напередодні святкування студенти виспівують на вулицях серенади, а вдень проходять ходою по місту, тримаючи в руках стрічки свого вузу. Після участі в церковній службі стрічки урочисто спалюються.

Норвегія. У середині лютого на міжнародний фестиваль в Тронхеймі з’їжджаються студенти з більш ніж 150 країн. І якщо спочатку свято студентства являв собою веселе народне гуляння, то зараз це серйозний освітній захід.

Народні прикмети і традиції

За народним переказом, дівчинка, яка народилася в Тетянин день, стане відмінною господинею. Взагалі на Русі це свято вважалося жіночим днем, який прозвали Бабин кут. Було прийнято вбиратися в кращий одяг і вирушати на річку прати килими. Дівчата пекли Ритуальні круглі ковриги і проводили обряди на суджених.

Існують і народні прикмети, пов’язані з погодою в День всіх Тетян:

  • Яскраве сонце – до ранньої весни.
  • Снігова погода-до дощового літа.
  • Ясно і морозно – до багатого врожаю.
  • Похмуро і тепло-гарного врожаю не бачити.

А ще 25 січня свої іменини святкують всі жінки і дівчата з ім’ям Тетяна. У цей день вони приймають поздоровлення і можуть звернутися до своєї церковної покровительки за допомогою в справах.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.