UKRjizn.com
Image default
Економіка

Видання «Проект» та команда Навального про те, як розкрадається «Газпром»

У ЗМІ та соцмережах активно обговорюється проведене виданням «Проект» та командою Олексія Навального розслідування, присвячене голові «Газпрому» Олексію Міллеру та панує, за твердженням авторів матеріалу, у надрах російського газового гіганта, корупції.

Головред “Проекту” Роман Баданін при цьому висловив задоволення тим, що розслідування відбулося напередодні відкриття Петербурзького міжнародного економічного форуму. За його словами, зафіксовані у матеріалі факти говорять про стан російської економіки значно більше, ніж «та брехня, яку нестимуть у Ленекспо».

У свою чергу, соратник Навального Георгій Албуров зізнався: після того, що вони виявили, проводячи розслідування, йому взагалі незрозуміло, як «Газпром» ще не збанкрутував. “Крадять на всьому і по кілька разів”, – констатував він.

У розслідуванні, зокрема, детально описується нерухомість загальною вартістю 43 млрд рублів, якою через підставних осіб володіє Олексій Міллер та його сім’я. До списку входять два палаци в Московській області, близько половини елітного житлового комплексу в Санкт-Петербурзі, дача на березі озера в Алтаї і таке інше.

Автори розслідування розкривають хитромудру корупційну схему і називають «Газпром» «бездонним гаманцем» Володимира Путіна та його оточення.

«Міллер – один із найбільших корупціонерів у Росії»

Розслідування проведено у повній відповідності до канону жанру, вважає член федеральної політради Партії народної свободи (ПАРНАС), правозахисник Наталія Пєлєвіна. На її думку, у ньому всі факти обґрунтовано, чітко задокументовано, багато об’єктивної інформації.

«Тож жодних сумнівів не викликає: Міллер – один із найбільших корупціонерів у Росії, – додала вона в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки». – Також не новина, що коли Міллер разом з Путіним працювали в Санкт-Петербурзі, вони отримували хабарі. Знаю особисто тих людей, які, як то кажуть, «заносили» їм гроші. Тому все тягнеться ще звідти.

Розслідування показує, що в Росії сформувалася кліка, яка взяла гору, підім’яла під себе всіх і все, і зараз безсоромно набиває свої кишені, констатувала Наталія Пєлєвіна. За її оцінкою, все це виглядає, звісно жахливо.

«Але при цьому очевидно, що за Путіна жодних перевірок Генпрокуратури чи Слідчого комітету щодо виявлених у ході розслідування зловживань, на превеликий жаль, не буде, – уточнила вона. – Це зрозуміло через відсутність належної реакції влади на інші подібні матеріали, що стосуються великих російських чиновників. Корупціонери триматимуться за Путіна, а Путін разом із ними співіснуватиме, доки не впаде режим».

Так, «Газпром» – як і раніше, найважливіша складова частина економіки країни, але корпорація могла б працювати значно прибутковіше і ефективніше, якби такі, як Міллер, не тягли б усе, що погано лежить, зауважила політик. «Зараз Захід схиляється до поступової відмови від російського газу, і вже зрозуміло, за якою траєкторією розвиватиметься ситуація. Але поки газ продається, це майже бездонне джерело фінансів для Путіна та його оточення. Водночас це й ахіллесова п’ята режиму», – резюмувала Наталія Пєлєвіна.

«Все залежить від того, як вирішить вчинити Путін»

Саме зараз для Олексія Міллера в результаті розслідування навряд чи настануть якісь неприємні наслідки, згоден старший науковий співробітник Інституту Гайдара. Сергій Жаворонков. Однак, на його думку, навіть у найближчій перспективі не можна виключати те, що все несподівано зміниться. «Хто міг би очікувати, наприклад, що главу Мінекономрозвитку Олексія Улюкаєва посадять за ґрати, – нагадав співрозмовник «Голосу Америки». – Трохи м’якше обійшлися з колишнім генпрокурором (Юрієм) Чайкою та екс-прем’єр-міністром (Дмитрієм) Медведєвим: їх просто звільнили з посад. Тут проглядається така тенденція: коли навколо якихось чиновників починаються публічні скандали, то через якийсь час їх по-тихому позбавляють».

А щодо Міллера, то чутки про його неминучу відставку ходять досить давно, підкреслив Сергій Жаворонков. Привертає увагу, що майже всі його призначенці з «Морського порту Санкт-Петербурга» (яким Олексій Міллер свого часу керував – В.В.) вже залишили «Газпром». Він залишився там останнім із цієї компанії. Питання – чи надовго? У тексті розслідування правильно написано, що рішення про видачу карт-бланш Міллеру належить одній людині, і тепер усе впирається в те, чи захоче вона тут владу вжити, чи ні. Історія з тим самим Медведєвим показує, що навіть тривалі дружні стосунки з Путіним – ще не гарантія від опали у тій чи іншій її формі».

Зрозуміло, фактів, які дозволяють наглядовим відомствам розпочати перевірку, в розслідуванні достатньо, вважає економіст. Як йому здається, у будь-якій цивілізованій демократичній країні їх не забули б прискіпливо вивчити: «З іншого боку зрозуміло, що практично всі основні бенефіціари махінацій, які описані в розслідуванні, власне, і керують країною. Це не якісь там дрібні шахраї».

Тут все залежить від того, як вчинить Путін, сказав Сергій Жаворонков.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.