UKRjizn.com
Image default
Економіка

Війна проти України позбавила Росію статусу енергетичної держави та прискорила темпи зеленої революції

Війна Росії проти України і ціни на енергію, що зашкалюють, через низку інших економічних факторів прискорили перехід на відновлювані джерела енергії. Про це йдеться у доповіді Міжнародного енергетичного агентства. А його керівник, Фатіх Бірол, назвав ситуацію «першою по-справжньому глобальною кризою», яка призведе до переходу країн світу до використання чистої енергії.

«Реакції урядів усього світу на цю енергетичну кризу обіцяють створити переломний момент в історії. Ця криза дійсно прискорить перехід до чистої енергії», – сказав Бірол, представляючи доповідь.

Ще до 24 лютого Росія була першим у світі експортером викопного палива: нафти, газу та вугілля. Але на сьогоднішній день вона втратила свого найголовнішого клієнта – Європу, яка раніше купувала 75 відсотків російського природного газу та 55 відсотків нафти.

«Росії дуже складно знайти нових клієнтів, щоб заповнити втрату європейського ринку. Це займе час. Це буде складно і економічно, і технологічно, і політично. А отже, російське виробництво та експорт нафти та газу найближчими роками знизиться. В результаті Росія відіграватиме меншу роль у світовій енергетиці. Істотно меншу роль, я маю сказати», – зазначив Бірол.

Він також додав, що з цього моменту і до 2030 року Москва втратить до одного трильйона доларів доходу від експорту викопного палива. Рівень експорту ніколи не повернеться до показників 2021 для Москви. Згідно з доповіддю, війна проти України повністю змінила світовий енергетичний ринок, позбавивши Росію провідної ролі у цій сфері.

Давиде Вікторе, старший науковий співробітник-нерезидент Брукінгського інституту і професор Каліфорнійського університету в Сан-Дієго в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» підкреслив, що все більше буде ізольовано від інших країн світу.

«У якийсь момент Путін піде – як це станеться, ми не знаємо. І тоді, можливо, ми побачимо, як знову інвестиції надходитимуть до Росії… Але для цього знадобиться багато часу. Поки що Росія використовуватиме власні ресурси і залишатиметься економікою, яка залежить від копалин. Велике питання у тому, чи зможе Росія відновити свою роль країни-експортера?» – сказав Віктор.

Експерти Міжнародного енергетичного агентства наголошують, що в результаті дій Росії в цілому «золоте століття газу» добігає кінця. Більш широке застосування теплових насосів, перехід до відновлюваних джерел енергії та, у деяких випадках, використання зрідженого газу та вугілля – серед причин зменшення ролі природного газу.

Чи допоможуть Росії країни, які останніми роками демонстрували зростаючий попит на природний газ? Висновки доповіді для Москви не оптимістичні.

«Росія націлена на нову трубопровідну мережу з Китаєм, зокрема, на масштабний газопровід “Сила Сибіру-2” через Монголію. Однак наші прогнози щодо попиту Китаю порушують питання щодо доцільності ще одного великого сполучного газопроводу з Росією після того, як уже існуючий, “Сила Сибіру”, почне працювати на повну міць», – наголошується в доповіді.

Газопровід «Сила Сибіру» було запущено у грудні 2019 року, на повну потужність він запрацює 2024-го. Проте, за прогнозами аналітиків, згідно із заявленими країнами сценаріями розвитку енергетичної індустрії, зростання попиту Китаю на природний газ суттєво знизиться з 2021 до 2030 року. Китай віддасть перевагу відновлюваним джерелам енергії та електрифікації замість природного газу.

Джейн Накано, Експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Jane Nakano, Senior fellow Center for Strategic and International Studies) в інтерв’ю кореспонденту Російської служби «Голосу Америки» зазначила, що уряд Китаю намагатиметься знизити зростаючу залежність від імпорту енергії та забезпечувати внутрішній попит за допомогою місцевого виробництва.

«Сила Сибіру» доставляє російський природний газ до Китаю, але в той же час Китай за останні 12 місяців підписав достатню кількість довгострокових контрактів із США щодо доставки зрідженого природного газу. Китай завжди дбає про те, щоб не стати залежним лише від одного джерела енергії. Навіть, я сказала б, від одного виду енергії», – зазначила Накано.

На тлі піку використання вугілля та розконсервованих вугільних станцій у Європі продовжаться інвестиції у відновлювані джерела енергії, що прискорить «зелену революцію». Необхідності нових інвестицій у сектор викопного палива не буде. А ось інвестиції в зелену енергетику, якщо всі обіцянки держав будуть виконані, зростуть більш як на 50 відсотків.

«Ця революція вже перебуває на стадії реалізації, – вважає Віктор. – Коли ви дивитеся на наявні дані, країна, яка знаходиться на першому місці з інвестицій у сферу відновлюваних джерел енергії, – Китай. Китай створив власний ринок відновлюваної енергії та експортує, куди може. Сполучені Штати роблять великі інвестиції, Корея, Японія і, звичайно, Європейський Союз також відіграють важливу роль, особливо у відповідь на те, що трапилося в Україні».

Експерти погоджуються, що з прогнозів Міжнародного енергетичного агентства очевидно, що Росія зазнає суттєвих втрат, а у виграші виявляться борці зі зміною клімату. Вже до 2025 року, коли попит на паливо, що викопується, перестане зростати, прогнозується припинення зростання викидів парникових газів.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.