UKRjizn.com
Image default
Економіка

війна, в якій не буде переможця

“Газпром” з понеділка, 11 липня, перекрив вентиль на трубопроводі “Північний потік-1”, яким природний газ йшов до Німеччини, а потім розподілявся по інших європейських країнах, повідомляють ЗМІ з посиланням на компанію Nord Stream AG.

Офіційна причина зупинення прокачування газу – “планова профілактика”, яка, проте, триватиме десять днів, а не три, як це було раніше.

Тим часом, у Берліні та інших столицях Євросоюзу сумніваються, що подача газу відновиться після ремонтних робіт. До того ж, Москва легко могла б збільшити постачання за рахунок інших маршрутів – зокрема українського, – проте навіть не спробувала зробити це.

У липні канцлер Німеччини Олаф Шольц констатував, що Росія використовує енергію як зброю.

«За всіма ознаками – оголошення газової війни»

Все вказує на те, що Путін вирішив піти ва-банк, вважає аналітик нафтогазового сектора. Михайло Крутіхін. По-перше, «Північний потік-1» перекрили на профілактичне обслуговування не на три дні, як це буває зазвичай, а на десять, зазначив він, а по-друге – Москва і не подумала запропонувати використати інші маршрути.

«Раніше саме така практика і існувала, – додав аналітик у коментарі для Російської служби «Голосу Америки». – Зараз ми бачимо, що про жодні запасні варіанти не йдеться. «Газпром» не заявив, що більше прокачуватиме газу українським напрямом. Тобто це просто перекриття поставок і за всіма ознаками – оголошення газової війни. Думаю, ці десять днів російське керівництво хоче подивитися, як реагуватиме Європа, працює шантаж чи не працює?»

При повній зупинці прокачування газу до Європи насамперед постраждає, звісно, ​​російська економіка, констатує Михайло Крутіхін. За його оцінкою, у цьому випадку концерн “Газпром” практично відмовиться від ролі експортера газу до Європи.

«У нього взагалі залишиться тільки «Турецький потік», який теж працює ні хитко ні валко, і китайський маршрут «Сила Сибіру», яким минулого року пройшло 10 мільярдів кубометрів газу, – уточнив він. – На річний обсяг 38 мільярдів кубометрів ця труба має вийти лише 2025 року, що ніяк не замінює європейського ринку, на якому минулого року «Газпром» реалізував 155 мільярдів кубів газу».

А щодо країн Євросоюзу, то я бачу, що їхня громадська думка країн ЄС зводиться до простої формули: так, газ дорогий, але свобода ще дорожча, резюмував аналітик.

«Йдеться про те, хто кого»

У свою чергу президент Асоціації незалежних центрів економічного аналізу Олег Буклемішев утримався від конкретних прогнозів. За його словами, за нинішніх умов дуже складно припустити, як розвиватимуться події.

«Бо експерти звикли при складанні прогнозів виходити з того, що (сторонами) приймаються раціональні рішення, а зараз вони можуть бути ірраціональними, – пояснив співрозмовник «Голосу Америки». – Тому не виключаю нічого – аж до того, що станеться остаточне зупинення подачі газу в європейському напрямку».

Якби справа стосувалася суто технічних аспектів, все було б інакше, зауважив Олег Буклемішев. «Але зараз, наскільки я розумію, в очах тих російських керівників, які ухвалюють рішення, йдеться про те, хто кого, – міркує він. – Адже тут все впирає не в якісь насосні станції, агрегати або щось ще необхідне для запуску трубопроводу. Тут на кону, як на мене, принципи взаємодії в енергетичній сфері. Тому тут усе залежатиме від того, як Кремль бачить механізми такої взаємодії надалі».

Водночас економіст упевнений, що нічого доброго ситуація точно нікому не обіцяє: «Ми вже пройшли період, коли ухвалювалися більш-менш раціональні рішення. Зараз, здається, йде стратегічна гра – можливо, з елементами блефу, проте. Не можна сказати, яким буде наступний хід. Мені, звичайно, хотілося б, щоб ситуація якнайшвидше нормалізувалася і постачання повернулися в колишнє русло. Енергетична війна у цій ситуації служить ні чиїм інтересам».

Крім того, президент Асоціації незалежних центрів економічного аналізу висловив побоювання, що Росія може взагалі втратити «енергетичний бонус, на основі якого країна розвивалася».

«Сьогодні ухвалюються незворотні рішення. Один газопровід, прокладений дном Балтійського моря («Північний потік-2»), вже фактично став шматком металу. Цілком можливо, що така ж доля чекає і на другу…» – підсумував він.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.