UKRjizn.com
Image default
Новини

ВВП України в 2021 році

У середині квітня поточного року НБУ зменшив на 0,4%, власний прогноз ВВП України 2021, зроблений кількома місяцями раніше. На втіху пересічному обивателю було додано, що в наступні роки він неодмінно покращиться і почне рости казковими темпами. Прес-служба Нацбанку запевнила громадськість у тому, то всі негативні тенденції, в тому числі і передбачене зниження, є результат виключно наслідків світової пандемії коронавірусної інфекції.

ВВП України в 2021 році

Інформація до роздумів

У відповідь на повідомлення про те, що ВВП України 2021 на сьогодні вже скоротився майже на 3%, Міністерство економіки оптимістично запевнило населення країни в неминучому зростанні показника, починаючи з 2 кварталу поточного року і збереженні тенденції не тільки на період, що залишився, але і на два наступні роки.

Мінекономіки впевнене, що, як тільки відбудеться зняття обмежень і скасування локдаунів, розвиток піде величезними кроками. На підтвердження цьому були наведені барвисті графіки, які свідчать, що часткове зняття обмежень вже призвело до невеликого відновлення виробничої діяльності у окремих об’єктів.

Охарактеризувати графік ВВП України 2020-2021 можна в декількох коротких пунктах:

  • січень-лютий призвели скороченню більш, ніж на 4%;
  • як і обіцяло міністерство, в перші два місяці нового року динаміка була виключно зі знаком мінус;
  • у 2 кварталі надії на реабілітацію вмираючої економіки покладалися чомусь не тільки на темпи вакцинації в Україні, а й на прищепну кампанію в інших країнах світу;
  • показники промисловості, на думку того ж департаменту, знизилися через нездатність конкурувати у вітчизняних виробників із зарубіжними;
  • у той же час неконкурентоспроможність пов’язується з протекціонізмом, низькою економічною активністю і низькими врожаями.

У суворій реальності (іменованої в звіті даними відомства), виробники виснажені перманентними локдаунами і карантинами, а також збільшеним оподаткуванням. Низька економічна активність-результат не коронавірусу, а непередбачуваності дії влади. Активізуватися і не отримати віддачі у вигляді прибутку для дрібного і приватного бізнесу означає Справжнє самогубство.

Що ж до птахівництва і тваринництва, то виною їх занепаду є не погана погода і відсутність попиту на продукцію, а ввезення імпорту без обмежень для отримання митних зборів і подорожчання енергоносіїв і кормів.

Трохи історії

Протягом перших 8 років існування незалежної України, рівень нового року незмінно був у мінусі порівняно з попереднім. Вже в перший рік існування, ВВП України в доларах впало на 42 мільярди. Далі боротьба йшла зі змінним успіхом: показник то виростав на 5%, то падав на 8%. Закономірним результатом таких коливань стала цифра в 390 мільярдів доларів після 4 років з невеликим плюсом, які почалися в 2016 і закінчилися в 2019. Як би не ставилося до Порошенка населення великої держави, але її абияк вдавалося утримувати в балансі.

Дінаміка ВВП України в 2021 році

Дивно, але навіть тенденційно складена стаття з економіки України у Вікіпедії, визнає, що невелике зростання ВВП в останні роки був виключно за рахунок невиробничого сектора (роздрібної торгівлі).

Популяризатори економічних понять і методів підрахунку, вказують на можливість обчислення ВВП декількома способами – за доданою вартістю, за розподілом доходів і по використанню (витратам). Ці три показники виводяться з однієї і тієї ж економічної ситуації, але, якщо переглянути обчислення ВВП України на 2021 рік в цифрах, може скластися дивовижне враження, що мова йде про різні країни.

За всіма економічними законами вони повинні перебувати в певних співвідношеннях, але цього не побачить навіть економіст зі стажем, а середній обиватель стомлюється від нескінченних табличок з цифрами, ні про що йому не говорять і не піддаються перевірці.

Самий примітний факт з діаграм і таблиць – це перманентне випередження, пов’язане з імпортом експортованих товарів (незважаючи на заяви про те, що Україна постачає продовольством всю Європу або є найбільшим виробником соняшникової олії в світі). Імпорт нерідко вище за сумою, ніж експорт на 8% ВВП.

Не менш цікавим видається співвідношення зовнішнього боргу і ВВП:

  • * у 2017 році воно становило 103,9%;
  • • у 2018 – 87,7%;
  • • в 2019 – 79,2%

У 2020 році правління абсолютно некомпетентного уряду на чолі з президентом обрушило навіть ці невеликі досягнення. Ю. Свириденко, заступник голови президентського офісу, в березні поточного року заявила на форумі «Україна-30», що зростання ВВП вже в поточному році складе 5,1%.

Сувора реальність

Аплодуючи таким оптимістичним очікуванням, ніхто не спромігся прочитати все написане дрібним шрифтом і навмисно проігнороване журналістами. Таке зростання можливе лише за умови економічної підтримки бізнесу, грамотної монетарної політики та пом’якшення фіскальних поборів. Жодна з цих заходів не анонсована в списку заходів, які має намір вживати уряд. Ще менше уваги було приділено невинній заяві про необхідність 3 млрд інвестицій щорічно з-за кордону.

Мінекономіки спрогнозувало зростання ВВП до 7% у другому кварталі, але ніхто не згадав про зниження прогнозу НБУ, навпаки, тиражуються тільки застарілі лютневі дані, де вони ще сподівалися на зростання в 4,6% (зауважимо, це істотно нижче, ніж планує заступник голови офісу президента).

Прогноз МВФ ВВП України 2021, опублікований у квітні поточного року, говорить, що зростання ВВП можливе на рівні 4%. Весь світ за середнім значенням відновиться на 6%, але в України немає навіть шансу досягти середнього значення – реабілітація після торішнього шоку буде на 2% нижче.

У виданні наводиться вельми цікава думка МВФ про рівень безробіття. За 2 роки вона знизиться тільки на 0,4% – з 9% в минулому році, до 8,6 в наступному, 2022. Зате після 4% зростання в поточні 12 місяців, ВВП України сповільниться до 3,4%.

Українець-найбідніший житель Європи

У країні дуже популярно втішати населення порівнянням з РФ. По падінню ВВП країна дійсно вище на позиціях рейтингу європейських країн, але в Росії цей показник набагато краще – всього 3,5%. Однак якщо рахувати ВВП України на душу населення, то за підсумками 2020 вона опинилася на останньому місці серед країн континенту.

https://youtu.be/YY0LU7u06Pg

Патріотично налаштовані економісти впевнені, що насправді все не так вже й погано, але, щоб виправити становище з показниками в цій області, доведеться визнати катастрофічне зменшення населення. Київ наполегливо публікує цифру в 42 мільйони, а населення залишилося набагато менше. Якщо розділити ВВП на різко мінімізовану кількість українців, які проживають на колись благополучній території, можна поліпшити показники, але це шлях до обвалення власних рейтингів і без того провально низьких.

На сьогоднішній день МВФ відзначає між заявленими показниками зростання ВВП і явно занижену цифру торішнього падіння, теж стала своєрідним світовим рекордом.

Не можна все списувати на пандемію і її наслідки – виною фінансової кризи стало непрофесійне управління країною. У ряді країн (в їх числі Китай), незважаючи на суворі умови і закриті кордони, спостерігалося економічне зростання. Що ж до ВВП України, то називається цифра в 154,8 мільярдів доларів. У Туреччині цей показник дорівнює 754, а у Фінляндії – 269 млрд.доларів. У Росії – 1700 в тому ж обчисленні.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.