Хрещення в 2020 році

Другий місяць зими багатий світськими і релігійними святами. Одним з головних свят християнського світу вважається Хрещення Господнє, яке теж відзначається в січні. У цій статті ми дамо відповіді на найпопулярніші питання про Хрещення. Чи потрібно купатися в ополонці? Чи можна гадати? Чи збуваються народні прикмети? Яка вода вважається святою, і чи здатна вона зцілювати?

Дата та історія свята

Всі хто хоча б трохи цікавиться історією православ’я і зрідка відвідує храм, знають, якого числа буде Хрещення Господнє в 2020 році в Росії. Це свято з неперехідною датою, тобто щорічно відзначається в один і той же день-19 січня за новим григоріанським календарем.

У цей день віруючі згадують важливу подію перебування Ісуса на землі – Його Хрещення у водах річки Йордан. Іван Золотоустий у своїх тлумаченнях вказував, що це свято має навіть більше значення, ніж Різдво, оскільки Христос став відомим саме через своє водохреща, а не через народження. Недарма це торжество називається також Богоявленням.

Дата та історія свята

Євангельська історія оповідає про те, що 30-річний Ісус відправився хреститися на берег Йордану-священної річки, у водах якої відбувалися релігійні обряди, в тому числі і Водохрещення. Таїнства тут проводив Іоанн Предтеча, до якого Ісус і звернувся з проханням хреститися. Іоанн Предтеча зніяковів, оскільки не смів торкнутися до сина самого творця, на що Христос відповів, що така воля Божа.

Коли ритуал був закінчений і Спаситель вийшов з води, на нього зійшов Святий Дух в образі небесного голуба. Так Ісус Христос з’явився світу відразу в трьох іпостасях – як Божий син, Святий дух і сам Господь. Після хрещення він 40 днів перебував у пустелі, постив і молився, готуючись до своєї божественної рятівної місії.

Саме з моменту Хрещення Ісус почав велике служіння, допомагаючи кожній людині боротися зі своїми гріхами. Так з’явилися перші Христові послідовники-апостоли Андрій, Нафанаїл, Пилип і Петро. Ще за життя апостолів Хрещення Господнє святкувалося повсюдно, але спочатку дата свята збігалася з датою Різдва і мало єдину назву – Богоявлення.

І тільки з кінця IV століття Різдво і Хрещення стали розділяти. Так у християнському календарі з’явилися дві знакові дати-7 і 19 січня. Своїм хрещенням Спаситель поклав початок найважливішому церковному таїнству з такою ж назвою. Тільки через хрещення людина має можливість приєднатися до спільноти вірних і стати членом церкви. Залежно від конфесії таїнство проводиться по-різному, але незмінно пов’язано з водою-або триразовим зануренням в купіль (якщо хрестять немовля), або обливанням святою водою.

Водохресні богослужіння

Ознаки єдності Хрещення і Різдва можна виявити в обрядах церковної служби. Обом святам передує навечір’я-Святвечір, для водохресного свята це 18 січня. Взагалі для хрещення виділяють 4 дні передсвяткування, тобто вже за кілька днів Церква починає згадувати найважливішу християнську подію, включаючи в богослужіння тематичні молитви. 8 днів після Богоявлення називаються попразднством – віруючі продовжують вшановувати хрещеного Христа і чинити молитви. Віддання свята (останній день попразднства) припадає на 27 січня – він відзначається більш урочистим богослужінням, яке підкреслює важливість храмового події.

В богоявленський Святвечір 18 січня священнослужителі здійснюють службу в білих ризах, що символізують божественне світло. На ранок припадають царські Годинники, коли читаються Псалми, уривки зі Старого і Нового Завітів, що розкривають суть релігійного свята. Ближче до вечора настає час вечірні-великої служби, урочистість якої не поступається різдвяній. Духовенство читає уривки зі Святого Письма, проводить Літургію Василія Великого. На Літургії віруючі куштують тіло і кров Христа під видом вина і хліба, священик вимовляє довгі молитви, а хор співає повільні і протяжні співи.

Відмітна особливість хрещенських богослужінь-освячення води. Ритуал відбувається двічі-в останній день передсвяткування (18 січня) і безпосередньо в сам день Богоявлення.

Розклад богослужінь 18 січня:

 • 8.00-царські Годинники;
 • 9.00 – Літургія;
 • 12.00 – водосвяття;
 • 17.00 – всенічне бдіння на Святвечір.
 • Розклад на 19 січня:
 • 8.00–8.30 – час сповідування;
 • 9.00 – Літургія;
 • 12.00 – освячення води.

Час богослужінь вказано орієнтовно і може відрізнятися в різних храмах. Якщо ви хочете відвідати службу, дізнайтеся точний розклад в храмі.

За традицією воду освячують в купелі, що стоїть в центрі церкви. Вже після закінчення служби святу воду роздають всім бажаючим. Але багато хто воліє приходити на богослужіння зі своїми пляшечками з водою.

Здавна існувала традиція великого водосвяття водойм. Після Літургії всі віруючі разом зі священиком йшли хресним ходом до найближчого водоймища-озера, річки, ставка. Після невеликого молебня священик тричі опускав у воду хрест, просячи божого благословення. Після цього ритуалу вода вважалася освяченою – її намагалися набрати додому, а деякі сміливці наважувалися скупатися в крижаній водоймі.

Вода на Богоявлення

Вода на Богоявлення

Вода в це світле свято має особливе значення, оскільки безпосередньо пов’язана з обрядом хрещення Ісуса Христа. За переказами, вона стає священною, подібною до тієї, яка протікала в руслі Йордану. Але щодо Богоявленської води існує багато міфів, які міцно зміцнилися в свідомості простих обивателів і навіть людей воцерковлених.

Міфи про водохресну воду

 • Міф № 1. На Хрещення стає священною вся вода, навіть та, яка тече з-під крана. Але, згідно з Писанням, вода набуває “святість” тільки там, де моляться Богу. І це не обов’язково повинен бути храм. Молитися можна вдома або біля водойми – де завгодно.
 • Міф № 2. Водохресна вода подібна чарівному зіллю, здатному зцілювати від хвороб. Церква пояснює, що не варто розглядати освячену воду як якусь панацею. Але якщо споживати її з щирою молитвою і зверненням до Творця, дійсно можна розраховувати на Його милість.
 • Міф № 3. Вода, освячена 18 січня, має меншу силу, ніж та, яка була освячена безпосередньо в день Богоявлення. Насправді чин освячення 18 і 19 січня один і той же, і вода володіє однаковою “святістю”. Мало того, брати святу воду можна протягом усього тижня, аж до віддання свята 27 січня.
 • Міф № 4. Цілющі властивості богоявленської води пояснюються тим, що священик занурює в неї срібний хрест. Насправді срібні хрести священнослужителі використовують вкрай рідко. Найчастіше обряди проводяться мідними, нікелевими, а іноді і дерев’яними хрестами, не здатними на фізичному чи хімічному рівні впливати на молекули води. Церква говорить про те, що свої священні властивості вода набуває завдяки Божій благодаті, яка спускається з небес по молитвах духовенства.

Купання в ополонці

Водохресний свято у багатьох з нас викликає асоціації з купанням в ополонці. Ця традиція має давнє коріння – споконвіку в слов’янських країнах прийнято було занурюватися в “Йордань” після її освячення. Йорданію називали хрестоподібну ополонку, вирубану в крижаній кірці водойми. Люди вірили, що купання в студеній освяченій воді дозволяє очиститися від гріхів і отримати таким чином Божу благодать.

Церква цю позицію відкидає, називаючи купання в ополонці лише народною традицією, яка не має ніякого відношення до таїнства хрещення. Письмо вчить, що очиститися від гріхів і пристрастей можна тільки шляхом усвідомленого покаяння, тому простим зануренням в ополонці прийняти спасіння не вийде.

Але це не означає, що від традиції потрібно повністю відректися. До обряду варто поставитися благоговійно – купатися тільки після святкового церковного богослужіння і дотримання посту. Промовивши молитву “в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа” потрібно зануритися тричі з головою, вийти на берег і ще раз помолитися.

На питання “Коли купатися в ополонці?”, священики відповідають, що найкраще це здійснювати опівдні 19-го числа. Вважається, що на нічні купання приходить багато нецерковних людей, тому тамтешня атмосфера далеко від благочестя.

Як провести свято

Для будь-якого церковного торжества, в тому числі і Хрещення, народні традиції і звичаї не мають особливого значення. Важливо тільки долучення до священної події шляхом участі в Божественній Літургії, сповіді і причастя. Тим більше, що служби в ці дні відрізняються особливою урочистістю-це визнають навіть ті люди, які вкрай рідко ходять в храм. Звідси стає зрозуміло, як провести Богоявлення – відстояти службу, причаститися, а при бажанні і наявності здоров’я можна і зануритися в ополонку.

Після служби не забудьте набрати освяченої води. Її зберігають у скляних ємностях до наступного Водохреща – віруючі кажуть, що вона зберігає святі властивості цілий рік, не цвіте і не застоюється. П’ють воду вранці натщесерце з шматочком просфори, супроводжуючи обряд благоговійної молитвою, при цьому помисли повинні бути світлими і чистими.

Розгульно веселитися, віддаватися обжерливості і розпивання спиртного – ось як відзначати Хрещення точно не варто. На це свято припадає суворий піст, тому пишні застілля не допустимі. Що можна і що не можна робити на Богоявлення, теж цікавить багатьох християн.

Суворо забороняється:

 • сваритися і лаятися з оточуючими;
 • лихословити;
 • займатися господарськими справами;
 • шити і готувати їжу;
 • проводити будівельні роботи;
 • наклепати і пліткувати;
 • скаржитися на долю і близьких.

У свято рекомендується не тільки освятитися богоявленською водою самому, але і освятити своє житло. Це допоможе захистити будинок від злих духів і розраховувати на божу милість. Не забудьте привітати з великим святом всіх рідних і близьких, побажайте їм здоров’я, віри, божої благодаті та успіху у всіх починаннях.

Свято Курбан-Байрам в 2020 році
Тетянин день в 2020 році

Add a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *