UKRjizn.com
Image default
Свята

Коли настане Хрестопоклонний тиждень в 2022 році ?

Хрестопоклонна тиждень Великого посту в 2022 році припадає якраз на його середину. У третю неділю Великого посту церква нагадує віруючим про страждання і смерть Христа, щоб тим самим підняти дух і надихнути продовжувати тримати піст.

Якого числа Хрестопоклонна неділя? Який тиждень Хрестопоклонний? Давайте розбиратися.

Коли настане Хрестопоклонний тиждень?

Коли настане Хрестопоклонний тиждень в 2022 році

Третій тиждень Великого посту-Хрестопоклонна. Щорічно Хрестопоклонна неділя випадає на різні дати. Тому у правовірних виникає питання, коли починається Хрестопоклонна седмиця в 2022 році.

Точну відповідь, коли-можна дізнатися з церковного календаря. 3-е неділю і 4-я седмиця під час Великого посту іменуються «хрестопоклонними». Початок – 4 квітня і триватиме 7 днів – до 10 квітня. На цей тиждень припадає багато богослужінь і ритуалів.

Особливості та історія Хрестопоклонного тижня

Святкувати цей день почали багато століть тому. Перші письмові згадки про дерево Святого Хреста можна знайти в документах 326 року. У 614 році перський цар завоював Єрусалим, він полонив місцевого патріарха і забрав Святий Хрест. Через кілька років перський цар намагався захопити Константинополь, але не вийшло.

У підсумку імператор Візантії став святкувати перемогу в ірано-візантійській війні, яка тривала 26 років. Навесні 631 року хрест повернули в Єрусалим, а Патріарха визволи з полону.

На той момент основні правила Великого посту тільки зароджувалися, порядок богослужінь теж не був до кінця затверджений. Незабаром почали переносити з робочих днів на вихідні деякі свята, тоді святкування на честь Хреста теж перенеслося на найближчу неділю.

Середа на цьому тижні іменується Преполовеніе поста, оскільки піст в цей час доходить до середини.

Тепер Хрестопоклонна неділя служить нагадуванням і сприянням для православних в середині найдовшого посту. Зараз в Хрестопоклонний тиждень народ шанує подвиг Сина Божого, усвідомлення його страждань, надає віруючим сил для утримання від спокус.

Богослужіння

Богослужіння проводиться згідно з традиціями. Суботнім вечором відбувається винос Хреста. Він є нагадуванням про страждання і смерть Христа, про наближення Страсної седмиці і світлого Воскресіння Господнього. Головний символ свята повинен надихнути і надихнути віруючих продовжувати подвиг посту.

Хрестопоклонний тиждень

Після винесення Хреста, всі присутні тричі кланяються. Весь тиждень хрест залишається в центрі церкви. У п’ятницю його вносять назад на вівтар перед тим, як служити літургію.

Церква вчить здійснювати 4 поклоніння на цьому тижні: в неділю, на наступний день – в понеділок, потім в середу і в п’ятницю, коли хрест повертають на вівтар.

Богослужбові слова на цій седмиці відрізняються височиною і художніми прийомами.

Традиція

За традицією на Хрестопоклонному тижні господині готували прісне тісто і пекли з нього печиво у вигляді хрестів. Печиво готували різного розміру. Одні робили прості хрести, накладаючи одну смужку тіста на іншу, інші-вирізні, вирізаючи з пласта тіста хрести ножем або формою, треті – просто пекли круглі печенюшки, а потім наносили зверху зображення хреста.

У печиво запікали пір’їнка (щоб кури неслися), зерно (щоб урожай був хороший), волосся (щоб жилося легко), монетку (щоб гроші водилися) і ін. Ця хрестоподібна випічка захищала будинок і всіх мешканців від злих сил.

Дітвора ходила по дворах і вітала всіх із завершенням половини посту. Вітачів спочатку обливали водою, а потім вручали печиво.

У ніч на четвер була середина посту. Вважалося, що в цю ніч піст переламується і якщо не лягати спати, то можна почути хрускіт.

Харчування в Хрестопоклонний тиждень

Під час Великого посту слід перестати готувати і їсти будь-яке м’ясо і рибу, молочні продукти, яйця. На всі дні Хрестопоклонного тижня є список продуктів, які дозволені до вживання.

  • Неділя. У раціоні присутні гарячі Перші і другі страви. Можна заправляти їжу рослинним маслом. Дозволено випити трохи червоного вина.
  • Понеділок. Готують салати з овочів, але без додавання масла. Дозволено їсти мариновані овочі і хлібці.
  • Вівторок. Дозволена гаряча їжа, можна варити або запікати овочі, фрукти, злаки.
  • Середовище. Меню повинно складатися з сирої їжі: овочів, фруктів, горіхів, бобових.
  • Четвер. Їдять гарячу їжу, але без додавання рослинного масла.
  • П’ятниця. День сухоїдіння, коли можна їсти хлібці, овочі та фрукти.
  • Субота. Готують перші і другі страви з додаванням рослинних масел.

Що можна і що не можна робити?

Кажуть, що цей період є найскладнішим з усього посту для православних християн. У багатьох людей не вистачає сили волі, і вони перестають дотримуватися правил посту. Церква запевняє, що подужати всі випробування набагато легше, якщо регулярно ходити на Служби.

Рекомендується вести відокремлений спосіб життя. Треба намагатися не брати участі в розважальних заходах і розвагах. Не варто ходити в кіно, на концерти. Крім того, краще відмовитися від відвідування ресторанів і барів, обмежити перегляд телевізора та Інтернету.

Всі віруючі обов’язково повинні бути присутніми на суботній і недільній службах, коли виноситься хрест в центр храму.

Хрестопоклонна тиждень Великого посту в 2022 році – важливий період для всіх православних. Протягом цієї седмиці треба дотримуватися встановленого раціону, відмовитися від розваг і не пропускати служби в храмі.

Згадуючи страждання Христа, люди повинні зміцнювати свій дух, зі смиренням і терпінням продовжувати тримати піст. Через поклоніння Святому Хресту віруючі можуть отримати розраду і зміцнити віру.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.