UKRjizn.com
Image default
Нерухомість

Як оформити самобуд на своїй ділянці?

Усі будівлі, що зводяться на земельній ділянці, мають бути оформлені на кожному етапі будівництва. Якщо цього не зробити, на власника нерухомості чекають штрафи, сума яких залежатиме від тяжкості порушення.

Крім грошових стягнень, об’єкт самовільної споруди можуть знести, якщо власник нерухомості не сплатив штраф і розпочав процедуру легалізації.

Також власник не зможе без документів про право власності продати своє майно, передати у спадок або використовувати як заставу.

Як оформити самобуд

Процедури отримання документів на самовільне будівництво

Самовільною будовою може бути визнано об’єкт, який зведено на не призначеній для цього земельній ділянці або під час перевірки було виявлено порушення будівельних норм. Також самобудом визнаються об’єкти, які були збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.

Сьогодні в Україні діє чотири основні процедури легалізації самовільного будівництва. Вони відрізняються роком будівлі та її площею:

  • Будинки, зведені до 1992 року, легко оформляються у власність, т.к. не вимагають введення в експлуатацію. Такі об’єкти можна одразу реєструвати в реєстрі та отримувати право власності.
  • Будинки, які були зведені в період з 1992 року до 2015 року, і мають площу, що не перевищує 300 м2. Всі подібні споруди підпадають під будівельну амністію, тому оформлення відбувається за спрощеною процедурою.
  • Будинки, які були збудовані з 2015 року і до сьогоднішнього моменту, а також мають площу менше 500 м2. Така нерухомість оформляється за загальною процедурою.
  • Будинки, зведені з 2015 року і до сьогодні, площею понад 500 м2. Для таких об’єктів діє загальна процедура, яка має невелику відмінність від попередньої.

Способи узаконення самобуду

Отримати документи на нерухомість, яка не була оформлена у процесі будівництва, можна двома способами. До них відносять:

  • Узаконення через офіційні державні органи. Для легалізації самовільних будівель власник майна має звернутися до місцевих органів влади та подати заяву разом із необхідним пакетом документів. Слід розуміти, що у кожній ситуації він може дещо відрізнятися.
  • Узаконення через суд. Власник нерухомості має подати позовну заяву на розгляд до суду. Розглядаються справи лише об’єктів, які вже зведені. Отримане рішення – це підстава для проведення реєстрації права власності на нерухомість. Необхідно врахувати, що через суд можна узаконити лише об’єкти, які відповідають будівельним нормам.

Які об’єкти не належать до самовільного будівництва?

Не всі об’єкти, які були зведені без документів, належать до самобуду. Дозвіл на будівництво не отримують у таких випадках:

  • якщо відбувається перепланування об’єкта, що не передбачає втручання у несучі стіни;
  • якщо об’єкт нерухомості було зведено до 1992 року, то на нього одразу реєструють право власності;
  • при будівництві тимчасових конструкцій, що не мають на увазі наявність фундаменту (теплиці, гаражі, навіси, басейни, колодязі тощо).

Слід зазначити, що оформлення документів на нерухомість потребує певних знань. Щоб узаконити самобуд швидко і без зайвих проблем, найкраще звернутися до досвідчених фахівців.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.