UKRjizn.com
Image default
Допомога

Яким буде прожитковий мінімум на 2022 рік в Україні?

Ще в квітні поточного року Мінсоцполітики повідомило про намір перерахувати розмір ПМ для непрацюючих пенсіонерів і виплат для дітей. Були оприлюднені попередні плани щодо встановлення деяких закріплених розмірів, які передбачається закласти в бюджет на наступний рік.

Це не означає, що можна з упевненістю говорити про те, яким буде прожитковий мінімум на 2022 рік в Україні, наскільки відповідають дійсності заплановані терміни вступу в дію його розміру і навіть про те, що його підвищення вплине на тяжке фінансове становище населення.

Яким буде прожитковий мінімум на 2022 рік в Україні?

Що відбувається в країні

Прес-служба Міністерства соціальної політики повідомила про намір збільшити в Україні прожитковий мінімум. Розмір мінімального прожиткового мінімуму в Україні 2022 року передбачається збільшити на 14%. Акцентувалася увага на розробці профільним департаментом відразу декількох законопроектів, спрямованих на збільшення розміру ПМ і приведення його у відповідність з сучасними реаліями, що неодмінно має означати підвищення рівня соціальних гарантій, що надаються державою населенню, дві третини якого на сьогоднішній день опинилися за межею бідності.

Для того, щоб з упевненістю говорити про те, яким буде мінімальний прожитковий мінімум в Україні 2022, потрібно дочекатися все лише прийняття Верховною Радою розроблених Мінсоцполітики законопроектів і прийняття бюджету на наступний рік. Нагадаємо, що минулого року остання згадана обставина неодноразово переглядалася, вносилися поправки, відбувалися, без жодного збентеження, відмови від довго проголошуваних намірів, пересувалися, з метою економії, терміни установки МЗП (з середини на кінець року).

Мінфін вважає безсумнівним досягненням вже подачу законопроекту на розгляд до Верховної Ради, але люди, уважно стежать за діяльністю законодавчого органу, акцентують увагу на довгому списку інших законопроектів, що чекають черги для розгляду або відсунутих в мертвий список. У поточному році відрив фактичного ПМ (номінальної величини, використовуваної для деяких розрахунків, становив майже дві тисячі гривень відриву від фактичної суми, необхідної буквально для виживання, без урахування непомірно збільшених комунальних тарифів).

Про ПМ і МЗП

У країні є 2 прожиткових мінімуми: розмір одного встановлюють законодавці і можуть поміняти його навіть двічі на рік. У незапам’ятні роки становлення незалежності почалися паралельні підрахунки законодавчо закріпленого в законі про держбюджет ПМ і фактичного (грошей, які необхідні для задоволення мінімальних потреб у продуктах і товарах першої необхідності).

Фактичний розраховувало Мінсоцполітики, його підрахунки особливо не афішувалися, але уважне порівняння даних показує:

  1. До Майдану розрив між ними становив чверть суми, але вже через п’ять років невмілого управління він був у два рази менше.
  2. У Росії вже кілька років ПМ працездатної людини дорівнює мінімальній зарплаті.
  3. В Україні він в 2,5 рази нижче МЗП. Останній показник виріс двічі в минулому році, і двічі підніметься в розмірі в цьому, але в офіційних цифрах фігурує не фактичний, а встановлений законом, який майже в 2,5 рази нижче мінімалки.
  4. Питання про невідповідність офіційного і фактичного рівнів ПМ неодноразово піднімалося навіть законодавцями. Оскільки грошей в казні на підйом виплат, в яких бере участь прожитковий мінімум, немає, знайшлося просте рішення. Розрахунки посібників і виплат відкріплять від ПМ, для них буде використовуватися коефіцієнт, що встановлюється щорічно в нормативному порядку.

В результаті виходить абсурдна картина. Кабмін настійно рекомендує вирівняти реальний і номінально встановлені ПМ, говорячи про необхідність знайти фінансові можливості. В результаті Мінсоцполітики його піднімає, провівши підрахунки і розробляючи законопроекти. А замість грошей, яких просто немає, відкріплює його від усіх виплат, в яких він використовувався.

За фактом, змінюючи новий прожитковий мінімум з 1 січня в Україні, був добрий намір оптимізувати фінансове становище незаможних верств населення. Але його відкріплення від розрахунків, означає Чергову маніпуляцію і популізм, які не приведуть до виконання раніше поставленої мети. М. Лазебна, міністр соцполітики, повідомила, що надалі ПМ буде використовуватися тільки для деяких підрахунків.

Нагадаємо, що розмови про це велися і на початку минулого-позаминулого років, але тоді департамент ще не відвідала геніальна ідея, тому розмір ПМ збільшувався на суму в 40-200 гривень, дата виконання пересувалася і так далі.

Про що повідомлення

У повідомленнях від українських порталів і деяких зарубіжних, повідомляється про намір уряду Зеленського ввести новий підхід до розрахунку ПМ.

Прожитковий мінімум на 2022 рік в Україні

Якщо проігнорувати законопроекти від Мінсоцполітики, прийняття яких заплановано на квітень наступного року, можна прийняти за даність прожитковий мінімум в Україні в 2022 році, в таблиці, що демонструє приріст на найближче економічне триріччя:

  • +14% до діючого в 2021 році (2,278 тис.грн.);
  • +15% до рівня 2022 року (3,137 тис.грн.);
  • +25% до 2023-разом 3,021 тис.грн.

Юрист с. Батрин відзначив небажання держави вирішувати назрілі проблеми законним способом. На його думку, розмір прожиткового мінімуму з 1 березня наступного року, навіть якщо відбудеться приріст на обіцяні 14% буде знаходитися все в тому ж відриві від фактичного ПМ, що і в попередні роки. Оскільки зростає якась абстрактна величина, яка не має ніякого відношення до фактичного рівня виплат, необхідних для виживання. В ідеальному варіанті він вже зараз має становити 5 тисяч гривень, а не без чогось чотири тисячі через три роки.

Що потрібно знати

У 2021 році розмір ПМ збільшувався двічі і склав трохи більше 9%. Влада знову обіцяє щорічний дворазовий підйом, але пересунувши дати, зможуть зробити зростання не 14%, як обіцяно, а менше, заощадивши гроші на розрахунку соціальних виплат. Якщо ж цей показник буде відкріплений від більшості розрахунків, введуть новий прожитковий мінімум з 1 травня в Україні, а не з першого січня. При цьому заощадиться ще значна сума, а перерахунок пенсії не складе і 200 гривень, як це було до введення нового Порядку розрахунку.

Більш серйозні новинні портали відзначають, що:

  • зростання виплат відбуватиметься, але за іншими нормами, відмінними від сьогоднішніх;
  • у цьому часовому періоді підйом не перекриває за величиною витрат найнеобхідніші потреби малозабезпеченого населення (навіть за офіційними даними, зростання інфляції склало 8%, а за даними економічних агентств – 12-14%);
  • переглянувши бюджетну декларацію, можна виявити, що з січня 2022 року ПМ запланований у розмірі 2,303 тис.грн., а в січні 2024 – 2,778 тис.грн.

Щоб не з’ясовувати прожитковий мінімум з 1 вересня, потрібно усвідомити собі сухі і неупереджені цифри – при намічених темпах ПМ пенсіонера і мінімальна пенсія зрівняються, в кращому випадку, через 19 років. Поки не може бути й мови про співвіднесення мінімальної зарплати і ПМ працездатної людини, як це зроблено в РФ. Про це поки тільки йдеться в законопроекті. Тому економісти говорять про необхідність кардинальної зміни ПМ, в якій не враховується навіть право на житло людини, закладене в українській Конституції.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.