UKRjizn.com
Image default
Релігійні свята

Якого числа свято Навруз в 2024 році?

Навруз-стародавнє свято, присвячене приходу весни. За традицією його відзначають всі тюркомовні і персомовні народи, що живуть в різних країнах світу. Щорічно весняне свято відзначають в день весняного рівнодення. Саме тому Навруз в 2024 році буде відзначатися так само — 21 березня за григоріанським календарем.

Прихід весни дуже часто називають Іранським або Перським Новим Роком. Однак це свято відзначається і в інших країнах. Його з нетерпінням чекають в Росії і Казахстані, з радістю зустрічають на Балканах і на Кавказі.

Здавна вважалося, що Навруз уособлює собою новий період в житті, який починається з чистого аркуша. У свято прийнято радіти і веселитися, а господині готують традиційні страви і накривають святкові столи. Саме тому підготовку до Наврузу починають заздалегідь.

свято Навруз

Якого числа свято?

«Міжнародний день Навруз» у всьому світі відзначається одночасно. Дата свята збігається з днем весняного рівнодення 21 березня. Торжество є одним з найдавніших, яке збереглося до наших днів.

Дата Навруза була встановлена за сонячним календарем, саме тому вона тісно пов’язана зі святкуванням настання весни. День закінчення зими символізує початок нового життя, пробудження природи після зимової сплячки.

Історія

Вперше свято стали відзначати в VI-IV століття до н. е. саме в той час при Ахеменідах він отримав статус офіційного. Однак він не має відношення до релігії іслам, хоча і відзначається переважно в країнах Середньої Азії і на Сході.

Його відзначають всі народності, коріння яких беруть початок з територій, де знаходяться сучасні Іран, Середня та Мала Азія, Кавказ і Казахстан. На сьогоднішній день торжество має статус світського, і не відноситься до жодної релігії.

Навруз є символом народження і поновлення природи, Відродження і духовного і фізичного очищення. 10 років тому ЮНЕСКО включило його до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини всього людства.

Традиції та звичаї

Незважаючи на багатовікову історію, основні традиції та звичаї свята збереглися і в наші дні. Звичай розкладати ритуальні багаття допомагає вигнати злих духів і очистити приміщення від сил зла.

Багаття розводять на площах і в полі, після чого через них необхідно перестрибнути. Вважається, що багаття допоможе очиститися від гріхів. Потрібно перестрибнути через 7 різних багать або через один, але сім разів. Схожий обряд проводиться над водою. Люди один одного поливають водою з відра і перестрибують через струмок або іншу проточну воду.

Молоді дівчата ворожать на судженого, кидаючи черевик через голову. У напрямку, куди дивиться носок черевика, визначають сторону, звідки прийде наречений. Якщо він дивиться на рідну домівку, цього року дівчина заміж не вийде. Заміжні і дорослі люди ворожать на сусідах. Прийнято ходити під вікнами і слухати розмови. За уривками фраз можна визначити, наскільки вдалим буде наступний рік.

Перший гість в році-найбільш довгоочікувана людина. Вважається, що людина, яка першим переступить поріг будинку, також відображає характеристику всього майбутнього року. Якщо людина добра і має хорошу репутацію, вона приносить з собою удачу. Згідно традиції, хорошими гостями вважаються тихі і добрі люди, а також ті, які мають гарне почуття гумору.

Як відзначають?

У давнину торжество відзначали протягом 13 днів, а в самому кінці свята все виходили в поле і зустрічали Новий рік. У деяких країнах ця традиція збереглася і до наших днів. Цей звичай обіцяє щастя і благополуччя завдяки гарному врожаю. В Ірані 13-й день Навруза також відзначають на природі, куди виїжджають всією сім’єю.

У мусульманських країнах до свята готуються заздалегідь. Зазвичай на приготування йде не менше 3-4 тижнів. Вівторки є передсвятковими днями, і мають своє особливе значення і назву. Щовівторка присвячений одній стихії-повітрю, землі, вогню і вітру. Вважається, що в ці дні пробуджується одна зі стихій. Пробудження всіх чотирьох елементів віщує прихід п’ятого, головного символу Навруза — відродження.

За давньою традицією, до цього дня потрібно буде заплатити свої борги, щоб прийти в новий рік чистим, без важкого вантажу. Крім цього потрібно навести порядок в будинку і у дворі, а також у своїй душі, залишивши тільки чисті помисли. Саме тому перед святами потрібно підготувати нові або чисті одягу, а також приготувати святкову трапезу, яка складається з 7 елементів.

На стіл також ставлять дзеркало, запалені свічки за кількістю членів сім’ї і фарбовані яйця. Вогонь запаленої свічки буде відганяти злих духів, а яйце і дзеркало символізують кінець минулого і початок нового життя.

Навруз в різних країнах

Різні народи готуються і відзначають свято по-своєму. Однак у всіх країнах існує загальна давня традиція дружно збиратися за столом і веселитися. У цей день не прийнято працювати, тому всі приготування потрібно завершити напередодні.

В Узбекистані зазвичай влаштовують народні гуляння, під час яких проходять кінні скачки і бої. Схожа традиція також є в Киргизстані. У святковий день проводять змагання на конях. Вершник повинен наздогнати дівчину, яка йому подобається. Також обов’язково влаштовують конкурс зі стрільби з лука і боротьбу вершників.

Навруз в різних країнах

В Азербайджані влаштовуються народні гуляння і святкові застілля. Господар будинку за традицією зустрічає всіх гостей весняним частуванням-пророщеними зернами. Іран відзначає свято вуличними виставами. Циркачі і артисти виступають прямо на вулицях і розважають всіх бажаючих. В Афганістані вершники влаштовують ігри з тушею барана.

У всіх країнах свято неодмінно супроводжується веселощами. Діти ходять по домівках і отримують солодощі від господарів за пісні про Навруз. Незалежно від місця святкування, зберігається одна загальна традиція-всі в цей день повинні бути веселі і задоволені. Гості дарують один одному подарунки, а жінки готують масу смачних страв, пригощаючи ними всіх бажаючих.

Святковий стіл

Святковий стіл готують також відповідно до давніх традицій. Господині обов’язково ставлять на стіл сім продуктів, які починаються на букву «син» (С). Ці продукти символізують щастя і благополуччя:

  • пророщені зерна;
  • маслина;
  • яблуко;
  • барбарис;
  • часник;
  • шпинат;
  • укус.

Також на столі повинні бути присутніми традиційні частування:

  • Сумаляк-Солодова халва, приготована з соку пророщених зерен пшениці, цукру і борошна.
  • Домашній хліб.
  • Горіх.
  • Сир.
  • Фарбовані яйця зеленого кольору.
  • Сумаляк

Ритуальне блюдо має бути присутнім на кожному святковому столі. Його готують з пророщених зерен і борошна, уварених до однорідної консистенції, щоб воно нагадувало густий кисіль. Блюдо готується господинею будинку протягом декількох годин, а іноді його приготування затягується на всю ніч. Вважається, що страву потрібно готувати тільки в гарному настрої і під веселі розмови, тому часто його готують всі жінки сім’ї.

Інгредієнт:

  • зерна пшениці — 500 г;
  • борошно — 2 кг;
  • волоські горіхи — 20 шт.
  • бавовняне масло — 1 кг.

Зерна необхідно замочити у воді і проростити. Після цього їх тиснуть в ступці і віджимають кілька разів. У Казані розжарюють масло і обсмажують в ньому борошно, доливаючи поступово частина зернового сусла.

Варять сумаляк поступово помішуючи, поки не утворюється густа киселеподібна маса світло-коричневого кольору. Щоб блюдо не пригоріло, в нього додають волоські горіхи. Після того, як ритуальне частування готове, його розливають в піали і охолоджують.

Плов

Ситний ароматний плов готують по-різним рецептами. Однак для святкового застілля його необхідно прикрасити грантовими зернами і барбарисом. До святкового застілля зазвичай готують плов з рису і гороху, нуту, додаючи в нього волоські горіхи і айву.

Халім

Традиційне частування, без якого неможливо уявити святкове застілля. Це страва з баранини і пророщеної пшениці зазвичай готується напередодні свята чоловіками-господарями будинку. Халім готується так само довго, як і сумаляк, тому до процесу часто приєднуються родичі і навіть сусіди.

Серед святкових частувань на стіл зазвичай ставлять свіжі коржі, солодощі, і найрізноманітніші страви з м’яса, круп і овочів. У багатьох країнах готують або купують смачні десерти, а також готують кілька видів плову.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.