UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Зарплата бюджетникам в 2022 в Україні

Уважне вивчення повідомлень, опублікованих на українських новинних порталах, дає трохи інформації на животрепетні теми, але майстерня подача і компіляція, тонке переплетення бажаного і дійсного переконують народонаселення в повному благополуччі ситуації. Тільки досвідчене око може виявити дату або приблизний час опублікування. Під заголовком зарплата бюджетникам в 2022 в Україні можуть наводитися відомості 3-річної давності.

Зарплата бюджетникам в 2022 в Україні

Бадьора риторика

В кінці 2020 року Мінпраці розміщувало впевнені повідомлення про те, що зростання зарплати бюджетників в Україні не тільки безсумнівний, але і неминучий. Всі, хто отримує зарплату з держбюджету, можуть розраховувати на оклад (базову виплату), стимулюючі та компенсуючі премії та надбавки. У 2021 їм обіцяли зростання заробітку за рахунок:

 • підвищення тарифної ставки та посадового окладу;
 • додаткових надбавок – за виконання розширеного кола обов’язків і підвищеного обсягу робіт, зростання кваліфікації;
 • заміни відсутніх, роботи в дні або час, який оплачується за законом у збільшеному розмірі;
 • премій, які є в розпорядженні керівництва для даного типу організацій.

На закінчення цього обнадійливого переліку способів заробити більше, незмінно стверджувалося, що розрахунок за новими правилами, прийнятими восени 2020 (збільшення тарифних ставок бюджетників на суму від 50 до 200 грн) і премії в 5%, не нижче, а вище, ніж це було в кінці 2020.

Окремим пунктом завжди йде проблема молодих фахівцям, яким належить мінімальна ставка і немає ніяких кваліфікаційних надбавок. Це призводить до відтоку молоді в зарубіжні країни, де можна заробити більше або до занять іншою діяльністю, де можна заробити на утримання сім’ї. Бадьора риторика-це перманентні повідомлення про те, що Верховну Раду це теж турбує і вона зайнята виключно пошуком вирішення цієї проблеми.

Шляхи підвищення

У числі способів, якими можна підвищити зарплату бюджетникам, що становить понад 30% від загальної кількості населення країни, називають механізми, що застосовуються на загальнодержавному рівні.

 1. Прожитковий мінімум, що склав з січня в законодавчому затвердженні 2,270 тис.грн., мав збільшитися вдруге в липні, але пересунутий на грудень. У 2021 році він протягом 12 місяців знаходиться на рівні, встановленому в грудні 2020, і тільки через рік, та й то в самому кінці тимчасового періоду, знову виросте. Він застосовується для соцстрахування, розрахунку допомог і лікарняних, в деяких бюджетних областях використовується, як засіб врегулювання розмірів оплати. Цей механізм тільки перед стартом нового року призведе до зростання зарплат.
 2. Не секрет, що деякі бюджетники отримують менше мінімалки, і це співробітники ключових галузей – охорони здоров’я, освіти, армії, силових структур, соціальної сфери, науки і культури. Зміни в тарифній сітці були прийняті восени 2020, в поточному році їх не передбачається, а значить, і цей механізм державно регулювання не вплине на збільшення зарплати бюджетникам в 2022 році.
 3. Мінімалка повинна була теж вирости в середині 2021, але заплановане зростання теж, з міркувань економії коштів бюджету (трохи більше 2,5 тис. грн. на кожного працівника бюджетної сфери). Вона зросте до липневого розміру в грудні, а в січні планується ще одне, але невелике збільшення, яке буде діяти протягом усього 2022 року. Випадкове застереження міністра економіки про те, що в новому році відбудеться значне зростання, була негайно пролонгована в даті виконання, прес-служба Міністерства повідомила, що глава департаменту просто обмовився, і це відбудеться тільки в 2023.
 4. Новини зарплат держслужбовців України в 2022 році – доведення посадового окладу до колишнього рівня в 44,5% мінімалки. У цивілізованому світі МЗП дорослої працездатної людини повинна відповідати ПМ, але в Україні прожитковий мінімум – це абстрактна величина, яка використовується в розрахунках і не має ніякого відношення до базових життєвих потреб і їх вартості. Тому те, що було зроблено з тарифними розділами у вересні 2020 вже не актуально і потребує корекції. Чи відбудеться це в році, коли МЗП повинна збільшитися, невідомо, але в планах уряду воно значиться.
Зарплата бюджетникам в Україні

Оприлюднений три роки тому прогноз від Мінекономрозвитку щодо зростання зарплат, не збувся майже на 1/5 (18%). Помилковими виявилися і розрахунки по ІСЦ, на підставі яких розраховується ПМ для деяких категорій населення і зростання реальних доходів, іменованих в Україні потенційним заробітком. Не можна не згадати про ПДФО, що виросли податки і військовий збір, які з’їдять всю невелику надбавку.

Реальні перспективи

Обіцянка, що виросте середня зарплата по країні не має особливого відношення до бюджетної сфери. Це всього лише середньоарифметичне значення, отримане складанням Сум зарплат і поділене на загальну кількість працюючих. Одні отримують на рівні мінімалки, інші – колосальні суми. Тому найвища СЗП – у Києві, де враховуються зарплату депутатів ВРУ, Міністрів, Київоблради та голів департаментів.

Останні новини про підвищення зарплати бюджетникам в Україні важко назвати обнадійливими, навіть якщо державні механізми будуть задіяні в належні терміни, а не пересунуті, як в нинішньому році:

 1. Заплановане підвищення вчителям знову відкладено і оголошено популістським, на виконання якого в казні немає коштів. Якщо його не запустять новою постановою до кінця 2021, воно припинить свою дію, і ніякі пікети під Радою тут не допоможуть.
 2. Вихователі дитячих садків, на яких минулого року просто не знайшлося коштів, можуть не розраховувати на обіцяне і в наступному.
 3. Судячи із заборгованостей із зарплат в армії, підвищення може бути тільки тим, хто воює в зоні АТО.
 4. Декларативний Указ Зеленського про підвищення зарплат медикам-це тільки вказівка Кабміну знайти на це кошти шляхом підвищення розцінок за державними програмами і шляхом так званих спільних проектів з приватними клініками.
 5. У сфері освіти і науки заплановано не тільки чергове скорочення фінансування, а й закриття деяких вузів, приватизація і продаж належних їм приміщень.

Зарплати держслужбовців в Україні можуть зрости завдяки пілотному проекту, який запускається в трьох міністерствах, але тільки у співробітників в Києві і тільки на середньому і вищому рівні. Там планується збільшити її в разі успіху відразу на 40%. Про це було небагато повідомлень, але вони якось швидко зникли.

Підбивати підсумки

Проурядові видання запевняють, що зарплата бюджетників у 2022 році неодмінно зросте, завдяки звичним механізмам підвищення – зростанню мінімальної зарплати, перегляду тарифної сітки і приведенню її у відповідність з колишніми нормативами, індексації за рівнем інфляції і зростання ІСЦ. Однак на прикладі поточного року можна впевнено говорити про те, що вони будуть незначні і не компенсують реального падіння рівня життя.

Нацбанк говорить про інфляцію в 5-6%, але за прогнозами незалежних професійних аналітиків, вона вже становить 10-12% і до кінця року, в кращому випадку, буде 9,8%. Тим часом індексується не весь оклад бюджетника і держслужбовця, а тільки його частина, в розмірі прожиткового мінімуму.

Нічого не відомо про плани, що голосно вимовлялися, прийняти закон про обов’язкову щорічну індексацію в марці – раніше говорилося, що на цей захід буде складно відшукати кошти в держскарбниці з перманентним дефіцитом.

Свіжі новини Про індексацію зарплат бюджетникам в 2022 році в Україні ще менш втішні, швидше тривожні. До ВРУ внесено законопроект про скасування індексації, як такої, і якщо він буде схвалений, то наступного року на неї можуть розраховувати тільки одержувачі стипендій аліментів. А якщо прийнятий в наступному, то з 2023 року.

Автори законопроекту доклали до нього пояснювальну записку, в якій вказують, що саме цей застарілий механізм і є основна причина всіх допущених помилок. Приймаючи закон через пару років після здобуття незалежності, намагалися компенсувати важку ситуацію. Нинішня, на їхню думку, зовсім не вселяє підстав для тривог. Компенсувати витрати населення від зростання цін і інфляції можна і іншими законодавчими механізмами, і заходами. Що мається на увазі під цими загальними термінами, не роз’яснюється.

Це далеко не всі відомості про заплановані поліпшення від уряду Зеленського: про деякі з них населення дізнається тільки після прийняття закону, Указу листи та інших документів, що визначають долю простого населення.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.