UKRjizn.com
Image default
Зарплата

Зарплати медиків України в 2022 році

Перед професійним святом медпрацівників у ЗМІ з’явилися численні повідомлення про підписання президентом чергового Указу, якому присвоєно №261.

Про це інформаційні портали і широкі верстви населення поінформував президентський офіс, а потім і сам Зеленський заявив про встановлення документом орієнтовного розміру мінімальних з/п у сфері охорони здоров’я. Тепер залишається тільки визначити точну дату, коли медикам підвищать зарплату в Україні 2022.

Зарплати медиків України в 2022 році

Передісторія подій

В Україні неодноразово йшлося про необхідність підняти матеріальний рівень пріоритетних професій, щоб зробити їх знову затребуваними і припинити відтік професійних кадрів за кордон. Всі благі наміри в цьому напрямку незмінно закінчуються провалом:

  1. Практично перед виборами уряд на чолі з Гройсманом, за підтримки тодішнього складу ВР, прийняв популістський закон про підвищення в 2 рази зарплати педагогам. Нинішній склад його неодноразово відкладав, під приводом відсутності грошей і превалювання Бюджетного кодексу в таких випадках. У минулорічному бюджеті він вже не розглядався, а перейшов в розряд Відкладених, і вже не буде діяти, якщо до кінця поточного року депутати не знайдуть необхідні для цього ресурси.
  2. Другий, не менш наочний приклад був продемонстрований в кінці 2020 року, коли протягом кілька місяців говорилося про підвищення зарплати дитсадківським працівникам усіх рівнів. В результаті було заявлено, що відведені на це кошти пішли на потреби армії, і чиновник високого рангу, нітрохи не соромлячись, заявив в ефірі телеканалу, що у них не вийшло.
  3. Підвищення зарплати медикам в Україні стало черговим пріоритетним напрямком, про який знову багато розмов і публікацій. Але єдине, на що потрібно звернути увагу – це на слова Зеленського, сказані після підписання указу. Він висловив сподівання, що підписаний вищою особою держави і практично нормативний документ буде врахований при складанні бюджету на 2022 рік.

У виступі, присвяченому Дню медика, президент охарактеризував підписаний ним указ, як дуже важливий, погодився з неприпустимістю близькості середньої зарплати медика до СЗП по Україні, акцентував увагу на тому, що медпрацівники займаються порятунком людських життів.

Однак у цьому місці головне – не пропустити, що підвищення зарплати асоційоване у свідомості президента із зростанням медичних тарифів за програмою держгарантій медичного обслуговування населення. Вже зараз 80% пенсіонерів не можуть дозволити собі лікування хронічних хвороб, що буде далі – залишається тільки здогадуватися.

Подальший розвиток

У ЗМІ з’явилися повідомлення різного ступеня оптимізму, в яких вказувалося, що текст Указу президента вже з’явився на офіційному сайті і доступний до прочитання. Але зарплата медика України 2022, яка повинна зрости до 20 тис.грн у лікарів і 13,5 тис. грн у середнього медичного персоналу, як і раніше заснована на декларативному тексті указу, в якому ні слова не йдеться про будь-які асигнування з бюджету.

Зарплати медиків України

Зарплати лікарям, медсестрам і фельдшерами Зеленський має намір підвищити наступними способами:

  • розробкою колективних договорів або угод між приватними медзакладами та державними;
  • перерахунком тарифів у програмі держгарантій;
  • укладенням договорів про медобслуговування з населенням.

Уряду доручено розробку ефективних механізмів для досягнення поставлених цілей, особливо, у сфері застосування приватного та державного партнерства. З видобутих ресурсів передбачається забезпечити й інші нагальні потреби лікарень, клінік і поліклінік, дивом залишаються на державному забезпеченні.

При нинішньому стані української охорони здоров’я, це можуть бути ремонти приміщень, поставка найнеобхідніших медикаментів і оснащення обладнанням, катастрофічна нестача якого особливо виразно виявилася в період протікання пандемії.

Поки немає ніяких відомостей, нехай навіть і з недостовірних джерел, про те, що уряд зайнявся розробкою ефективних механізмів або хоча б зразковим перерахунком тарифів. Люди, не знайомі з українським законодавством, не усвідомлюють особливостей його дії:

  • зарплата може бути піднята тільки за умови, що все буде підготовлено в 2021;
  • якщо датою затвердження стане наступний, 2022, то працювати все почне з 2023 року;
  • можливо, ближче до вже відносно недалеких виборів, Зеленський спробує вимагати виконання свого Указу, це буде не наступний рік.

Стан дефіцитного бюджету і зовнішні заборгованості з відсотками цілком можуть привести до ситуації, аналогічної з педагогами і вихователями, з тією тільки різницею, що тоді не було Указу або був закон.

Відомий одеський журналіст, редактор «Таймера», Ю.Ткачов досить точно охарактеризував ситуацію, що склалася в Україні. При уважному розгляді виявилося, що Зеленський не постановляв ніякого підвищення. Він тільки доручив Кабміну опрацювати таку можливість, а необхідних на це грошей у бюджеті немає.

У світлі заяв і подій

В. Ляшко, дивним чином опинився на посаді міністра охорони здоров’я, заявив, що його департаменту необхідні інвестиції і-за кордону. На його думку, це не тільки вирішить проблеми, а й дасть додаткові кошти до бюджету.

З нього, на думку Ляшка, неможливо витягти фінансування. Це-натяк на те, що останні новини Про індексацію зарплати медикам України з’являться не скоро, навіть незважаючи на прийнятий закон про обов’язкову компенсацію щорічного рівня інфляції.

Якщо ідея про продаж лікарень і клінік під соусом зарубіжних інвестицій знайде підтримку у законодавців, то цілком можна очікувати скорочення медиків в 2022 році в Україні, яких просто викинуть на вулиці з проданих приміщень. Наочна демонстрація можливості реалізації такого сценарію-розпродаж збиткових агрофірм, давно позбулися держпідтримки і збанкрутілих саме з цієї причини. Медичні заклади, які потрібно фінансувати з бюджету, теж стануть тягарем, тому що на них немає грошей.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.