UKRjizn.com
Image default
Економіка

Збанкрутіла криптовалютна біржа FTX заборгувала $3 млрд найбільшим кредиторам

У суді з питань банкрутства заявили, що з рахунків FTX зникло близько $1 млрд. Ще приблизно $300 млн засновник біржі Сем Бенкман-Фрід вклав у нерухомість на Багамах. А кілька мільярдів доларів він вивів до іншої своєї компанії. Зобов’язання FTX перевищили її активи, коли клієнти почали масово виводити свої гроші. Як прозвучало під час слухань, «у FTX розвал корпоративного управління та відсутність достовірної фінансової інформації». А Бенкман-Фрід використовував у внутрішньому листуванні зникаючі повідомлення.

Чикагський адвокат Ендрю Джек Ван Сінгел виявився інвестором FTX мимоволі. Він вкладався в іншу біржу – Voyager. Але та потонула у боргах, які викупила навіть FTX. Ендрю не став виводити гроші – все-таки FTX на слуху, а її засновник – 30-річний мільярдер Сем Бенкман-Фрід – був на 41-му місці у списку найбагатших американців за версією Форбс.

«Наскільки я розумію, цей хлопець зараз на Багамах, – ділиться Ван Сінгел із Російською службою Голосу «Америки», – і люди розсерджені. Вони не розуміють, чому його не заарештують. Мільйони таких, як я, зрозуміли, що FTX не просто мав погане управління, а, можливо, мало місце шахрайство з грошима клієнтів».

FTX випускала свої токени. Вони називаються FTT. Це не криптовалюта, а щось на зразок боргових розписок: вклався в компанію – отримав певну кількість токенів. Тільки на відміну від традиційного ринку, процес не контролюється Федеральною комісією з цінних паперів.

Бенкман-Фрід мав ще одну компанію – «Alameda Research». І майже половина її активів припадала на ці токени FTT – по суті боргові розписки Фріда, забезпечені хіба що вірою клієнтів в інвестиційний потенціал токенів. 2 листопада про це написало видання CoinDesk. А компанія «Binance», що конкурує, оголосила, що збирається продати наявні у неї FTT на півмільярда. FTT обвалився. Фрід оголосив про банкрутство біржі.

За словами професора економіки Університету Сієтлу Володимира Дашкеєва, це не можна назвати у чистому вигляді версією МММ. «Там просто збирали гроші вкладників та оголошували про вартість своїх акцій, – зазначив Дашкеєв в інтерв’ю «Голосу Америки». – У FTX були дуже ризиковані інвестиції, які, швидше, схожі на мильний міхур».

Сам Бенкман-Фрід ще рік тому в інтерв’ю агентству Bloomberg не заперечував, що будував фінансову піраміду. І Федеральна комісія США з цінних паперів і бірж зовсім не повинна була втручатися. Крипторинок поза її компетенцією.

«Проблема з криптою полягає в тому, – вважає фінансовий консультант. Михайло Печерський, – Що ніхто не знає, що це таке взагалі. Тобто, з одного боку, це є валюта. З іншого боку, немає держави, яка цю валюту випустила. Це не валюта. Практично будь-хто може заснувати свою власну криптовалюту на порожньому місці. І доки будуть люди, які вірять у цю криптовалюту, вона матиме якусь вартість».

FTX – вже четверте крипто-банкрутство цього року. І, враховуючи обсяг коштів, що оберталися на біржі, виникають побоювання, чи не потягне вона за собою всю індустрію. Але, на думку Володимира Дашкеєва, якщо й буде ефект доміно, то навряд чи такого масштабу, щоб знести цілий сектор економіки.

У цьому, вважають деякі експерти, один із плюсів того, що криптоіндустрія не підлягає держконтролю. Реальний сектор економіки майже не страждає на діджитал потрясінь. Це два паралельні світи. Інше питання – хто захистить інтереси пересічних інвесторів? Але вони, як Ендрю Джек Ван Сінгел, самі охоче приймають правила гри.

«Я завжди вважав, що це ризикована інвестиція, – зізнається Ван Сінгел. – Але такою є моя стратегія. Чим вищий ризик, тим менше я вкладаю. Це базовий принцип інвестування.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.